Контакт

Спорт

Евролигата ја отвори 2022 со само три меча, Фенер го доби Олимпијакос

Објавено пред

Новата 2022 година во Евролигата почна со само три меча на програмата по големиот број на откажувања поради пандемијата на КОВИД-19, и во најинтересниот меч, Фенербахче со 94:80 го совлада Олимпијакос во меч во кој имаше од се по малку – серии, исклучувања и на крајот победа на домаќинот.

Шест кошаркари беа во двоцифрени поени за Фенер, кои имаа 15 тројки (од 29 обиди) и дури 27 асистенции во кои беа подобар противник во второто полувреме. Капитенот Мелих Махмутоглу имаше 17 поени, Дајшон Пјер додаде 14 во отсуство на првите ѕвезди на тимот, Нандо де Коло и Јан Весели.

За Олимпијакос најдобар беше Тајлер Дорси со 14 поени, колку што имаше и Костас Слукас, а нивниот тренер Јоргос Барѕокас беше исклучен на три минути пред крајот во првото полувреме.

До домашна победа стигнаа и Баерн Минхен, благодарение на своето српско дуо Лучиќ-Јарамаз, во 74:65 победата над Жалгирис. Огњен Јарамаз имаше 16 поени, а Владимир Лучиќ додаде 12 за победа над последнопласираниот тим на табелата, кој играше првпат по 25 дена во Евролигата..

ЕВРОЛИГА, 21.КОЛО

Фенербахче – Олимпијакос 94:80 (11:17, 25:22, 30:20, 28:21)

Баерн Минхен – Жалгирис 74:65 (16:15, 18:18, 27:21, 13:11)

Барселона – Олимпија Милано 73:75 (14:14, 14:20, 26:13, 19:28)(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42527-37474”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вујовиќ ги предупреди Црногорците: Само да не велиме дека ќе ги „измлатиме“ Хрватите

Објавено пред

Поранешниот тренер на Вардар, Веселин Вујовиќ ги предупреди црногорските ракометари да останат „спуштени“ на земја и да не си мислат дека лесно ќе ја совладаат Хрватска по големиот успех на Европското првенство.

Црногорците, откако лесно не совладаа нас, со 33:32 ја победија и Словенија, елиминирајќи ги фаворитите (каде што Вујовиќ претходно беше селектор). Следува утрешниот меч со Хрватска од 15.30 часот.

„Тоа што имавме мал број на играчи, поради приликите, на крајот испадна добро. Колку и да промашуваа Бранко и Милош Вујовиќ или Божо Анѓелиќ, знаеја дека ќе бидат тука и тоа им даде стабилност. Во таква ситуација можеа да кажат: ‘Ајде да играме ракомет’, нешто што знае да донесе резултат. Сега 90 отсто од јавноста во Црна Гора се занесува и вели ќе ги ‘измлатиме’ Хрватите, но нема основа за таков оптимизам. Им се враќа Дувњак и така се сосема различна репрезентација. Во регионот не постои подобра репрезентација од Хрватска и тоа е голем противник. Затоа, ништо не е срам. Можат и да загубат, но важно е како ќе загубат“, вели Вујовиќ за црногорски „Вијести“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хатем Бен Арфа се враќа на фудбалот со Лил

Објавено пред

 

Хатем Бен Арфа по шест месеци без клуб, се врати на професионалниот фудбал, откако француските шампиони Лил му дадоа договор до крајот на месецот.

34-годишниот ветеран, кој во минатото играше за Пари Сен-Жермен и Олимпик Марсеј во Франција, беше без клуб откако си замина од Бордо на крајот на минатата сезона.

Поранешниот репрезентативец има 15 настапи за Франција и 2 постигнати гола. Лил во моментов се само 10. во Лига 1 со 29 поени по 20 меча.

Прикажи повеќе...

Спорт

Азаренка поддржува задолжителни вакцини по „циркузот“ со Ѓоковиќ

Објавено пред

Двократната гренд слем шампионка, Белорусинката Викторија Азаренка смета дека тенисерите мора да „веруваат во науката“ и побара воведување на задолжително вакцинирање на тенисерите по „циркузот“ со Новак Ѓоковиќ и одбивањето на неговата виза за влез во Австралија.

Азаренка влезе во третото коло на Австралија опен со рутинска победа над Швајцарката Џил Тајхман, по што поголемиот дел од прес-конференцијата зборуваше за вакцините и Ѓоковиќ. Како членка на Советот на играчи на ВТА турнејата таа вели дека би поддржала задолжителни вакцини.

„Според моето мислење тоа мора да биде така, бидејќи така ќе помогнеме на сите во светот, бидејќи постојано патуваме. Ако сте дома и не патувате, тогаш можете да бидете безбедни, но во нашиот случај вакцината е препорачана и е вистинска одлука. Верувам во науката. Верувам во вакцините и веќе се вакцинирав. Не сакам да наметнувам мислења на другите, но ние играме глобален спорт и мораме да ги почитуваме законите на другите земји. Некои земји бараат задолжително вакцинирање и мора да се почлитува тоа. Ситуацијата со Ѓоковиќ можеше да се спречи ако се реагираше претеходно. На крајот никој не изгледаше добро. Стана вистински циркуз. Затоа треба добро да размислиме за иднината“, вели Азаренка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија1 час

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија4 часа

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија5 часа

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија6 часа

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет8 часа

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија9 часа

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија23 часа

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија24 часа

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија1 ден

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија1 ден

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија1 ден

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија1 ден

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа1 ден

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија1 ден

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет1 ден

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија1 ден

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија2 дена

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија2 дена

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија2 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Досие