Контакт

Спорт

Фенер бараат тренер – Маурисио Сари е метата!

Објавено пред

Италијанскиот фудбалски стручњак Маурисио Сари (62) би можело тренерската кариера да ја продолжи во редовите на турски Фенербахче, јавуваат дел од италијанските медиуми.

Истанбулската екипа го отпушти Ерола Булит и улогата на привремен стратег му ја додели а спортскиот директор, Емре Белозоглу кој ќе ја предводи екипата до крајот на актуелнава сезона.

Раководството на клубот започнало преговори со Сари, а според неофицијалните информации, Италијанецот е близу до договор со „црно-жолтите“.

Наредната седмица е закажана нова рунда преговори и тогаш би требало да бидат познати повеќе детали.

Последниот ангажман на Сари беше во Јувентус, а претходно беше дел и од Челси, односно Наполи.

Спорт

Уникс изборија финале во Еврокупот и место во Евролигата

Објавено пред

Кошаркарите на Уникс од Казањ изборија пласман во финалето на Еврокупот и место во Евролигата наредната сезона. Уникс за титулата во ова натпреварување ќе се борат со Монако.

Уникс, во Болоња, ја доби мајсторката против Виртус со 107:100 и со 2:1 ја доби серијата. Виртус, тим во кој играат МилиошТеодосиќ и Марко Белинели повторно не успеа да стигне до Евролигата.

Рускиот тим, го контролираше натпреварот, најчесто играчите на Виртус имаа двоцифрена предност. Виртус се вратија во последниот период, но не успеаја да направат пресврт.

Теодосиќ со 25 поени и девет асистенции, односно Белинели со 24 поени го предводеа Виртус. Кај Уникс се истакнаа Смит со 24, односно Вајт и Браун со по 20 поени.

Покрај Уникс и Монако наредната сезона ќе игра во Евролигата, бидејќи Валенсија не успеа да избори четврт-финале во најквалитетното европско натпреварување.

Финалната серија ќе започне на 27.април, трофејот ќе го освои тимот што ќе забележи две победи.Прикажи повеќе...

Спорт

Луда тројка на Дончиќ со звукот на сирената

Објавено пред

Лука Дончиќ со луда тројка им донесе победа на Далас Маверикс во дуелот со Мемфис Гризлис 114.113.

Словенецот на 1,8 секунди до крајот, прими топка од аут, мина крај двајца играчи на Мемфис, се одрази од една нога, надвор од балансот и погоди за победа.

Дончиќ, во последните 78 секунди, имаша неверојатна секвенца. Гризлис имаа предност од пет поени, Дончиќ подели рампа, му асистираше на Прозингис, потоа поентираше и за крај постигна неверојатна тројка.Прикажи повеќе...

Спорт

Кој е поголем талент – Халанд или Белингам?

Објавено пред

Борусија Дортмунд, според очекувањата, не успеа да го елиминира Манчестер сити од четврт-финалето на Лигата на шампионите, губејќи го реваншот со 1:2, меѓутоа, мечот уште еднаш покажа дека „милионерите“ знаат како да ги соберат најголемите фудбалски таленти, за кои подоцна добро ќе искешираат.

И тоа не се работи за Ерлинг Халанд, кој веќе стана суперѕвезда на 20 години и е на листата на желби на најголемите европски клубови, туку на еден 17-годишник од Англија – Џуд Белингам.

Иако во јуни ќе наполни 18 години, се работи за фудбалер кој има веќе 80 сениорски натпревари во две цели сезони со Бирмингем сити и Борусија Дортмунд, а во двомечот против Сити покажа дека не е тука само за да се „брои“. На првиот меч во Англија му беше поништен регуларен гол, а во Дортмунд, тој го најде патот во мрежата на Едерсон.

Белингам стана најмладиот фудбалер во историјата на Бирмингем и најмлад стрелец во август 2019 година, станувајќи клучен член во тимот под тренерот Пеп Клоте. Тој одигра 44 меча како 16-годишник, и Дортмунд плати 25 милиони евра, победувајќи ги Манчестер јунајтед за неговиот потпис.

Неговото влијание во Бундеслигата веднаш беше забележливо, а веќе во ноември 2020 го доби првиот повик во англиската репрезентација како трет најмлад репрезентативец во историјата по Тео Волкот и Вејн Руни.

„Тој го заслужи тоа. Во Дортмунд дава 110 отсто, неговите перформанси се од светска класа“, вели неговиот колега од Борусија и од репрезентацијата, Џејдон Санчо.

Против Сити, тој покажа дека може да се „носи“ со имиња како Кевин де Брујне во средината, но и дека е одличен и во одбраната и во нападот.

Графика: Sofascore за Топспорт.мкПрикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку сајтот „vakcinacija.mk”, или преку матичните...

Македонија12 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион13 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија15 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија17 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија18 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија18 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија19 часа

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија21 час

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија22 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион22 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа22 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ22 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија24 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа1 ден

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија1 ден

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија1 ден

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија2 дена

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија2 дена

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија2 дена

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Досие