Контакт

Спорт

Евролига: Миротиќ ја „крена“ Барса против Ефес (видео)

Објавено пред

Никола Миротиќ блесна во првиот меч во Евролигата по петгодишна пауза за да ги предводи Барселона до гостинска 74:64 победа над Анадолу Ефес. Црногорецот со шпански пасош постигна 9 од своите 24 поени во последната четвртина за импресивна победа на тимот на Светислав Пешиќ.

Шејн Ларкин и Адриен Мерман се повредени и недостасуваа во тимот на Ефес, за кој Алек Петерс имаше 16 поени, а Василије Мициќ додаде 14 поени и 5 асистенции. На другата страна Миротиќ имаше 24 поени со 5-од-8 за два и 4-од-8 за три поени, а Малколм Дилејни додаде 11 поени и 7 асистенции во своето враќање во Евролигата.

Свој кам-бек во елитната европска кошарка имаше и Алба Берлин, кои со 85:65 ги победија Зенит Санкт Петербург, кои пак, првпат во својата историја играат во натпреварувањето. Лендри Ноко имаше 16 поени без утнат обид од поле, а Маркус Ериксон додаде 15 за германскиот клуб.

„Староседелците“ Басконија ја почнаа сезоната со импресивна 70:58 победа на гости кај Жалгирис во Каунас, предводени од Шејвон Шилдс, кој имаше 19 поени, од кои 15 во првото полувреме. Гостите водеа со 37:30 и и покрај кам-бекот на Жалгирис, на крајот стигнаа до импресивна победа.

ЕВРОЛИГА, 1.КОЛО

Жалгирис Каунас – Басконија 58:70 (19:19, 11:18, 16:18, 12:25)

Анадолу Ефес – Барселона 64:74 (14:19, 12:18, 20:12, 18:25)

Алба Берлин – Зенит Санкт Петербург 85:65 (24:18, 23:13, 20:19, 18:15)

Лион-Вијербан – Олимпијакос 82:63 (21:24, 19:9, 16:14, 26:16)

Валенсија – ЦСКА Москва 71:96 (17:24, 21:26, 16:26, 17:20)

Спорт

Нема крај на серијата, Медведев го освои Шангај

Објавено пред

Данил Медеведев ја продолжи неверојатната серија на победи. Рускиот тенисер го освои Мастерсот во Шангај и заработи 1,3 милиони долари. Медведев го одигра шестиот финале во низа и ја освои третата титула. Во Шангај тој ја освои својата втора Мастер титула, откако претходно победи и во Синсинати.

Данил Медеведев во финишот на сезоната се наоѓа во најдобра форма од сите тенисери и со право се смета за најголем фаворит за освојување на титулите на преостанатите два големи турнири, Мастерсот во Париз и завршниот Мастерс.

Во финалето во Шангај, Медведев, го победи Александар Зверев со 6/4, 6/1.

Медведев не одигра перфектен меч, но максимално ги искористи грешките на противникот, кои на овој меч ги имаше премногу.

Медведев отвори со брејк на самиот почеток, меѓутоа Зверев успеа да се врати и да израмни на 3:3, а решавачкиот момент се случи во деветтиот гем кога Зверев со две дупли сервис грешки по го подари сетот на Медведев.

Во вториот сет Русинот со два брејка експресно стигна до 5:0, а единствено што успеа да направи Зверев е да не го загуби сетот со нула.

Прикажи повеќе...

Спорт

Без Тричковски и веројатно Адеми против Полска

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва во Варшава ќе игра против Полска во квалификациите за пласман на ЕУРО 2020. Првиот дуел на овие две репрезентации одигран во јуни во Скопје заврши со минимална победа на Полјаците.

Полска е лидер во Г-групата со 16 бода и со најголеми шанси од сите во групата да избори пласман на едно од првите две места. Македонија по победата над Словенија е на третото место со 11 бода, а на втората позиција се Австријците со 13 бода.

Значаен меч вечерва ќе играат Словенија и Австрија.

Добрата игра и победата над Словенија внесе оптимизам кај нашите репрезентативци дека во Варшава можат да забележат позитивен резултат. Атмосферата во националниот тим е добра што не може да се каже за здравствениот билтен.

Селекторот Игор Ангеловски вечерва нема да може да смета на Иван Тричковски, кој се повреди против Словенија, а под голем знак прашалник е и настапот на Аријан Адеми. Играчот на Динамо Загреб не го заврши дуелот со Словенија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ботас победи во Јапонија, Мерцедес срушија рекорд на Ферари

Објавено пред

Возачот на Мерцедес Валтери Ботас е победник на 16 трка оваа сезона во Формула 1, Големата награда на Јапонија. Финецот од Мерцедес победи пред Себастијан Фетел од Ферари и клупскиот колега Луис Хамилтон. Со бодовите што ги освоија Ботас и Хамилтон, Мерцедес на пет трки до крајот на сезоната ја освоија титулата меѓу конструкторите. „Мерцедес“ стигнаа до шестата титула меѓу конструкторите по ред со што го срушија рекордот кој до оваа година го делеа со Ферари.

Ботас на патеката Сузука ја забележа третата победа во сезоната, а до заслужениот триумф дојде благодарение на неверојатниот старт, кога успеа да ги мина двајцата возачи на Ферари, Фетел и Леклер кои трката ја започнаа во првиот стартен ред.

Фетел кој стартуваше од првата позиција до крајот на трката водеше голема борба за второто место со Хамилтон, кој со третото место уште повеќе се доближи до одбраната на титулата.

Покрај Ботас трката ја бележа инцидентот на почетокот кога Леклер го истурка од патеката болидот на Макс Верстапен. Иако му беше оштетен болидот и делови од него паѓаа по патеката Леклер не сакаше да влезе во боксот, додека Верстапен ја заврши трката. Еден дел од болидот на Леклер го оштетил ретровизорот на болидот на Хамилтон.

Поради овој инцидент возачот на Ферари се наоѓа по истрага.

Бодови во Сузука освоија Александер Албон (Ред Бул), кој го забележа најдобриот пласман во кариерата, односно Карлос Саинц (Мекларен), Шарл Лекелр (Ферари), Даниел Рикардо (Рено), Пјер Гасли (Торо Росо), Серхио Перез (Рејсинг Поинт) и Нико Хулкенберг (Рено).

Еден дополнителен бод освои Хамилтон, кој го возеше најбрзиот крук. Бритамецот води во генералниот пласман со 338 бода, а го следат Ботас со 273 и Леклер со 223.

Наредата трка ќе се вози на 27 октомври во Мексико.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија2 часа

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа2 часа

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија3 часа

Заев: Работиме на намалување на цената на зелениот картон за возилата

Работиме на намалувањето на цената на зелениот картон за осигурување на возилата при пратување во странство, најави претстедателот на СДСМ...

Македонија4 часа

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет4 часа

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија19 часа

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија22 часа

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Македонија22 часа

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: По примерот на Мицкоски и Заев да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел

По примерот на Христијан Мицкоски и премиерот, Зоран Заев, да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел. Ова...

Спорт1 ден

Македонија подготвена за полската „стапица“ (галерија)

Македонската фудбалска репрезентација го оддржа официјалниот тренинг на „ПГА Народови арената“ во Варшава, каде што утре од 20.45 часот не...

Македонија1 ден

Соботка: Блокирањето на преговорите штети на кредибилтетот на ЕУ

Претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка истакана денеска, во пресрет на состанокот на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Белград, дека секој...

Македонија1 ден

Европската народна партија повика на започнување разговори за пристапување на Северна Македонија и Албанија

Следната недела, земјите-членки на Европската унија (ЕУ) ќе се соочат со стратешки избор во врска со започнувањето на пристапните преговори...

Регион1 ден

Словенија го менува законот – невработените со надомест од 402 евра

Владата на Словенија предложи измени и дополнувања на Законот за пазарот на трудот, со што би се зголемила минималната бруто...

Македонија1 ден

Меркел ќе го убедува Макрон да попушти за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и францускиот претседател Емануел Макрон утре треба да остварат средба, која според уверувањата на дипломатите, е...

Бизарно1 ден

(Видео) Тепачка за ,,Патики на Исус“ со мирис на темјан кои чинат 3 000 долари

MSCHF, компанија со седиште во Бруклин, на пазарот пушти во продажба патики кои ги нарече Jesus shoes (Патиките на Исус),...

Топ1 ден

Над 160 казни за возачи во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје на 11.10.2019 во времето од 06,00 до 24,00 часот...

Свет1 ден

Американскиот секретар за внатрешна безбедност поднесе оставка

Претседателот на САД Доналд Трамп соопшти дека вршителот на должноста секретар за внатрешна безбедност, Кевин Мекалинен (48) поднел оставка, а...

Свет1 ден

САД и Кина пред договор, се ближи крајот на трговската војна

САД и Кина се многу блиску до крај на трговската војна, изјави американскиот претседател Доналд Трамп по средбата со кинескиот...

Култура1 ден

„Медена земја“ репризно в недела на „Киненова“

Програмата на фестивалот „Киненова“ продолжува до недела кога во 18 часот, поради голем интерес на публиката репризно ќе биде прикажан...

Досие