Контакт

Спорт

Фантастичниот Шик и Чесите им го загорчија животот на Шкотите

Објавено пред

Шкотска чекаше 23 години повторно да настапи на едно големо фудбалско натпреварување, но враќањето им го загорчија Патрик Шик и чешката репрезентација, која стигна до 2:0 победа во нивниот прв меч од групата Д, каде што сега ги чека дуел со уште потешките противници, Англија и Хрватска.

Шкотланѓаните почнаа фуриозно, како да сакаа да надополнат 23 години отсуство од големите натпреварувања (од СП во Франција во 1998 година), но по првите 15 минути, Чесите полека ја вратија контролата на играта.

Откако имаа неколку шанси, вклучувајќи ја најдобрата преку капитенот Робертсон, казната стигна во 42. минута, кога по третиот корнер во низа, напаѓачот на Баер Леверкузен, Шик беше највисок во скокот. Само што почна второто полувреме, во 52. минута, Шик забележа дека голманот Дејвид Маршал беше излезен од својот гол и упати апсолутно неверојатен удар од речиси половина терен за 2:0.

Ударот на Шик беше од 45.5 метри, со што тоа е голот од најдалеку во историјата на Европските првенства, а потегот беше уште поимпресивен бидејќи се работеше за „вртена“ топка со неверојатна траекторија. Сигурно меѓу најдобрите голови во 2021 година.

По ова, Шкотланѓаните повторно имаа повеќе од поседот на топката, но тоа не резултираше со промена на резултатот, иако селекторот Стив Кларк внесе во игра напаѓачи.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1687-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Стојановиќ не му се лути на Ѓоковиќ: Беше чест

Објавено пред

Српската тенисерка, Нина Стојановиќ, очигледно не жали што пропушти шанса да се бори за олимписка бронза, откако Новак Ѓоковиќ се повлече од мечот по неговиот пораз во мечот за третот место во сингл, туку вели дека била вистинска чест да се дели теренот со светскиот број 1.

„Само јас знам какво е чувството да се загуби шанса да го играш најважниот меч во кариерата и да се бориш за олимписки медал. Но, исто така јас знам колку овој турнир ме исполни со емоции и ми донесе среќа. Благодарна сум што бев меѓу најдобрите светски спортисти и да ја претставувам Србија со најдобриот во историјата на спортот. Годината продолжува, предизвиците се пред нас“, вели Стојановиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ериксен ги посети колегите во Интер

Објавено пред

Данскиот ас Кристијан Ериксен денеска се врати во Сунинг тренинг-центарот во Апијано Џентиле, каде што се сретнал со вработените во Интер, со новиот тренер Симоне Инзаги и со своите соиграчи.

Клубот потврди дека фудбалерот од средниот ред, кој доби срцев напад на првиот меч на Данска на ЕУРО 2020 и мораше да биде враќан во живот, ќе работи според советите на данските лекари од Копенхаген, откако е невозможно да игра за Интер додека му е вграден минијатурен дефибрилатор во срцето.

„Утрово Кристијан Ериксен го посети тренинг-центарот во Апијано Џентиле, каде што се сретна со директорите, тренерот, соиграчите и сите во клубот. Тој е во одлична физичка и ментална форма и сега ќе продолжи со програмата предложена од лекарите во Копенхаген, со кои ќе се координираат сите наредни чекори“, велат од Интер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Грас ги победи Американците на 200 метри

Објавено пред

Андре Де Грас, на 200 метри, на тронот го наследи Усеин Болт. Канаѓанецот во финалето успеа да го освои златниот медал пред американските спринтери.

Де Грас, во кариерата, има едно сребро и две бронзи од Олимпијадите, во Токио го освои првото злато.

Со извонреден финиш во последните 40 метри, тој ги победи Американците Кенет Беднареи и Ноа Лајлс.

Де Грас во финишот влезе со резултат 19.62 секунди. Ова е седмо најбрзо време во историјата на оваа дисциплина.

Беднарек го освои времето со 19.68 секунди, додека Лајлс истрча 19.74 секунди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Ангелов: Пет хеликоптери тргнаа да го гаснат пожарот кај Пехчево, само без паника

Пет хеликоптери од кои два македонски и три српски се на пат кон Пехчевскиот регион и заедно ќе го гаснат...

Македонија1 час

(Видео) Пожарот во Пехчево се шири и накај Беровско, локалните власти бараат помош од жителите

Градоначалникот на општина Берово, Звонко Пекевски, попладнево преку социјалните мрежи упати порака со која алармира за сериозноста на силниот пожар...

Македонија2 часа

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија4 часа

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ7 часа

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион9 часа

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа9 часа

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија9 часа

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Македонија9 часа

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Регион10 часа

(Видео) Грчките пожарникари цела ноќ се бореа со пожарите, гори и предградие на Атина

Вкупно 81 пожар избувнаа во Грција во последните 24 часа, а пожарникарите сѐ уште се борат со 40 од нив, кои...

Свет10 часа

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар може само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и во театар без потврда за вакцинација, изјави...

Топ21 час

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Македонија24 часа

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија1 ден

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија1 ден

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија1 ден

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија1 ден

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет1 ден

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа1 ден

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Досие