Контакт

Спорт

Федерер донираше 1 милион франци за загрозените од коронавирусот

Објавено пред

Поранешниот прв светски тениски рекет, легендарниот Роџер Федерер и неговата сопруга Мирка донираа 1 милион швајцарски франци (околу 940.000 евра) на семејствата кои се загрозени поради пандемијата од коронавирусот во Швајцарија.

„Ова се тешки времиња за сите и никој не смее да биде запоставен“ напиша Федерер на социјалните мрежи.

Во Швајцарија има речиси 10.000 заболени од опасниот вирус, а досега 122-ца ја загубија борбата со коронавирусот.

Федерер, кој е рекордер по бројот на освоени грен слем титули, вкупно 20, моментно се опоравува од операцијата на коленото.

Тениската сезона е прекината најмалку до 7 јуни.

View this post on Instagram

These are challenging times for everyone and nobody should be left behind. Mirka and I have personally decided to donate one million Swiss Francs for the most vulnerable families in Switzerland. Our contribution is just a start. We hope that others might join in supporting more families in need. Together we can overcome this crisis! Stay healthy! Dies sind herausfordernde Zeiten für uns alle und niemand sollte zurückgelassen werden. Mirka und ich haben beschlossen, persönlich eine Million Schweizer Franken für die am stärksten gefährdeten Familien in der Schweiz zu spenden. Unser Beitrag ist nur ein Anfang. Wir hoffen, dass sich andere anschließen, um noch mehr bedürftige Familien zu unterstützen. Gemeinsam können wir diese Krise überwinden! Bleibt gesund! Nous vivons une période difficile pour nous tous et personne ne doit être laissé pour compte. Mirka et moi avons décidé de personnellement faire don d'un million de francs suisses aux familles les plus défavorisées en Suisse. Notre contribution n'est qu'un début. Nous espérons que d'autres se joindront à nous pour aider encore plus de familles dans le besoin. Ensemble, nous pouvons surmonter cette crise! Restez en bonne santé!

A post shared by Roger Federer (@rogerfederer) on Mar 25, 2020 at 4:33am PDT

Спорт

Коби, Данкан и Гарнет влегоа во Куќата на славните

Објавено пред

Коби Брајант, Тим Данкан и Кевин Гарнет се примени во кошаркарската Куќа на славните. Покрај овие тројца од класата 2020 во Куќата на славните се примени Руди Томљановиќ, Тамика Кечингс, Еди Сатон, Ким Малки, Барбара Стивенс и Патрик Бауман.

Коби Брајант целата кариера ја мина во Лос Анџелес Лејкерс (1996-2016). Со „езерџиите“ освои пет титули, еднаш беше МВП на регуларниот дел од сезоната, а два пати МВП на финалните натпревари, 18 пати бил Ол-стар, а 11 пати играл на Ол стар натпреварот.

Брајант на 26 јануари загина во хеликоптерска несреќа.

Тим Данкан исто така целата кариера ја мина во еден клуб, Сан Антонио Спарс (1997-2016). Со франшизата од Тексас освоил пет шампионски прстени.

Два пати бил МВП на регуларниот дел од сезоната, три пати бил МВП на финалните натпревари, 15 пати бил Ол стар, 10 пати бил во најдобриот тим на сезоната.

Кевин Гарнет играл за Минесота Тимбервулфс, Бостон Селтикс и Бруклин Нетс. Има еден шампионски прстен, со Селтикс во 2008 година. Еднаш бил МВП на сезоната, 15 пати бил Ол стар, а четири пати бил избран во најдобрата петорка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ирците го сменија Мекарти

Објавено пред

Мик Мекарти повеќе не е селектор на фудбалската репрезентација на Република Ирска. Националниот сојуз на месото на Мекарти веднаш го назначи Стивен Кени.

Мекарти требаше да ја предводи Ирска во плеј-офот за пласман на Европското првенство меѓутоа бидејќи УЕФА ги одложи овие натпревари и одреди тие да се играат во септември Ирците решија да го сменат селекторот.

Република Ирска во полу-финалето ќе игра против Словачка, а победникот за пласман на ЕП ќе се бори со подобриот од натпреварот помеѓу Северна Ирска и Босна и Херцеговина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хакими се враќа назад во Реал или…

Објавено пред

Ашраф Хакими е фудбалер на Реал кој две сезони игра како позајмен играч во Борусија. Мароканецот во Дортмунд израсна во еден од најдобрите играчи на својата позиција. Интересот за овој фудбалер е голем, иако тој до 2022 година е под договор со „кралскиот клуб“.

„Марка“ тврди дека Реал го продолжиле договорот со Хакими за уште една година, неговиот менаџер тврди дека тоа не е точно.

„И понатаму го имам договорот што го потпишавме во 2017 година и кој важи до 2022. Ќе мораме да почекаме. Кога ќе заврши кризата со коронавирусот ќе седнеме да разговараме со Реал и Борусија“, рекол менаџерот на Хакими, Алехандро Камано.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

МЗ: Земјава има 4.500 тестови за коронавирус, а резервите секојдневно се надополнуваат

Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот на спроведени тестови за коронавирус на еден милион жители, соопшти...

Регион59 минути

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус...

Европа2 часа

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу...

Македонија5 часа

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија6 часа

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет7 часа

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Свет9 часа

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од...

Свет10 часа

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција,...

Македонија11 час

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Свет12 часа

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија12 часа

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет13 часа

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет13 часа

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија1 ден

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет1 ден

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет1 ден

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија1 ден

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија1 ден

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ1 ден

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија1 ден

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Досие