Контакт

Спорт

Евро 2020: Инсиње за победа на Италијанците над БиХ, Германците со осум „парчиња“ за Естонија (видео)

Објавено пред

Италија стигна до тешко извојувана 2:1 победа над Босна и Херцеговина за да остане со совршен скор и по четири кола во квалификациите за Европското првенство во 2020 година, продолжувајќи го „препородот“ под водство на Роберто Манчини по неуспехот да се квалификуваат за СП во Русија минатата година.

БиХ дојде во водство со 56. репрезентативен гол на Един Џеко во 32. минута, но „аѕурите“ се вратија во Торино прво преку магичниот гол на Лоренцо Инсиње во 49. минута, за Марко Верати во 86. минута да донесе три поени за домаќините по асистенција на Инсиње.  Во групата Ј, Италијанците се убедливо први со 12 поени, три повеќе од Финска, која со 2:0 победи кај Лихтенштајн, додека Ерменија сега е трета по импресивната 3:2 победа на гости кај Грција.

Во групата Ц, Германците во Мајнц не покажаа милост за Естонија, победувајќи со неверојатни 8:0. Во првото полувреме, тимот на Јоаким Лев постигна дури пет голови (Ројс, Гнабри, Горецка, Гундоган и Ројс), за во второто полувреме да додадат уште три (Гнабри, Вернер, Сане).

По шокантниот пораз од Турција, и светските шампиони Франција имаа лесна задача победувајќи со 4:0 кај Андора. Турците пак, откако беа скандалозно пречекани во Рејкјавик, си заминуваат дома со пораз, откако Сигурдсон даде два гола за Исланд да стигне до 2:1 победа. Во оваа група сега Франција, Турција и Исланд имаат по 9 бодови.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО 2020, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА Ц

Белорусија – Северна Ирска 0:1

Германија – Естонија 8:0

Табела: 1.Северна Ирска 12, 2.Германија 9, 3.Холандија 3, 4.Белорусија 0, 5.Естонија 0

ГРУПА Е

Азербејџан – Словачка 1:5

Унгарија – Велс 1:0

Табела: 1.Унгарија 10, 2.Словачка 6, 3.Хрватска 6, 4.Велс 3, 5.Азербејџан 0

ГРУПА Х

Албанија – Молдавија 2:0

Андора – Франција 0:4

Исланд – Турција 2:1

Табела: 1.Франција 9, 2.Турција 9, 3.Исланд 9, 4.Албанија 6, 5.Молдавија 3, 6.Андора 0

ГРУПА И

Казахстан – Сан Марино 4:0

Белгија – Шкотска 3:0

Русија – Кипар 1:0

Табела: 1.Белгија 10, 2.Русија 9, 3.Казахстан 6, 4.Шкотска 6, 5.Кипар 3, 6.Сан Марино 0

ГРУПА Ј

Грција – Ерменија 1:3

Италија – Босна и Херцеговина 2:1

Лихтенштајн – Финска 0:2

Табела: 1.Италија 12, 2.Финска 9, 3.Ерменија 6, 4.БиХ 4, 5.Грција 4, 6.Лихтенштајн 0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алек Трајковски има повод за славје, деби со победа на Мајорка (видео)

Објавено пред

Фудбалскиот репрезентативец на Македонија, Александар Трајковски вечерва со својот нов клуб, шпанска Мајорка слави победа во првото коло на новата сезона во Примера. Мајорка се враќа во првата шпанска лига, а Трајковски го имаше своето деби во црвениот дрес. И тоа со победа, 2-1 против тимот на Еибар.

Трајковски во игра влезе во 74 минута при резултат 1-1, откако играта ја напушти Фебас.

Веднаш потоа, во наредната минута, Мајорка поведе со 2-1. Несреќниот гостински фудбалер, Оливеира кој претходно донесе израмнување за Еибар од 1-1, сега даде гол во сопствената мрежа.

Нашиот фудбалер имаше убава прилика да се запише во листата на стрелци уште на дебито, но неговиот обид во 82 минута заврши во противничкиот играч.

Во следното коло, Мајорка ќе ги одмери силите со Реал Сосиедад, повторно на домашен терен. Инаку вечерва Сосиедад извлече реми 1-1 на тешкото гостување кај Валенсија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Габриел Хесус: ВАР е ср.ње!

Објавено пред

Вторпат за точно 4 месеци на Манчестер Сити му е поништен гол за победа во самиот финиш од мечот, и тоа и двапати против Тотенхем.

Првиот пат се случи на 17 април во реванш мечот од четвртфиналето во Лигата на шампиони кога голот на Рахим Стерлинг за победа и влез во полуфинале не беше признат по асистенција на видео-технологијата.

Вторпат, денеска кога Габриел Хесус даде гол за победа од 3-2 во 92 минута во прво коло од Премиерлигата, и повторно ВАР интервенираше. Мечот заврши 2-2.

epa07778329 Manchester City’s Gabriel Jesus (L) reacts with referee Michael Oliver after his a goal was disallowed during the English Premier League soccer match between Manchester City and Tottenham Hotspurs at the Etihad Stadium in Manchester, Britain, 17 August 2019. EPA-EFE/PETER POWELL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or ‘live’ services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Сето тоа го разбесни бразилскиот голгетер и по завршувањето на денешниот меч на главниот судија, Мајкл Оливер му рече: „ВАР е ср.ње!“

Не е исклучено ФА да поведе истрага затоа што постои видео-доказ, па Бразилецот би можел да биде казнет за зборовите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Црвен картон на Модриќ по нови правила, удар во Ахилова тетива забранет

Објавено пред

Капитенот на хрватската фудбалска репрезентација, членот на Реал Мадрид Лука Модриќ на денешното гостување на својот тим кај Селта Виго заработи директен црвен картон.

По еден наизглед обичен прекршок на Хрватот, додека домаќините се подготвуваа да изведат слободен удар во близина на аут линијата, ВАР технологијата му сугерираше на главниот судија Фернандес.

По прегледувањето на снимката, тој му покажа црвен картон на хрватскиот фудбалер.

Сите од гостинската екипа во неверување бараа објаснување, а не им беше јасна ситуацијата ниту на домашните фудбалери.

Судијата Итуралде Гонзалес ја објасни ситуацијата. Тој рече дека се работи за ново правило.

„Судиите добија препорака за опасните стартови од зад грб, како и тие удари во пределот на ахиловата тетива. Тие не смеат да имаат толеранција за такви стартови, па поради тоа Модриќ доби црвен картон“ – рече Гонзалес.

Инаку ова беше прв директен црвен картон во кариерата на Модриќ, а само втор воопшто.

Пред 5 сезони доби два жолти картони на дуелот од шпанскиот Супер куп против Атлетико Мадрид.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Пожарот над скопските села ставен под контрола, догаснувањето продолжува утре

Делумно е ставен под контрола шумскиот пожар кој избувна утрото околу 10 часот над скопските села Буковиќ, Раовиќ и Ласкарци....

Свет10 часа

Ново убиство на метро станица во Германија, маж и жена избодени до смрт

Маж и жена се избодени до смрт на преполна метро станица во германскиот град Изерлон, соопшти полицијата, наведувајќи дека се...

Свет10 часа

Салвини попушти, ќе ги прими малолетните мигранти

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини потклекна под политичкиот притисок, и од меѓународната заедница, но и од внатрешно-политичкиот, околу...

Регион10 часа

Бугарија на второ место во НАТО според буџет за одбрана

Бугарија е на второто место во НАТО според буџетот за одбрана во однос на бруто домашниот производ и веднаш зад...

Регион11 час

Српски полицајци го спасија животот на 9-годишно дете на автопатот Ниш-Белград

Двајца сообраќајни полицајци од Србија станаа вистински херои во медиумите и на социјалните мрежи, откако успеаа да го спасат животот...

Свет13 часа

Јункер итно пренесен на операција

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер го прекинал одморот и ќе биде итно опериран, соопшти ЕК. Според информациите, Јункер...

Свет14 часа

Незадоволен гостин уби келнер во ресторан во Париз

Келнер во француски ресторан бил убиен од страна на гостин, бидејќи предолго чекал сендвич, пренесуваат фарнцуски медиуми. Инцидентот се случил...

Регион18 часа

(Видео) Авион слета на автопатот Загреб – Риека откако му откажал моторот

На автопатот Загреб-Риека помеѓу Врбоско и Равна Гора, помал спортски авион слета на патот. Граѓани кои се возеле во автопатот...

Топ19 часа

Гори планината над Буковиќ

Пожар избувна изутринава на тешко пристапен терен над селото Буковиќ, во близина на Сарај. Како што дознава ,,Макфакс”, пожарот избувнал...

Свет19 часа

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара...

Свет21 час

(Видео) Осум лица загинаа, а десет се повредени во пожар во хотел во Одеса

Осум лица загинаа, а десетина се повредени во пожар кој рано утрово изби во хотел во украинскиот град Одеса, соопшти...

Свет21 час

Трамп планира да им продаде борбени авиони на Тајван за осум милијарди долари

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот дека планира да му продаде борбени авиони Ф-16 на Тајван, во...

Култура21 час

Почина актерот Питер Фонда, ѕвездата на филмот „Голи во седло“

Актерот Питер Фонда почина на 79-годишна возраст на својот имот во Лос Анџелес. Тој боледуваше од рак на белите дробови....

Македонија22 часа

Ленче Ристоскa: Со панични движења подлабоко се тоне во живиот песок

„Интересен феномен. Со продолжено или панично движење подлабоко се тоне во живиот песок“, напиша на Фејсбук обвинителката Ленче Ристоска, без...

Економија23 часа

„Алибаба“ прва на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании

Кинескиот гигант за електронска трговија „Алибаба“ е прв на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании. Веднаш зад „Алибаба“ се наоѓаат...

Македонија2 дена

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија...

Топ2 дена

Расветлено и второто убиство кај браната Турија – го застрелал, го ставил во резервоар за гориво и го фрлил во водата

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите...

Македонија2 дена

(Видео) Рустеми: Ако чувствував влијание од Јанева за моето сведочење, ќе пријавев

Бурим Рустеми вели дека одговорил на сите прашања од обвинителството поврзани со случајот „Рекет”. Тој не сакаше да каже дали...

Топ2 дена

Загина 26-годишен тетовец на патот Гостивар-Тетово

Дваесет и шестгодишен жител на селото Топлица, Врапчиште, синоќа загинал во сообраќајна несреќа, откако изгубил контрола на возилото и излетал...

Македонија2 дена

Битолчанец го враќа сонцето од Кутлеш на шахтите

Битолчанец ги враќа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според преспанскиот договор. Тој направил шаблон...

Досие