Контакт

Спорт

Федерер ќе игра во Париз

Објавено пред

Роџер Федерер решил да ги прескокне сите турнири на земјана подлога што му претходна на вториот грен-слем во сезоната Ролан Гарос. Слична одлука Швајцарецот донесе и во 2018 година, разликата е само што тогаш не настапи ниту на Отоврено првенство на Франција.

Федерер решил да игра на Ролан Гарос, но ќе ги пропушти мастерс турнирите во Монте Карло, Мадрид и Рим.

Ова значи дека тој ќе назадува на АТП листата бидејќи минатата година во Мадрид и рим стигна до четврт-финалето.

Швајварецот има 38 години и одлуката да го штеди своето тело е разбирлива.

Федерер неодамна на првиот грен-слем, Австралија опен, испадна во полу-финалето од Новак Ѓоковиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал го понижи Фенербахче сред Истанбул и му го расипа јубилејот на Обрадовиќ! (видео)

Објавено пред

И покрај тоа што во нивниот состав недостасуваа четири клучни играчи, Реал Мадрид го совлада Фенербахче во Истанбул со неверојатни 29 поени разлика (65:94), нанесувајќи го највисокиот домашен пораз на турскиот клуб во ерата на тренерот Жељко Обрадовиќ.

Тоа што порано беше дерби на Евролигата, овојпат се претвори во понижување на противникот, иако кај „кралевите“ не играа Ентони Рендолф, Серхио Љуљ, Џеф Тејлор и капитенот Фелипе Рејес. Џејси Керол ја искористи шансата постигнувајќи 20 поени, Валтер Таварес додаде 16, додека Треј Томпкинс даде 14 во само 13 минути игра.

За Фенер, Нандо де Коло имаше 21 поен, а Јан Весели 16, но двајцата не беа вистински фактор во играта на турскиот клуб. Реал имаше предност од 47:31 на полувреме, и одлични 71% во обидите за два поени (28/39). Фенер се доближи на девет поени (58:49) во третата четвртина, но одговор на ова беше 13:2 серија за комплетирање на победата.

Ова е првпат во ерата на Обрадовиќ Фенер да загуби дома со повеќе од 10 поени разлика, а 29-те поени разлика претставуваат трет најголем пораз во историјата во Евролигата. Иронично, понижувачкиот пораз доаѓа во 500. меч на српскиот тренер на клупата на Фенербахче, за што навивачите му приредија и посебно признание.

ЕВРОЛИГА, 25.КОЛО

Зенит Петерсбург – Алба Берлин 81:83 (25:15, 17:23, 22:20, 17:25)

Олимпијакос – Асвел Лион 77:68 (20:21, 23:12, 18:17, 16:18)

Фенербахче – Реал Мадрид 65:94 (15:22, 16:25, 20:24, 14:23)

Армани Милано – Химки

Басконија – Жалгирис Каунас

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Ериксен со деби-гол за победа на Интер, Јунајтед само со реми во Бриж (видео)

Објавено пред

Кристијан Ериксен го постигна својот прв гол во дресот на Интер, за да ги предводи „нераѕурите“ до 2:0 победа на гостувањето кај бугарски Лудогорец во Лига Европа, додека Манчестер јунајтед се враќаше за 1:1 реми на гости кај Клуб Бриж.

Ериксен доби убава асистенција од Ромелу Лукаку во 71. минута, за Интер, конечно, да го скрши отпорот на бугарскиот шампион во Разград, за обезбедување на помирен реванш во Милано. Лукаку во 94. минута го удвои водството на Интер со гол од белата точка.

Манчестер јунајтед пак, во Белгија, прими гол уште во 15. минута преку Емануел Денис, откако потфрли цела одбрана на „ѓаволите“, а голманот Ромеро беше излезен надвор од шестнаесетникот. Антони Марсијал во 36. минута израмни на 1:1, а и покрај шансите на двете страни, резултатот остана тој по 90 минути.

Хетафе со 2:0 успеа да го совлада минатогодишниот полуфиналист од ЛШ Ајакс во Шпанија, додека работата најверојатно уште по првиот меч ја заврши Ајнтрахт Франкфурт со убедлива 4:1 победа над Салцбург. Севилја во финишот на мечот успеа да израмни на 1:1 на гостувањето кај Клуб Бриж, додека Спортинг Лисабон со 3:1 го совлада Башакшехир.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/16 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

ЦФР Клуж (Ром) – Севилја (Шпа) 1:1

Клуб Бриж (Бел) – Манчестер јунајтед (Анг) 1:1

Ајнтрахт Франкфурт (Гер) – РБ Салцбург (Авт) 4:1

Копенхаген (Дан) – Селтик (Шко) 1:1

Хетафе (Шпа) – Ајакс (Хол) 2:0

Лудогорец (Буг) – Интер (Ита) 0:2

Шахтјор Доњецк (Укр) – Бенфика (Пор) 2:1

Спортинг Лисабон (Пор) – Башакшехир (Тур) 3:1

ЛУДОГОРЕЦ – ИНТЕР

БРИЖ – МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

СПОРТИНГ – БАШАКШЕХИР

Прикажи повеќе...

Спорт

Мерцедес ги шокираа сите со „подвижниот“ волан на зимското тестирање (видео)

Објавено пред

Формула 1 не би била Формула 1 без контроверзи околу тоа што е легално, а што не, а последен таков случај е „трикот“ на системот за управување на шампионите Мерцедес.

Снимките од тестирањето со Луис Хамилтон, покажуваат дека шампионот го движи воланот напред назад – кон него на долгиот рамен дел, а подалеку од него на крајот на рамниот дел. Со придвижувањето на воланот, се менува позицијата на предните гуми, така што се работи за систем со двојна оска (ДАС), со кој ќе се добива предност со трошењето на гумите, управувањето на болидот во кривините и помала реактивна сила на рамниот дел.

Техничкиот шеф на Мерцедес, Џејмс Елисон вели дека тие не се загрижени, бидејќи ФИА дала зелено светло за технологијата.

„Тоа не е новост за ФИА, бидејќи зборувавме со нив подолго време. Правилата се јасни за тоа што е дозволено на системот на управување и мислам дека ние целосно ги исполнуваме. Со ова се добива дополнителна димензија на управувањето за возачот и мислам дека ќе биде корисно во текот на сезоната. Но, прецизно за тоа како го користиме и зошто, тоа ќе го заддржиме како тајна“, вели Елисон.

Ривалите не се толку убедени во легалноста на системот. Советникот на Ред бул, Хелмут Марко вели дека ваков систем е јасно забранет.

„Ако активно го поместувате аголот со кој се поставени гумите, се менува контактната површина. Височината на болидот исто така се менува, иако се работи за мала разлика, што е забрането. Ова е слично со методот на забранетата активна суспензија“, вели Марко.

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, пак, верува дека најверојатно системот е легален, бидејќи во спротивност нема причина Мерцедес да го поставуваат на болидот.

„Воланот на Мерцедес? Го видов и малку е чуден, но бидејќи го користат најверојатно е легален. Не верувам дека е лесно за возачот да го користи, но ќе видиме. Ова е ново за сите. Дали ќе го имаме и ние на Ферари? Не верувам дека е едноставно да го копираме“, додава Фетел.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ8 часа

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија10 часа

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија11 час

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија11 час

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија11 час

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион12 часа

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа12 часа

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет12 часа

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија13 часа

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзитот доведе до пад на...

Свет14 часа

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово, за...

Спорт23 часа

Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем (видео)

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет1 ден

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион1 ден

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Регион1 ден

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ1 ден

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија1 ден

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија1 ден

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ1 ден

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија1 ден

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија1 ден

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Досие