Контакт

Спорт

ФИФА бара репрезентациите на СП да се држат до фудбалот и да не го критикуваат Катар

Објавено пред

Светот одбројува до почетокот на Мундијалот во Катар. Светското првенство во фудбал започнува на 20 ноември, а премиерниот натпревар ќе го одиграат селекцијата на домаќинот и Еквадор.

dobivaj vesti na viber

Ќе учествуваат 32 репрезентации, но во подготовката на првенството ФИФА се фокусира на изјавите и пораките кои репрезентациите или нејзините членови би можеле да ги испратат во етер.

Од добивањето на статусот земја-домаќин, па се до изградбата на стадионите – Катар е полн со контроверзии. Забележано е дека илјадници работници имигранти со живот платиле за изградба на величествените стадиони.

Организаторите, вклучително и ФИФА, стравуваат дека репрезентациите би можеле да и се „спротистават“ на земјата домаќин за време на Светското првенство. Инфантино, пак, не ризикува ништо, веќе е испратено јасно писмо до земјите учеснички.

Сите 32 репрезентации добија писмо, потпишано од Инфантино, претседателот на ФИФА, и од Фатма Самур, генерален секретар на ФИФА. Во писмото е пренесено барање до репрезентациите да се фокусираат само на фудбалот, да уживаат во фудбалскиот фестивал и да не се фокусираат на проблемите што се споменуваат.

„Секој е добредојден, без разлика на потеклото, потеклото, религијата, полот, сексуалната ориентација или националноста“, стои во извадок од писмото.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пеле имал проблеми со Ковид-19

Објавено пред

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле се соочувал со нови тегоби откако повторно бил позитивен на Ковид-19. Поради тоа имал и низок крвен притисок, па била потребна хоспитализација, информира „ЕСПН“.

dobivaj vesti na viber

82-годишниот Пеле се бори со канцер на дебелото црево и останува во стабилна состојба во клиниката „Алберт Ајнштајн“ во Сао Паоло.

„Пеле беше позитивен на Ковид-19 на 17 ноември, што доведе до респираторна инфекција и негов прием во болница. Пред тоа, легендата беше подложен на уште еден третман против ракот, бидејќи имаше метастази“, објавија од клиниката.

Во деновите пред приемот во болница, тој имаше респираторни проблеми и загриженост за бронхопневмонија, како и проблеми со срцевиот ритам.

Прикажи повеќе...

Спорт

Адријано се разведува по 24 дена брак, а причина се Бразил и Мундијалот

Објавено пред

Поранешниот бразилски репрезентативец Ардијано (40) се разведе по 24 дена брак со фризерката Михаела Мескито, објави „Екстра Глобо“. Тие неколку дена објавуваа заеднички фотографии на Инстаграм, а во текот на еден викенд во октомври планираа забава за пријателите и семејството.

dobivaj vesti na viber

Сепак, според бразилските медиуми, Адријано и Мескита сериозно се скарале откако поранешниот член на „кариоките“ отишол да ги посети пријателите во Пења, место во јужниот дел на Бразил, за да го гледа натпреварот помеѓу Бразил и Швајцарија на Светското првенство во Катар.

По ова тој два дена не се вратил дома и не бил достапен за својата нова сопруга. Откако се вратил, настанала голема расправија и престанале да се следат на социјалните мрежи.
Адријано пристигна во Интер во 2001 година, а во наредните пет години се избори за статус на еден од најдобрите напаѓачи во Серија А. Го нарекуваа „Император“.

Сепак, брзо следеше пад на формата, предизвикан од повредите и смртта на неговиот татко. Тој призна дека станал зависен од алкохол, во кој нашол утеха откако татко му починал. Официјално ја заврши кариерата во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе: Не размислувам дали ќе бидам најдобар стрелец, мојата цел е да го освојам Мундијалот

Објавено пред

Светскиот првак Франција засега успешно ја брани титулата освоена на минатиот Мундијал. „Триколорите“ се пласираа во четвртфиналето каде ќе се сретнат со Англија откако релативно лесно ја минаа осминафиналната рунда со триумфот над Полска од 3:1. Херој на Франција беше Килијан Мбапе, кој постигна два гола и забележа асистенција до Оливие Жиру.

dobivaj vesti na viber

„Среќни сме што стигнавме до четврт-финалето, ова воопшто не беше лесен натпревар. Ние успеавме да дадеме голови во клучни моменти и затоа делуваше така лесно“, изјави Мбапе.

Тој потенцира дека е фокусиран единствено на трофејот и не го интересира титулата за најдобар стрелец на Мундијалот. Мбапе досега постигна пет гола на СП во Катар.

„Светското првенство е натпреварување од моите соништа, ја темпирав целата сезона за овој настан. Но, се уште сме далеку од целта што си ја поставивме. Ќе направиме се што е можно да ја одбраниме титулата. Не размислувам дали ќе бидам најдобар стрелец. Мојата единствена цел е да го освојам Светското првенство. Тоа е мојот единствен сон – дојдов овде да го освојам Мундијалот, а не титулата за најдобар стрелец“, истакна Килијан Мбапе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Јовановски: Ова не е бавча на Арсовска, граѓаните треба да ѝ се лутат на неа

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ кажа дека блокадите не само што остануваат, туку и ќе ги прошират сè додека не...

Македонија37 минути

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против. Од гласањето...

Македонија52 минути

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет1 час

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија2 часа

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија2 часа

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет3 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа3 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија3 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет4 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет4 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија4 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија22 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион23 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет1 ден

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...