Контакт

Спорт

Фабиан Руиз исфрлен од шпанската репрезентација

Објавено пред

Соиграчот на Елиф Елмас од Наполи, Фабијан Руиз, пред синоќешниот натпревар Грција-Шпанија, бил отстранет од националниот тим.

Руиз имал несогласувања со Луис Енрике. Селекторот на Шпанија реагирал експресно, му наложил на Руиз да го напушти кампот на репрезентацијата.

„Фабијан е добро, на мојата листа има 25 фудбалери. Тој е на поширокиот список, знае што треба да подобри во својата игра, знае дека треба да работи на однесувањето за да се врати на главниот список. Вратите на репрезентацијата се отворени за сите играчи“, рекол Енрике.

Шпанците, синоќа, победија во Атина со 1:0, го искористија поразот на Шведска во Грузија (2:0) и ја презедоа првата позиција во групата.

Во недела, во Севилја, против Шведска, на Шпанците ќе им биде доволен и еден бод за да обезбедат директен пласман во Катар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јувентус признаа дека постои опасност да бидат исфрлени од Серија А и ЛШ!

Објавено пред

Италијанскиот гигант Јувентус објави две соопштенија околу истрагата која се води против нив, едно за потенцијалните финансиски последици околу планот за зголемување на капиталот, но и едно за спортските аспекти од истрагата, признавајќи дека е можно да бидат исфрлени од Серија А, но и од Лигата на шампионите.

„Бјанконерите“ се под истрага за лажно сметководство, а директно под истрага се претседателот Андреа Ањели, како и директторот Павел Недвед, и поранешниот директор на клубот, Фабио Паратичи, кој сега е во Тотенхем. Гварда ди финанца, италијанската финансиска полиција минатата недела конфискуваше документи за трансферите од 2019 и 2020, вредни 50 милиони евра, по што обвинителството во Торино отвори официјален случај.

Јувентус потврдија дека на 24 ноември, обвинителот на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) побарал предавање на финансиските документи за трансфери на одредени фудбалери, а Јуве потврдија дека под истрага е и трансферот на Кристијано Роналдо во Манчестер јунајтед направен ова лето.

„Компанијата верува дека претрагата и запленувањето на документи и вестите за истрага од јавите обвинители, не значи утврдување на вината. Но, постои ризик менаџерите да ги протолкуваат вестите за исполнување на условите за повлекување на своите средства“, се вели во првата објава.

Ова значи дека дел од акционерите на Јувентус можат да се повлечат од зголемувањето на капиталот, што претставува внесување на свежи пари во клубот, и во најлош случај ова ќе значи наместо 400 милиони евра, 250 милиони евра за клубот.

Во второто соопштение, Јувентус ги коментира можните спортски последици ако се утврди вина.

„Ако исход на истрагата биде обвинение и пресуда, тогаш може да има значително негативно влијание на репутацијата, економската ситуација, и финансиската ситуација на групата. Финансискат аказна би била од 100.000 до 900.000 евра. Спортските последици можат да бидат негативни, што значи отстранување на Јувентус од националните и интернационалните натпреварувања“, се вели во второто соопштение.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо: Англиските клубови беа прескапи, затоа го купив Валјадолид

Објавено пред

Легендарниот бразилски напаѓач, Роналдо открива дека размислувал да купи клуб од МЛС лигата или од англискиот Чемпионшип, пред да се реши да инвестира во шпанскиот Валјадолид поради превисоките цени.

Двократниот светски шампион беше малцински сопственик во клубот Форт Лодердејл страјкерс во НАСЛ американската лига, пред клубот да се распушти во 2016 година. Тој сакал да инвестира во САД, каде што неговиот поранеше соиграч од Реал Мадрид, Дејвид Бекам е газда на Интер Мајами, но вели дека цените не биле прифатливи.

„Бев во Њујорк на разговор со претседателот на МЛС и тој ми ја кажа: ‘Можеш да освоиш се, но ако немаш 70 милиони евра за франшизата, не правиш ништо’. Затоа ја отфрлив таа понуда. Потоа заминав во Лондон за да студирам спортски менаџмент и спортски маркетинг. Разгледував многу клубови од англискиот Чемпионшип, но сите клубови беа прескапи. Премиерлигата е огромен успех на глобално ниво, но и Чемпионшипот, така што беа потребни најмалку 60 милиони фунти за проект. Затоа размислив за Шпанија и Португалија, каде што цените беа поприфатливи“, вели Роналдо.

Тој продожлил со потрагата за клуб и по Светското првенство во 2018, купи 51 отсто од Реал Валјадолид, каде што сега е претседател на клуб.

„Слушнав дека има опција за Вајладолид, и преговарав само една недела и платив 30 милиони евра“, вели 45-годишниот Роналдо.

Валјадолид се на петтото место во Втората шпанска лига, со 10 поени заостанување зад Алмерија, но само 4 од место кое автоматски значи враќање во Ла лига.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најава за возбудлив викенд – Хамилтон за 0.056 секунди пред Ферстапен на првиот тест во Џеда

Објавено пред

Пред првата Ф1 трка во историјата во Џеда, Саудиска Арабија, ривалите за освојувањето на титулата, Луис Хамилтон во Мерцедес и Макс Ферстапен во Ред бул најавија интересна битка, откако шампионот Хамилтон беше за само 0.056 секунди побрз од Ферстапен во првиот тренинг.

Разликата во генерален пласман пред последните две трки од сезоната, овој викенд во Саудиска Арабија и следниот во Абу Даби е само 8 поени во плус за Холанѓанецот Ферстапен, но Мерцедес на последните неколку трки покажаа дека имаат најбрз болид и со Хамилтон зад воланот неизвесноста е огромна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија3 часа

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија3 часа

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Денеска во седиштето на СДСМ, кандидатура за внатрепартиските непосредни избори поднесе Јован Деспотовски, информираат од владејачкиот СДСМ. „До Централната изборна...

Македонија5 часа

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Македонија6 часа

(Видео) Пристигнаа останките од трагично загинатите во автобуската несреќа

На Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа двата авиона со останките од трагично загинатите патници во автобуската несреќа во Бугарија. Полетувањето...

Забава7 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет8 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет8 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет19 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа21 час

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион22 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет23 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија1 ден

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа1 ден

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија1 ден

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Досие