Контакт

Спорт

Ферстапен со мајсторска победа над Хамилтон на Пол Рикар!

Објавено пред

Во една од најнеизвесните трки досега во Формула 1 шампионатот, Макс Ферстапен во претпоследниот круг успеа да го помине светскиот шампион Луис Хамилтон и да стигне до победа за зголемување на водството во генерален ппласман во вистинска класика на патеката Пол Рикар.

Ред бул имаше маестрална статистика со две влегувања во боксот, и ја доби битката со Мерцедес за една од најимпресивните победи оваа сезона. Уште подобро, Серхио Перез во последните кругови го претекна Валтери Ботас за 1-3 финиш на Ред бул рејсинг.

Трката започна драматично за Холанѓанецот, откако не успеа да ја заддржи пол-позицијата правејќи грешка и излегувајќи надвор од патеката, со што Хамилтон дојде на првото место. Мерцедес успеаја да се оддржат на првото место до влегувањето во боксот, кој зачудувачки Ферстапен повторно излезе пред двајцата возачи на Мерцедес, откако лидерите се решија на тврди гуми.

Меѓутоа, Ферстапен не успеваше да го оддржи темпото со овие пневматици, и од Ред бул решија да влезат уште еднаш во боксот, за да постават „средни“ гуми. Со овие, возачите на „бикот“ беа значително побрзи од Мерцедес, кои се решија да не влезат вторпат во боксот. Ферстапен бргу го стигна Ботас и го претекна, по што во последните три круга влезе во ДРС-зоната за борба со шампионот.

Триумфот значи дека Ферстапен сега има 131 поени пред Хамилтон со 119, а за Ред бул посебно е ветувачки тоа што Пол Рикар беше патека која требаше да биде во корист на „сребрената стрела“.

Зад доминантните болиди на Ред бул и Мерцедес беа двајцата возачи на Мекларен, Лендо Норис и Даниел Рикардо откако имаа неколку интересни битки на патеката, а седми беше одличниот Пјер Гасли во Алфа Таури. во поени успеаја да влезат и ветераните Фернандо Алонсо во Алпине на домашната трка за тимот на осмото место и двајцата возачи на Астон Мартин, Себастијан Фетел и Ленс Строл, оставајќи ги Ферари без поени во уште една разочарувачка трка за Скудерија.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лаутаро Мартинез нема намера да се сели во Арсенал

Објавено пред

Лаутаро Мартинез нема намера да се пресели во Арсенал. Клубот од Лондон сериозно е заинтересиран за Аргентинецот, според некои медиуми Арсенал ги контактирале колегите од Интер.

Лаутаро ги спушти на земја челниците на Арсенал со изјавата дека би се преселил во Англија само во клуб што ќе настапува во Лигата на шампионите. Арсенал, пет години не е дел од елитнтното натпреварување.

Лаутаро Мартинез е играч на Интер од 2018 година. Неговиот трабсфер од Расинг изнесуваше 23 милиони евра. Во изминатите три сезони, Мартинез за Интер настапил на 132 натпревари, постигнал 49 голови.

Летово, со репрезентацијата на Аргентина, Лаутаро ја освои Копа Америка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Паѓа британскиот рекорд – Грилиш пред трансфер во Манчестер сити

Објавено пред

Џек Грилиш е на чекор до трансфер во Манчестер сити, тврди „Скај спорт“. Сити за услугите на 25-годишниот фудбалер на Астон Вила им понудиле 100 милиони фунти (117 милиони евра).

Доколку „граѓаните“ го реализираат овој трансфер, ќе постават нов британски рекорд. Актуелен рекордер е Хари Магваер за чии услуги, Манчестер јунајтед издвоија 89 милиони фунти.

Според „Скај спорт“, Сити истата сума им ја понудиле на Тотенхем за Хари Кејн. Спарс ја одбиле оваа понуда.

Ако го донесат Грилиш, Сити ќе се откажат од Кејн.

Грилиш е играч на Астон Вила од 2012 година. За овој клуб настапил на 212 натпревари, постигнал 32 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бенчиќ стана олимписка шампионка во тенис

Објавено пред

Белинда Бенчиќ го освои златниот медал на олимпискиот турнир во Токио. Швајцарката во финалето ја победи Маркета Вондрашува од Чешка со 2.1 (7/5, 2/6, 6/3).

Мечот кој траеше два часа и 28 минути донесе фестивал на брејкови. Пет пати тенисерките ги губеа сервисите во првиот сет, малку поуспешна беше Бенчиќ, која го освои воведниот сет.

Во вториот Швајцарката застана, Вондрушова со два брејка успеа да израмни на 1:1 во сетови.

Во третиот сет повторно пет брејкови, еден повеќе за Бенчиќ, што и овозможи да ја забележи најголемата победа во кариерата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион40 минути

(Видео) Се шири пожарот во Бодрум, туристите се евакуираат со чамци за спасување

Туристите во Турција денеска побрзаа кон чамците за спасување, откако им беше кажано да се евакуираат од хотелите во егејското...

Свет1 час

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет2 часа

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ3 часа

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија5 часа

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија7 часа

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет8 часа

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт9 часа

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија9 часа

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија10 часа

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија11 час

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион23 часа

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион1 ден

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија1 ден

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Македонија1 ден

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија1 ден

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија1 ден

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија1 ден

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ1 ден

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ1 ден

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Досие