Контакт

Спорт

„Европејците би се прошетале до НБА титулата“

Објавено пред

Дамјан Рудеж, поранешен играч на Индијана и Орландо, рекол дека тим составен од европски кошаркари би се прошетал до титулата во НБА лигата.

„Јанис Адетокумбо и Лука Дончиќ се сигурни во поставата, морам тука да го ставам Бојан Богдановиќ, а под кошот би биле Никола Јокиќ и Никола Вучевиќ. Не би можеле никого да се одбранат од никого но би играче добра кошарка“, рекол Рудеж.

„Од бековите тука се уште Рики Рубио, Богдан Богдановиќ, Еван Фурније, Денис Шрудер и Томаш Саторански, додека конкуренцијата под кошот е страшна: Руди Гобер, Кристапс Прозингинс, Домантанс Сабонис, Данило Галинари, Лаури Марканен, како и Дарио Шариќ, Ивица Зубац, Јусуф Нуркиќ…“, рекол Рудеж и дополнил.

„Дефинитивно би можел да се состави страшен тим само од европски кошаркари. Тој тим би се прошетал до титулата. Мислам дека никогаш претходно немало толку „франшизни играчи“ од Европа. Во многу екипи тие се прва или втора опција во нападот“.

Дамјан Рудеж минатата сезона играше во Мурсија, а оваа се уште нема клуб.

Спорт

„Петарда“ за Сити на „Итихад“, пеналите пресудија, хет-трик на Варди

Објавено пред

Манчестер Сити на Пеп Гвардиола силно понижен на својот „Итихад“ од екипата на Лестер Сити, 2-5 по 90 минути игра во Премиерлигата.
Голгетерот на „лисиците“ Џејми Варди постигна хет-трик на овој меч, а гостите добија дури 3 пенали.
Резултатот го отвори Марез, уште во 4 минута. Прекрасен погодок за 1-0.

Сепак, Лестер не се предаде и со пеналот кој го изведе Варди во 37 минута на полувреме на семафорот стоеше 1-1.
Ништо не наговестуваше дека следува потоп за „граѓаните“.

Во 54 минута Варди го постигнува својот втор гол, за водство од 1-2, а само 4 минути подоцна повторно пенал за Лестер. Варди е сигурен и на семафорот стои 1-3.

Сити се обиде да се врати во мечот, го имаше поседот на топката, но залудно.

Медисон во 77 минута гаѓа прецизно за 1-4.

Тогаш Манчестер намалува на 4-2. Во 84 минута, стрелец Аке, но се чини предоцна за било што да се спаси на мечот.

Конечните 2-5 за „лисиците“ повторно од пенал. Варди веќе беше надвор од игра, па затоа Тимелманс рутинирано за потоп на вицешампионот во Премиерлигата.

Лестер заедно со Евертон се со 100-процентен ефект по првите 3 кола од новата сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар ја закова Беласица на дното, Шкендија „го искачи“ Пелистер

Објавено пред

Актуелниот македонски фудбалски шампион, Вардар со 3:1 денеска ја совлада струмичка Беласица во рамки на 7 коло од ПМФЛ.

Во Битола пак, тетовска Шкендија го совлада тимот на Пелистер со истиот резултат.

Ренова на свој терен изненадена од Македонија Ѓорче Петров, пораз од 1-3, додека во Струга, истоимената екипа ги собра трите бода на дуелот со Шкупи – 2-0.

Екипата на Академија Пандев која имаше слаб старт во сезоната успеа да ги освои трите бода на својот стадион против Силекс. Мечот заврши 1-0.

Најнепопуларниот резултат беше забележан вчера на мечот меѓу Борец и Работнички 0-0.

Резултати од 7. Коло во ПМФЛ:

Пелистер – Шкендија 1:3
Вардар – Беласица 3:1
Ренова – Македонија ЃП 1:3
Струга ТЛ – Шкупи 2:0
Академија П. – Силекс 1:0
Борец – Работнички 0:0

Лидер на табелата е тимот на Шкендија со 17, пред Шкупи со 13 бода. Трета на табелата е екипата на Македонија ЃП со ист број бодови, а четврти е Борец со бод помалку…

„Фенерџија“ е Беласица без освоен бод.
Фото: Vardarfans

Прикажи повеќе...

Спорт

Хофенхајм со лекција за европскиот шампион, заврши серијата без пораз

Објавено пред

Заврши неверојатната серија на Баерн Минхен од 32 победи по ред во сите конкуренции. Попладнево Баварците добија лекција од Хофенхајм, загубија со 4-1.

Поминаа само 24 минути од дуелот, а Хофенхајм со головите на Бичакчиќ и Дабур веќе водеше со 2-0. Флик реши да го остави на клупа голгетерот Роберт Левандовски.

Баерн се врати во игра пред крајот на полувремето. Погоди Кимих за 2-1.

Во второто полувреме Левандовски и Горецка влегоа во игра, но тоа не помогна да се избегне првиот пораз по речиси 9 месеци.

Хрватот со двата гола во последните 15 минути го дотолчи европскиот и германски шампион.

Хофенхајм е лидер на табелата со 2 победи во првите две кола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион1 час

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет2 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет3 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ4 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија5 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија6 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ7 часа

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа7 часа

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет7 часа

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ9 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа10 часа

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет11 час

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија24 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа1 ден

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија1 ден

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет1 ден

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет1 ден

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Досие