Контакт

Спорт

Евро 2020: Може да не чека група на смртта – Франција, Германија и Португалија!

Објавено пред

Македонија, доколку успее да го помине баражот, може да заврши во лудата „група на смртта“ на Европското првенство, односно групата Ф во која се наоѓаат светскиот шампион Франција, секогаш моќната Франција и европскиот шампион Португалија.

Помалку компликуваната ждрепка значи дека Македонија, како евентуален победник на баражот Д, односно ако прво го победи Косово дома, а потоа Грузија или Белорусија на гости, може да заврши само во две групи – Ц и Ф. Во групата Ц би не пречекале Холандија, Украина и Австрија.

Ако Исланд, Бугарија или Унгарија победат низ „патеката“ А тие влегуваат во групата Ф, а победникот од „патеката“ Д (потенцијално Македонија), оди во групата Ц.

ЕВРО 2020

ГРУПА А

Турција

Италија

Велс

Швајцарија

ГРУПА Б

Белгија

Русија

Данска

Финска

ГРУПА Ц

Холандија

Украина

Австрија

ПЛЕЈ ОФ А/ПЛЕЈ ОФ Д

ГРУПА Д

Англија

Хрватска

Чешка Република

ПЛЕЈ ОФ Ц

ГРУПА Е

Шпанија

Полска

Шведска

ПЛЕЈ ОФ Б

ГРУПА Ф

Франција

Германија

Португалија

ПЛЕЈ ОФ А/ПЛЕЈ ОФ Д

 

ПЛЕЈ ОФ А: Исланд, Романија, Бугарија, Унгарија

ПЛЕЈ ОФ Б: Шкотска, Израел, Норвешка, Србија

ПЛЕЈ ОФ Ц: Босна и Херцеоговина, Северна Ирска, Словачка, Ирска

ПЛЕЈ ОФ Д: Македонија, Косово, Грузија, Белорусија

Спорт

Тотенхем на пенали го исфрли Челси од Лига купот!

Објавено пред

Тимо Вернер го постигна својот прв гол за Челси, но тоа не беше доволно „сините“ да го минат Тотенхем  во Англискиот лига куп, откако и покрај доминацијата, Спарси успеаја да израмнат и на крајот да ги елиминираат лутите ривали по изведувањето на пенали.

Вернер во март го постигна единствениот гол за Лајпциг при 1:0 победата во осминафиналето на Лигата на шампионите, за вечерва да го повтори успехот против Спарси, кои очигледно добро му лежат.

Во 19-тата минута откако Цезар Азпиликуета го „уништи“ Серхио Регуилон, му ја даде топката на Вернер на работ на шестнаесетникот и тој не му даде шанса на Иго Љорис да интервенира. Челси имаа повеќе од играта во остатокот од мечот, но Ерик Ламела во 83. минута успеа да израмни за Тотенхем, а по регуларните 90 минути веднаш се изведуваа пенали.

Сите беа прецизни во првите пет серии, пред Мејсон Маунт да ја погоди стативата и да ги исфрли „сините“ од натпреварувањето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Динамо Киев, Ференцварош и Олимпијакос влегоа во ЛШ!

Објавено пред

Украинскиот гигант Динамо Киев, унгарскиот Ференцварош и грчкиот шампион Олимпијакос обезбедија пласман во групната фаза на Лигата на шампионите по одигрувањето на бараж натпреварите.

Динамо Киев, предводен од „стариот лисец“, Мирчеа Луческу, со 3:0 го совлада белгискиот Гент за без мака да се врати во елитата, додека Ференцварош е првиот унгарски клуб по десет години во ЛШ, откако дома одигра 0:0 против норвешкиот Молде по драматичното 3:3 реми во Норвешка, и оди понатаму само поради правилото на повеќе постигнати голови на гости.

На Кипар, Омонија и Олимпијакос исто така одиграа 0:0, но грчкиот шампион имаше предност од 2:0 од првиот меч.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, БАРАЖ, 2.МЕЧ

Динамо Киев (Укр) – Гент (Бел) 3:0, прв меч 2:1, вкупно 5:1

Ференцварош (Унг) – Молде (Нор) 0:0, прв меч 3:3, вкупно 3:3, Ференцварош оди поради гол во гости

Омонија (Кип) – Олимпијакос (Грц) 0:0, прв меч 0:2, вкупно 0:2

Прикажи повеќе...

Спорт

Рубен Диаш: Едвај чекам да работам со Пеп Гвардиола

Објавено пред

Манчестер сити го комплетираа трансферот на Рубен Диаш од Бенфика за 62 милиони фунти, и Португалецот потпиша шестгодишен договор со клубот. Николас Отаменди оди во спротивен правец за 14 милиони фунти.

23-годишниот Диаш вели дека бил импресиониран од Пеп Гвардиола, и дека едвај чека да работи во неговиот „ол-раунд“ систем.

„Да се има можност да се дојде во клуб како Манчестер сити за мене е фантастична шанса и едноставно не можев да ја одбијам. Нивниот успех зборува сам за себе, а во последните неколку години играат фудбал каков што ми одговара. Да се игра за Пеп Гвардиола е огромна шанса за мене, бидејќи тој може да ја подобри мојата игра. Верувам дека ќе освојуваме титули заедно“, вели Диаш.

Тој е трето засилување за Сити овој преоден рок по централниот бек Нејтан Аке и крилото Феран Торес. Одбранбениот фудбалер може да дебитира против Лидс во сабота, и ќе биде трет Португалец на „Етихад“ по Бернардо Силва и Жоао Кансело.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија11 час

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија11 час

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија12 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија14 часа

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет14 часа

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија15 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија16 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија16 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија16 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија17 часа

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет17 часа

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија18 часа

Средба Османи – Вархељи: Почетокот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ19 часа

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници...

Македонија19 часа

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет20 часа

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет20 часа

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија20 часа

Министрите на владина седница ќе потпишат кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија, денеска, со почеток во 12 часот, во свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет20 часа

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа21 час

Село во Романија третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Досие