Контакт

Спорт

Евролига: Реал обезбедија домашна предност, Милано го „казни“ Олимпијакос (видео)

Објавено пред

Актуелниот шампион од Евролигата, Реал Мадрид стигна до импресивна 100:75 победа на гости кај рускиот Химки за да осигура домашна предност во плеј-офот со скор 20-6, додека Армани Милано е на чекор од плеј-офот по супер-важната 66:57 победа над Олимпијакос.

Фабиен Косер имаше одлична партија со 22 поени, 4 скока и 2 асистенции, Треј Томпкинс додаде 11 поени, додека за домаќините Алексеј Швед повторно имаше над 20 поени (21 поен и 2 асистенции). Химки има 9-17 скор и многу мали шанси за плеј-оф.

Во Милано, Мајк Џејмс имаше неверојатен меч (27 поени, 6 асистенции, 6 скока) за да им донесе на Армани Милано победа над Олимпијакос, нивна 14-та во Евролигата со која италијанскиот тим е блиску до плеј-оф првпат од 2014 година. Олимпијакос, кои го загубија капитенот Василис Спанулис во првото полувреме, имаат 13-13 скор, откако имаа вистински „колапс“ во второто полувреме.

ЕВРОЛИГА, 26.КОЛО

Химки – Реал Мадрид 75:100 (22:24, 16:27, 12:19, 25:30)

Жалгирис Каунас – Баерн Минхен 85:79 (22:20, 26:15, 21:18, 16:26)

Макаби Тел Авив – Анадолу Ефес 71:79 (18:13, 23:26, 17:19, 13:21)

Армани Милано – Олимпијакос 66:57 (19:10, 4:13, 26:16, 17:18)

Гран Канарија – Дарушафака 84:64 (37:30, 15:18, 23:17, 24:17)

Спорт

Надал сигурен, испадна Андерсон

Објавено пред

Првиот носител на Австралија опен Рафаел Надал со максимална победа избори пласман во третото коло. За разлика од Шпанецот Карен Хачанов и Стен Вавринка во пет сета се пласираа во третото коло, додека Кевин Андерсон во драматичен меч испадна од Тејлор Фриц.

Надал го победи Федерико Делбонис за два часа и 32 минути со 6/3, 7/6, 6/1. Аргентинецот успеа на фаворизираниот тенисер да му пружи отпор само во вториот сет.

Во наредното коло Надал ќе игра против сонародникот Пабло Карењо-Буста.

Вавринка се мачеше против Андреа Сепи, но успеа да го добие Италијанецот во пет сета 4/6, 7/5, 6/3, 3/6, 6/4. Швајцарецот во наредното коло ќе игра против Џон Иснер.

Пет сета одигра и Хачанов против Микаел Имер од Шведска. Русинот два пати имаше предност во сетови (1:0 и 2:1), но победата ја обезбеди дури во супер тај-брејкот со 10:0.

Мечот заврши со победа на Хачанов 6/2, 2/6, 6/4, 3/6, 7/6.

Тејлор Фриц (34 на АТП листата) со голем пресврт успеа да го елиминира Кевин Андерсон. Јужноафриканецот имаше предност од 2:0, меѓутоа Американецот по три часа и 23 минути успеа да направи пресврт и да забележи победа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фудбалските менаџери ѝ објавија „војна“ на ФИФА

Објавено пред

Фудбалските менаџери, предводени од оние највлијателните Мино Рајола и Жорге Мендеш, жестокот ќе и возврата на ФИФА за обидите да бидат намалени сумите што тие ги заработуваат од трансферите на фудбалерите.

На оваа тема менаџерите одржале состанок во Лондон, во рамките на Здружението на фудбалски менаџер.

Рајола без „влакна на јазикот“ говорел на оваа тема. Тој и неговите колеги ја критикуваат ФИФА за објавата дека во 2018 година фудбалските менаџери од продажбата на фудбалери заработиле 600 милиони евра.

Според ФИФА сумите што ги заработувале менаџерите се преголеми.

„Интелигентните навивачи разбираат за што станува збор. Дури и медиумите водат војна против менаџерите. На луѓето им е јасно дека ФИФА сака да створи монопол, сака повеќе пари за себе. Јасно им е дека за секое Светско првенство ФИФА за 25 отсто ги зголемува цените на билетите поради што локалното население не може да си дозволи да ги гледа натпреварите иако се домаќини“, рекол Рајола.

ФИФА, во октомври минатата година, објави дека менаџер може да заработи максимум 10 отсто од трансферот и три отсто од она што го заработува фудбалерот. Менаџерите не го прифаќаат ова ново правило.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед тоне, а смена на тренерот не била опција

Објавено пред

Иако Манчестер Јунајтед доживеаја пораз на „Олд Трафорд“ од Барнли (2:0), тренерот Оле Гунар Солскјер не морал да стравува за работното место. „Скај Спорт“ тврди дека клупските челници воопшто не размислувале да го отпуштат тренерот.

Манчестер Јунајтед го имаат најлошиот биланс во Премиер лигата уште од сезоната 1988/89, а мизеријата да биде поголема се погрижија фудбалерите на Барнли кои синоќа по пауза од 58 години забележаа победа на „Олд Трафорд“.

И покрај тоа што тренерот Солскјер со своите играчи го запиша 12 пораз во сезоната тој нема да добие отказ. Норвежанецот потврдил дека клубот ќе се обиде да се засили во јануарскиот преоден рок. 16 годишниот играч на Бирмингем Џад Белингам се поврзува со Јунајтед, додека трансферот на Бруно Фернандеш е малку веројатен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ2 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет3 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет4 часа

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија5 часа

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет5 часа

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија5 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион5 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет6 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија18 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија23 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија23 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ24 часа

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија1 ден

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија1 ден

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија1 ден

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија1 ден

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија1 ден

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет1 ден

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Досие