Контакт

Спорт

Федерер: Бев лут по поразот од Ѓоковиќ, едвај чекам пак меч со него

Објавено пред

Роџер Федерер минатата недела го наполни својот 38. роденден, по што оваа недела се враќа во акција на „својот“ американски турнир, Мастерсот во Синсинати.

Швајцарецот пред новинарите во Охајо зборуваше за епскиот пораз во финалето на Вимблдон од Новак Ѓоковиќ, во меч во кој пропушти две меч-топки и потоа загуби во тај-брејк во петтиот сет.

„Повеќе учам од поразите отколку од победите. Понекогаш ќе победиш и не се сеќаваш што си направил, а поразот подолго е со тебе. Но, тоа е дел од играта. Бев лут од начинот на кој загубив на Вимблдон, но во исто време си помислив едвај ги чекам следните три меча против Новак за да можам да покажам што умеам. Можеш да одиш и со тоа: ’Сè е лошо и никогаш нема да играм тенис, тоа е страшно’. Но, така ја губиш енергијата и важно е да останеш позитивен и да одиш напред“, вели Федерер.

Тој откри како го поминал својот роденден на 8 август.

„Бевме во швајцарските планини и имавме мала прослава. Мојата сопруга ми направи торта и децата уживаа. Потоа отидовме на прошетка, а вечерта дојдоа некои пријатели“, објаснува Федерер.

Спорт

Златан, Меси и Кваљарела во борба за „Пушкаш наградата“ за најдобар гол (видео)

Објавено пред

ФИФА ги објави десетте кандидати за „Пушкаш наградата“ за најдобар гол во 2019 година, а помеѓу кандидираните се и Лионел Меси, Златан Ибрахимовиќ, како и ветеранот на Сампдорија, Фабио Кваљарела.

За фантастичните голови можете да гласате до 31 август, а од топ 3 според гласовите на јавноста ќе биде одреден победникот од панел на легенди на ФИФА. Прогласувањето ќе биде на доделувањето на ФИФА наградите во Милано на 23 септември.

Помеѓу кандидираните се и Матеус Куња (РБ Лајпциг), Хуан Фернандо Квинтеро (Ривер плата), Аџара Ншут (Камерун), Ејми Родригез (Јута ројалс), Били Симпсон (Клифтонвил), Андрос Таунзенд (Кристал палас) и Даниел Жори (Дебрецен).

Прикажи повеќе...

Спорт

Форлан: Кристијано Роналдо е егоцентрик, може цел ден да го мине пред огледало

Објавено пред

Еден од најдобрите уругвајски фудбалери на сите времиња, Диего Форлан, пред неколку недели стави крај на професионалната кариера. Дел од кариерата тој мина во Манчестер Јунајтед (2002-2004), кога еден од соиграчите му бил и Кристијано Роналдо.

Португалецот е еден од најдобрите играчи на сите времиња, но многумина имаат проблем со неговото однесување, тврдат дека е арогантен и егоист. Форлан открива детали од соблекувалната на Јунајтед кога тој бил дел од клубот.

„Во соблекувалната беше егоцентрик, не беше како Дејвид Бекам. Секогаш сакаше да биде блиску до огледалото. Цел ден минуваше пред огледало“, рекол Форлан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Симеоне: Феликс мора уште да напредува

Објавено пред

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне, истакнал дека Жоао Феликс ги исполнил неговите очекувања на официјалното деби за „јоргнаџиите“, дополнувајќи дека играчот мора уште да напредува.

Жоао Феликс, најскапото засилување во историјата на Атлетико Мадрид, дебитираше синоќа во победата над Хетафе (1-0). 19 годишниот Португалец имаше една спектакуларна акција по која избори пенал, кој не успеа да го реализира Алваро Мората.

„Првиот меч во сезоната не е лесен. Игравме против тим што се движи одлично во одбраната. Не оставаа воопшто простор за Феликс. Сепак покажа какви се неговите можности и се надевам дека тоа ќе г прави уште подобро во наредниот период. Мора да продолжи да напредува“, рекол Симеоне.

Жоао Феликс летово од Бенфика пристигна на „Ванда Матрополитано“. Атлетико за него платија 126 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија3 часа

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија7 часа

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ7 часа

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Македонија7 часа

15-годишник се удави во Пчиња

Петнаесетгодишник од селото Љубодраг влегол во вода од ископ на сепарација на реката Пчиња и починал. Како што соопшти МВР, телото...

Македонија8 часа

Фетаи: Постапката за „Рекет“ ја води друго обвинителство и не сакам да се мешам

Обвинителката Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ рече дека не сака да се меша во...

Европа8 часа

Три децении од падот на Железната завеса

Унгарскиот премиер Виктор Орбан и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во пограничното место Шопрон ќе ја одбележат 30-годишнината од падот...

Свет9 часа

Трамп за купувањето на Гренланд: Не е приоритет, но стратешки е интересно

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет,...

Македонија20 часа

(Видео) Пожар над Усје

Нов пожар над скопската населба Усје избувна вечерва, откако пожарникарите со часови се обидуваат да го локализираат огнот над населбата...

Свет21 час

Голем пожар на Канарските острови, евакуирани над 4.000 лица

Околу 4.000 лица се евакуирани поради пожар што избувна по втор пат за една недела и уништи рурална област на...

Свет22 часа

Жителите на Нов Зеланд доброволно предале над 10 илјади парчиња оружје на полицијата

Повеќе од 10,000 парчиња огнено оружје се предадени доброволно на властите во Нов Зеланд, како дел од акцијата што беше...

Македонија22 часа

Димитров: ,,Рекет” е раскрсница – едниот пат води кон иднина, другиот кон бездна

Дискредитацијата на СЈО преку аферата ,,Рекет” е со цел да и се избега на правдата, смета министерот за надворешни работи...

Свет22 часа

1,7 милиони луѓе на протест во Хонгконг

Најмалку 1,7 милиони граѓани излегоа на улиците во Хонгконг, на уште еден од низата масовни продемократски протести, соопштија организаторите на...

Спорт1 ден

Ландстрам со гол во сите четири англиски лиги – Шефилд јунајтед со победа (видео)

Шефилд јунајтед имаат одличен старт на својата прва премиерлигашка сезона по долга пауза, откако со 1:0 ги победија Кристал палас...

Македонија1 ден

Изгаснат пожарот над скопското село Буковиќ

Шумскиот пожар кој вчера наутро избувна на планината над скопското село Буковиќ е изгаснат и целосно ставен под контрола, информираат...

Регион1 ден

(Видео) Пациент со држач за инфузија уби четири лица во психијатриска болница во Романија

Еден пациент во психијатриска болница во романската општина Сапока, со држач за инфузија убил четворица други пациенти. Тој ги нападнал...

Свет1 ден

Протести во САД: Ако не се смени законот за оружје, треба да се смени Конгресот

Низ САД се одржуваат протести на кои се бара од Конгресот да ги заостри законите за контрола на оружјето, по...

Свет1 ден

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави...

Свет1 ден

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не земат плата

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд...

Свет1 ден

Во бомбашки напад на свадба во Кабул убиени над 60 луѓе, меѓу нив и деца

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските...

Досие