Контакт

Спорт

Федерер и Надал поставија нов рекорд пред 51.954 гледачи!

Објавено пред

Роџер Федерер го победи својот стар ривал Рафаел Надал со 6:4/3:6/6:3 во таканаречениот „Меч во Африка“ во Кејптаун, дуел во кој резултатот не беше најважен бидејќи се играше за добротворната фондација на Федерер во татковината на неговата мајка.

dobivaj vesti na viber

Мечот исто така постави нов светски рекорд по бројот на гледачите, бидејќи на стадионот во јужноафриканската метропола имаше 51.954 гледачи, а се собраа и над 3.5 милиони долари за фондацијата на Федерер, која обично пружа помош за образование во Африка.

Дуелот започна пред гласна публика, бидејќи изненадувачки на теренот се појави капитенот на јужноафриканскиот рагби тим кој го освои Светскиот куп, Сија Колиси, кој ја фрлаше паричката на стартот на мечот. Колиси му додели на Федерер дрес од Спрингбокси со име на Швајцарецот и тој го облече при загревањето.

Во првиот меч на вечерта, Федерер играше со основачот на „Мајкрософт“, филантропистот и милијардерот Бил Гејтс, за да стигне до 6:3 победа над Надал и јужнафриканскиот комичар и водител на „Дејли шоу“, Тревор Ноа.

Спорт

Легендарниот Мијура се враќа во Европа

Објавено пред

Најстариот професионален фудбалер на светот се враќа на европскиот континент, овој пат во Португалија. Иако има 55 години, легендарниот јапонски играч Казојуши Мијура не планира да се пензионира.

dobivaj vesti na viber

Мијура, моментално настапува за јапонскиот второлигаш Јокохама, но како што сега стојат работите повторно ќе замине во Европа. Порталот „Никан Спорт“, наведува дека Мијура ќе потпише договор со португалскиот второлигаш Оливериенсе.

Овој тим се наоѓа на 14. место во втората португалска лига, а сопственикот на сегашниот тим на Мијура Јокохама има удел и во Оливериенсе. Мијура претходно изјави дека сака да игра до 60 години, додавајќи дека се чувствува исклучително добро.

Мијура пред 23 години беше во Европа, играше за Динамо Загреб, а беше и во Бразил и Австралија. За јапонската репрезентација забележа 89 настапи и постигна 55 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мароканскиот херој од 1986 година верува во ново чудо

Објавено пред

Поранешниот марокански фудбалер Абдеразак Хајри изјави дека верува во нов подвиг на Светското првенство во Катар. Хајри со два гола на Светското првенство во Мексико во 1986 година го испрати Мароко во втората фаза од натпреварувањето, а Португалија дома.

dobivaj vesti na viber

„Мароко е способен да направи изненадување“, прогнозира поранешниот марокански репрезентативец, главниот „архитект“ во историската победа од 3:1 против Португалија пред 36 години.

„Мисијата нема да биде лесна, но јас верувам во неа“, вели 60-годишниот Хајри во телефонско интервју за „Франс прес“.

На 11 јуни 1986 година тој стана херој откако постигна два гола против Португалија во последниот натпревар од групната фаза.

Тоа беше историски триумф што му овозможи на Мароко да стане првата африканска и првата арапска селекција што стигнала до осминафиналето на Светското првенство.

Доколку избраниците на Валидо Реграџо утре ја победат Португалија, ќе станат првата африканска селекција што играла во полуфинале на Светското првенство.

Потсетувајќи се на натпреварот од Мексико, Хајри изјави дека по двете ремија против Полска и Англија притисокот бил жесток.

„Португалија беше ‘страшна’, но ние ги носевме надежите на една нација, еден континент и на целиот арапски свет. Не беше лесно психички, но сакавме да дадеме сè од себе“, рече тој.

Хајри го постигна првиот гол во 19. минута, потоа го зголеми водството на Мароко само осум минути подоцна, пред Абделкрим Мери во 62. минута да ги зголеми на 3:0. Честа на Португалецот во 80. минута ја спаси Дијамантино Миранда.

„Кога постигнав два гола, мојата радост беше неопислива. Успеавме да ги победиме играчите што ги гледавме на телевизија. Кога зборувам за тоа, ме преплавуваат емоции. Спомените се недопрени, како да беше вчера”, изјави Хајри.

„Никој не веруваше во нас, но ние го направивме тоа“, гордо истакнува Хајри и толку години подоцна.

Мароко, тогаш предводен од Бразилецот Хозе Фариа, потоа загуби од Германија со слободен удар на Лотар Матеус во 88. минута.

И покрај поразот, „лавовите“ со високо кренати глави си заминаа од Мексико.

„Ја освоивме љубовта на јавноста и пред сè го отворивме патот за поголема застапеност на африканските нации на Светското првенство“, рече Хајри.

На следното Светско првенство во Италија, Камерун испиша историја како прва африканска репрезентација што стигнала до четвртфиналето, пред Сенегал да го направи тоа повторно во 2002 година.

На Светското првенство во 2010 година Гана не успеа да стигне до полуфиналето во епски и контроверзен натпревар против Уругвај.

„Ништо не е невозможно во фудбалот, тоа е магијата на овој спорт. Денеска тоа го докажува селекцијата на Мароко“, изјави Хајри.

„Се разбира, овој марокански тим е различен од нашиот, бидејќи фудбалот многу напредуваше во овие 36 години, но неговата константа е одлучноста и желбата да се претставува својата земја што е можно подобро. А играчите тоа го прават брилијантно“, додаде тој.

Четвртфиналниот натпревар на Светското првенство меѓу Мароко и Португалија се игра утре од 16 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Команданти на своите одбрани – Младиот лав Гвардиол против ветеранот Тијаго Силва

Објавено пред

Хрватска и Бразил, попладнево ќе го одиграат првото четвртфинале на Светското првенство во Катар. Хрватите никогаш не го победиле Бразил, само еднаш одиграле нерешено во четирите меѓусебни дуели.

dobivaj vesti na viber

Хрватска е актуелен вице-правк, но Бразил влегува како голем фаворит во оваа пресметка.

Во првите четири натпревари Хрватска има гол разлика 5:2, а Бразил 7:2.

Бразилците напаѓачки, веројатно најмоќниот тим на турнирот, но можат да се потпрат и на дефанзивата. Од друга страна најголемата сила на Хрватска е редот за врска (Модриќ, Брозовиќ, Ковачиќ) и одбраната која ја предводи Јошко Гвардиол.

20.годишниот Гвардиол, со досегашните изданија во Катар, дополнително си ја крена цената. Јасно е дека е дека ќе го урне трансфер рекордот на Хари Мегваер за најскап дефанзивец. Се шпекулира дека по завршувањето на сезоната за 100 милиони евра ќе го напушти Лајпциг.

Гвардиол е водечки играч на Мундијалот според бројот на спасени големи шанси пред својот гол. Особено овој податок беше изразен во дуелот со Белгија.

Во овој параметар, Гвардиол е далеку подобар од капитенот на Бразил, 38. годишниот Тјаго Силва.

Кога ќе се погледнат останатите статистички категории, тука се речиси израмнети.

Прашање е само дали Гвардиол ќе успее да се справи со огромниот напаѓачки потенцијал што го поседува Бразил. Од друга страна, Хрватска нема таков талент во нападот, но доколку Силва и колегите од одбраната се опуштат, „коцкестите“ ќе знаат тоа да го казнат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

„Ист гејт“: Дојавата за бомба е лажна, трговскиот центар продолжува со работа

По најавите за бомба во „Ист гејт“ се огласија од трговскиот центар. Со статус на својот фејсбук-профил ги информираа закупците...

Регион1 час

Брнабиќ за ситуацијата на Косово: Курти нè доведе до раб на војна

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград ја коментираше ситуацијата во Косово. „Денес имате ваков ден,...

Свет2 часа

Путин: Западот поттикнува хаос за да ја задржи својата доминација во светот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека е сигурен оти Западот намерно поттикнува хаос и ја влошува ситуацијата во светот...

Македонија2 часа

Закани за бомби добиле полициската станица Центар, „Ист гејт“ и „Бисер“, Железничката станица и зградата „Пегла“

Закани за бомби утрово пристигнаа до трговските центри „Ист гејт“ и „Бисер“, Транспортниот центар, зградата „Пегла“ и полициската станица Центар,...

Македонија3 часа

Нови дојави за бомби во скопски училишта

Неколку средни училишта и утрово добиле закани за бомби на електронските адреси. МВР е на терен и ја спроведува стандардната...

Свет4 часа

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички градат борбен авион од новата генерација

Јапонија ќе работи со Велика Британија и Италија на проектот за нова генерација борбени авиони, рекоа трите земји, додека Токио...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема поголем пораз дека власта е корумпирана од тоа странци да расчистуваат со криминалот во државата

„Уште еден целосен дебакл за државата е фактот дека странци ќе го расчистуваат со криминалот во Македонија. Нема поголем пораз...

Македонија5 часа

СДСМ: Блокадите на Скопје целосно да прекинат, Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа

Христијан Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа со блокадите на Скопје, кои со денови им...

Свет5 часа

САД ѝ испраќаат на Украина противвоздушна одбрана во вредност од 275 милиони долари

Соединетите Држави се подготвуваат да испратат воена помош на Украина во вредност од 275 милиони долари, што ќе ѝ овозможи...

Свет5 часа

САД планираат да воведат нови санкции против Русија и Кина

Соединетите Американски Држави планираат да воведат нови санкции кон Кина и Русија, кои ќе вклучуваат казнување на Москва за употребата...

Европа5 часа

(Видео) Гори трговски центар во близина на Москва, еден од најголемите во Европа

Пожар рано утринава зафатил еден од најголемите трговски центри во близина на Москва, соопштија локалните служби за итни случаи. Дел...

Македонија22 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион22 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија23 часа

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа1 ден

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија1 ден

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет1 ден

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...

Европа1 ден

Десет лица загинаа во гранатирање на истокот на Украина

Најмалку десет лица загинаа во руско гранатирање на истокот на Украина, а многумина се ранети, изјави претседателот Володимир Зеленски. Зеленски...

Европа1 ден

Шолц: Правиме се што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Бранејќи ја поддршката на Германија за Украина, за која критичарите во Киев и на други места во Европа велат дека...