Контакт

Спорт

Ферстапен и Леклер објаснија зошто не клекнале

Објавено пред

Макс Ферспатен и Шарл Лекер објаснија зошто решиле да не клекнат пред почетокот на вчерашната трка во Формула 1 додека се интонираше химната на Австрија. Покрај Ферстапен и Леклер, маици со пораката „Крај за разисмот“ носеа но не клекнаа и Кими Раиконен, Антонио Џовинаци, Данил Квјат и Карлос Саинц.

Овие шестмина возачи уште пред почетокот на трката најавија дека нема да клекнат иако ја поддржуваат борбата против расизмот.

„Верувам дека е важно нашето однесување во секојдневниот живот, а не формалните гестови, кои во некои држави се сметаат за контроверзни. Нема да клечам, но тоа не значи дека сум помалку посветен од останатите во борбата против расизмот“, напишал на социјалните мрежи Леклер.

„Посветен сум на борбата против расизмот, но исто така верувам дека секој има право се определи на каков начин тоа ќе го изрази. Нема да клечам но го почитувам и поддржувам изборот на секој возач“, дополнил Ферстапен.

По трката новинарите побараа мислење и од иницијаторот на акцијата Луис Хамилтон. Светскиот првак единствен носеше маица со пораката „Black Lives Matter“.

„Не треба никој да биде присилен да клекне. Ниту некого прашав, ниту некого молев да го направи тоа. Навистина сум им благодарен на оние кои го направија тоа. Мислам дека испративме една моќна порака, а тоа дали некој клекнал или не, тоа нема да го смени светот“, рекол Хамилтон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Куриер: Дајте му нова шанса на Ѓоковиќ

Објавено пред

Поранешниот светски рекет број 1, Џим Куриер вели дека австралиската јавност мора да му даде нова шанса на Новак Ѓоковиќ по контроверзите околу наводната „листа на барања“ која ја објавил српскиот светски број 1.

Ѓоковиќ е еден од 72-те тенисери и тенисерки кои беа приморани да бидат во карантин во Австралија откако во нивните чартер-летови имаше позитивни луѓе на КОВИД-19 и тој побара од властите подобра храна за тие кои се во во локдаун во хотелите и можност да се преселат во „приватни куќи со тениски терени“. Австралиските власти веднаш го одбија ова, а 17-кратниот освојувач на гренд слем турнири мораше да се правда дека не е „себичен, тежок и неблагодарен“.

Куриер вели дека Австралијците не треба да се престроги кон Србинот.

„Новак сакаше да застане зад другите тенисери тука во Австралија. Тој сакаше да биде лидер, и тоа лошо се протолкува во јавноста и се надевак дека Австралијците ќе му дадат шанса барем да објасни што мислеше. Тој е чувствителен кон јавното мислење и се обидува да се докаже. Според тоа што го направил на теренот треба да е миленик на публиката, но пристигна на сцената кога многу фанови решија да навиваат за Федерер или Надал“, вели Куриер.

Ѓоковиќ со писмо ги објасни своите „разумни“ барања

Прикажи повеќе...

Спорт

Безмилосниот Абрамович со ретка објава: Лампард ќе остане икона на клубот

Објавено пред

Роман Абрамович вообичаено е тивкиот газда, тој што ги влече конците од заднина, но не се експонира во јавноста, а по одлуката да го отпушти Френк Лампард, рускиот милијардер (кој сега наводно живее во Израел), реши да се јави со официјално соопштение.

Тој му се заблагодари на 42-годишниот Лампард за речиси двегодишната соработка и посочи дека статусот на Англичанецот како икона на Челси останува без дамка. Ова е првпат Абрамович да даде соопштение по смена на тренер.

„Ова беше многу тешка одлука за клубот не само поради моите одлични лични односи со Френк и огромната почит што ја имам кон него. Тој е човек со огромен интегритет и највисока работна етика. Меѓутоа, под сегашните услови веруваме дека е најдобро да се смени менаџерот. Од сите во клубот, бордот и од мене лично, би сакал да му заблагодарам на Френк за рабоата и да му посакам успех во иднина. Тој е важна икона на овој голем клуб и неговиот статус тука останува без дамка. Секогаш ќе биде топло добредојден на ‘Стемфорд бриџ’“, се вели во изјавата на Абрамович на официјалната веб-страница на клубот.

Потврда од Челси: Му врачивме отказ на Лампард

Прикажи повеќе...

Спорт

Замената за Џеко Рома ја најдe во Белгија

Објавено пред

Един Џеко до крајот на предониот рок би може да ја напушти Рома. Нетрпеливоста помеѓу него и тренерот Фонсека кулминираше пред десет дена, поради што Џеко, викендов не играше против Специја.

Во Рома се подготвени да продолжат понатаму без репрезентативецот на Босна и Херцеговина. Во клубот во Белгија го нашле играчот кој требада го замени капитенот.

Станува збор за напаѓачот на Бриж, Роман Јаремчук. Италијанските медиуми тврдат дека веќе се започнати преговорите помеѓу клубовите.

Според овие извори, Бриж, за својот напаѓач бара 12.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ26 минути

Џудо федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички кои му биле ученички,...

Македонија4 часа

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија4 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Македонија5 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија5 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ6 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија7 часа

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ8 часа

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Свет8 часа

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ8 часа

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион9 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа9 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет9 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет10 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт24 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт1 ден

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија1 ден

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион1 ден

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион1 ден

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ1 ден

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Досие