Контакт

Спорт

Фердинанд до газдите на Њукасл: Купувајте англиски фудбалери

Објавено пред

Њукасл јунајтед, со новите сопственици, подготвува офанзива во зимскиот преоден рок. Англиските медиуми тврдат, дека Њукасл, во јануари ќе потрошат 200 милиони фунти на нови играчи.

Поранешниот играч на Манчестер јунајтед, Рио Фердиданд, ги советува новите газди како да ги трошат парите.

„Би се обидел да донесам неколку играчи, за кои сметам дека се лесно достапни“, рекол аналитичарот за „Скај спорт“ и дополнил.

„Би барал играчи каков што е Рахим Стерлинг. Не игра редовно, поради тоа би разговарал со него. Би тргнал и по Деклан Рајс. Тие би биле први на мојата листа. Потоа би тргнал по Џеси Лингард. Се ова делува нереално додека не ги прашаш луѓето дали сакаат да дојдат или не“.

„Нереални желби се фудбалери каков што е Килијан Мбапе. Јас би се насочил кон играчи кои не се стандардни во Јунајтед, Сити, Челси…Исто така би се обидел со млади англиски фудбалери, какви што се Макс Еронс и Конор Галагер. Ево им кажав уште две имиња“, порачал Фердинанд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал без одговор за „паркираниот автобус“ на Осасуна

Објавено пред

Свежи по победата во „Ел класико“ над Барселона на „Ноу Камп“, Реал Мадрид пропуштија шанса да се одвојат на врвот на табелата во Ла лига, одигрувајќи само 0:0 со Осасуна.

Овој резултат ги остава „кралевите“ на првото место на табелата со 21 поен, но ист број на поени зад нив имаат освоено и Севилја, Реал Бетис и Реал Сосиедад, и тоа Севилја и Сосиедад со натпревар помалку.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

По четири години, Манчестер сити елиминирани од Лига купот!

Објавено пред

Вест хем на Дејвид Мојс е „лек“ за клубовите од Манчестер, откако по елиминацијата на Јунајтед од Англискиот лига куп, ја прекинаа победничката низа на Сити која трае три години во натпреварувањето, победувајќи ги на пенали со 5:3 по ремито без голови по 90 минути.

Сити на Гвардиола ги освоија титулите од ЕФЛ купот во 2018, 2019, 2020 и 2021, но серијата заврши на „Лондон стадионот“, откако Фил Фоден не успеа да го постигне својот обид од белата точка, додека сите фудбалери на „чеканите“ беа прецизни.

Тотенхем и Ливерпул не дозволија ваква елиминација иако играа со ослабени тимови. Лукас Моура им донесе 1:0 победа на Тотенхем кај Барнли, додека Минамино и Ориги во второто полувреме постигнаа голови за 2:0 победа на „црвените“ кај Престон.

АНГЛИСКИ ЛИГА КУП, 1/8 ФИНАЛЕ

Барнли – Тотенхем 0:1

Лестер – Брајтон 2:2, 4:2 пен.

Престон – Ливерпул 0:2

Стоук – Брентфорд 1:2

Вест хем – Манчестер сити 0:0, 5:3 пен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер сигурен кај Емполи, Рома со камбек на Сардинија

Објавено пред

Интер сигурно ја продолжи „потерата“ на лидерите Милан и Наполи, со 2:0 победа на гости кај Емполи, додека Рома на Жозе Мурињо имаше импресивен камбек против Каљари за 2:1 триумф.

Без Един Џеко на стартот, „нераѕурите“ дојдоа во водство во 34. минута преку Даниеле Д’Амброзио, а откако Емполи на стартот на второто полувреме останаа со играч помалку, Федерико Димарко во 67. минута го потврди триумфот.

На Сардинија, Паволети во 52. минута ги донесе Каљари во водство против Рома, но тимот на Жозе Мурињо избегна четврт меч без победа, откако Ибанез во 71. минута и Лоренцо Пелегрини во 78. минута стрелаа за „волчицата“.

СЕРИЈА А, 10.КОЛО

Каљари – Рома 1:2

Емполи – Интер 0:2

Лацио – Фиорентина 1:0(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија12 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет15 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија17 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија17 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија18 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет19 часа

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион20 часа

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија20 часа

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија21 час

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет21 час

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија1 ден

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија1 ден

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија1 ден

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет1 ден

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија2 дена

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија2 дена

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија2 дена

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Досие