Контакт

Спорт

Фетел е класа човек – со убава посвета за Леклер

Објавено пред

Себастијан Фетел имаше прекрасни зборови за Шарл Леклер откако двајцата ја завршија нивната последна трка заедно за Ферари.

Иако многумина сметаа дека Фетел гледа на Леклер како на проблематичен човек откако го наруши претходниот баланс во тимот, а лани имаа доста битки на патеката, јасно е дека двајцата не ја загубија меѓусебната почит. Леклер го покажа тоа со носење посебна кацига со порака „Данке, Себ“ на трката во Абу Даби, која потоа ја смени со Фетел.

Фетел му ја предаде неговата кацига со порака за младиот возач.

„За Шарл, ти си најталентираниот возач на кој наидов за 15 години во Формула 1. Не троши го талентот! Биди сигурен да си насмеан и среќен. Благодарам за сè“, напиша Фетел.

При разговорите со новинарите тој имаше нови пофалби за Леклер.

„Научив многу од овој тим, кој ми даде многу. Благодарен сум на тоа, нешто што е над победите и титулите, кои на крајот не ги освоивме. Тоа не менува ништо, им посакувам среќа. Шарл е млада, нова надеж за тимот и се надевам дека ќе го добие болидот што го заслужува“, додаде Фетел.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кулушевски за рутинска победа на Јуве над СПАЛ и дуел во полуфиналето со Интер

Објавено пред

Јувентус и без Кристијано Роналдо во составот, имаше доволно сили да го совлада со 4:0 второлигашот СПАЛ и да се пласира во полуфиналето на Копа Италија, каде што ќе има шанса за одмазда против Интер на Антонио Конте, кој вчера во драма ги победи Милан.

Тинејџерите Раду Драгусин и Николо Фаџоли (дебитант) добија шанса, заедно со Дејан Кулушевски и Алваро Мората во ново партнерство во нападот, а во тимот се врати и Матијс де Лихт првпат по оболувањето од КОВИД-19, додека Џиџи Буфон доби шанса да биде стартер еден ден пред неговиот 43. роденден.

Јуве дојде во водство уште во 16. минута, кога Франческо Викари го фаулираше Адриен Рабио, а Алваро Мората беше сигурен од белата точка. Кулушевски го пронајде Џанлука Фработа во 33. минута за фантастичен гол, пред во 78. минута, самиот Кулушевски да зголеми на 3:0, пред Федерико Киеза во 94. минута да стави точка на мечот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Франција, сепак, посилна од Унгарците по продолженијата

Објавено пред

Франција се приклучи на Данска, Шведска и Шпанија во борбата за медали на Светското првенство во Египет, откако „триколорите“ прво направија пресврт за да го загубат водството во последните минути од мечот, за потоа во продолженија со 35:32 да ја совладаат Унгарија.

Унгарците имаа одличен старт, користејќи ги сите грешки на тимот на Гијом Жил за предност од шест гола, но Франција се врати за два гола негатива на полувреме. Првото водство тие го имаа во 40-тата минута, за да влезат во серија и да направат три гола разлика, која Унгарците сепак ја стигнаа и примораа продолженија. Таму, тие доминираа и се пласираа во полуфиналето, каде што ќе играат со Швеѓаните.

СП ЕГИПЕТ 2021, ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

Данска – Египет 39:38 (16:13, 12:15. 7:7, 4:3)

Франција – Унгарија 35:32 (12:14, 5:2)

Шпанија – Норвешка 31:26 (21:15)

Шведска – Катар 35:23 (14:10)

ПОЛУФИНАЛЕ

Данска – Шпанија

Франција – Шведска

Прикажи повеќе...

Спорт

СП: Шпанија и Шведска во полуфинале, Французите и Унгарците играат продолженија

Објавено пред

Откако попладнето Данска и Египет одиграа крајно драматичен и напнат меч кој беше неизвесен до крајот и беше решен по изведувањето на пенали, можеби не очекува слична драма во дуелот помеѓу Франција и Унгарија, откако Шпанија и Шведска лесно ги решија своите четврт-финални мечеви.

Данска ќе игра со Шпанија, откако „фуријата“ ја продолжи добрата игра на Мундијалот со победа од 31:26 над Норвешка, обезбедена откако во првото полувреме направија предност од шест гола (21:15), а Шведска со 35:23 го декласираше Катар.

Франција, пак, се намачи со Унгарците, кои прво водеа во првото полувреме, за потоа да бркат предност и да израмнат на 30:30 за продолженија.

СП ЕГИПЕТ 2021, ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

Данска – Египет 39:38 (16:13, 12:15. 7:7, 4:3)

Франција – Унгарија 30:30, продолженија

Шпанија – Норвешка 31:26 (21:15)

Шведска – Катар 35:23 (14:10)

ПОЛУФИНАЛЕ

Данска – Шпанија

Франција/Унгарија – Шведска

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија57 минути

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет5 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет5 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија6 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија8 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија9 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија10 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија10 часа

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија11 час

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија11 час

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Македонија13 часа

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од...

Македонија13 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа15 часа

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет15 часа

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет15 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија15 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет1 ден

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија1 ден

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ1 ден

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа1 ден

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Досие