Контакт

Спорт

Фјури: Тајсон бараше 500 милиони фунти за меч со мене!

Објавено пред

ВБЦ шампионот во тешка категорија, Тајсон Фјури тврди дека Мајк Тајсон му барал над 500 милиони фунти за езгибициски меч со него, но Британецот вели дека мислел дека тој се шегува со оваа сума.

31-годишниот Фјури и претходно изјави дека добил понуда од „Челичниот“ за меч, но сега признава дека кога почнало да се бори за пари, работите се искомпликувале.

„Да, имаше разговор за тоа, за потенцијален Тајсон-Тајсон меч. Неговите луѓе ме контактираа, по што се слушнав на телефон. Тие што нудеа пари, нас ни нудеа кикиритки. Мајк зборуваше за 500 милиони фунти, но тоа што го добивме на хартија беше шега. Имав понуда од 10 милиони долари од ’ЕСПН’ за меч, но мислам дека сите одиме понатаму“, вели Фјури.

Сумата за која зборувал Мајк Тајсон би ги срушила сите рекорди во историјата на боксот, откако се верува дека најскапиот меч во историјата беше тој на Флојд Мејведер Јуниор против Конор Мекгрегор, од наводни 275 милиони долари. Фјури вели дека не би добил многу од мечот.

„Би сакал да го видам како се движи во рингот, но луѓето и така би кажале дека се работи за глупост, бидејќи би бил во ринг со 53-годишен човек“, објаснува Британецот.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гасперини: Не даваме многу голови за да понижиме некого, на тој начин учиме!

Објавено пред

Италијанскиот стратег Џан Пјеро Гасперини кој со неговата Аталанта стигна до нова убедлива победа од 6-2 против Бреша даде свое видување за мечот за „Скај спорт“.

„Убаво, зарем не. Многу голови. Погодувавме многу и минатата сезона, но оваа сезона сме уште подобри. Имавме некои фестивали со голови сезонава, но не е тоа затоа што сме сакале да го понижиме противникот, туку затоа што на тој начин учиме, вежбаме некои потези“ вели Гасперини.

Тренерот на Аталанта го најави и мечот против ПСЖ кој го чека цела Европа, во четвртфиналето на ЛШ.

„Никогаш не сме ја почнале сезоната во вака добра ситуација, но веќе втора сезона сме во топ 4. Играњето во ЛЕ и ЛШ ни помогна да созрееме. Сето ова е подготовка за ПСЖ, секако сакаме до самиот крај да се бориме и во Серија А.
Второто и третото место ни се цел, но кога сме веќе тука, можеме да се обидеме и повеќе“ вели Гасперини.

За Нејмар и Мбапе, италијанскиот стратег смета дека се двајцата најдобри светски играчи во моментов.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кербер исплашена: Можеби нема да играме тенис во наредните две години

Објавено пред

Поранешниот прв светски рекет во женска конкуренција, Германката Анжелик Кербер, не е сигурна дали ќе настапи на САД опен, кој, според организаторите, би требало да почне на 31 август. Големиот број заболени со Ковид-19 во Њујорк и општо во САД ја компликува ситуацијата, но од организацијата велат дека се оди по планот.

„Искрено, не можам да замислам. Мислам дека никој не сака да влезе во авион и да полета кон Њујорк. Во овој момент никој не знае што се случува и што ќе биде во иднина“ – вели Кербер.

ВТА-турнирите продолжуваат на 3 август, а првото натпреварување ќе биде во Палермо. Потоа следува турнејата во САД за која Кербер смета дека е под знак прашалник.

„Кој знае, можеби нема да играме тенис во наредните две години. Тешко е да се каже, можеби ќе почнеме повторно за 3 недели“ – додава германската тенисерка.

Кербер (32) на САД опен триумфираше во 2016 година, а моментно е на 21. позиција на ВТА ранг-листата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аталанта ја демолираше Бреша и се качи на втората позиција (видео)

Објавено пред

Аталанта од Бергамо, хитот оваа сезона во италијанската Серија А синоќа одигра нов ефикасен меч и со 6-2 славеше над претпоследната екипа во првенството, Бреша.

Три гола за домашната екипа постигна хрватскиот интернационалец, Марио Пашалиќ, од кои првиот најбрзо сезонава во Серија А, по само 87 секунди.

Уште до полувремето беше завршена целата работа, Аталанта на пауза отиде со 4-1.

Во вториот дел рутинирано, се стигна до конечните 6-2 со кои сега Аталанта е втора на табелата зад Јувентус кој е на +6 и меч повеќе за играње.

Бреша, пак, само чудо може да ја задржи во најквалитетното италијанско друштво и наредната сезона. Има 21 бод, дури 9 помалку од Џенова која е над линијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

ДИК: До 9 часот гласале 94.167 граѓани

Во првите два часа од гласањето на десеттите по рад парламентарни избори на гласање излегле 5,19 отсто од запишаните гласачи...

Македонија1 час

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион2 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија3 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија4 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија4 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија11 час

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет13 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Македонија18 часа

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија20 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија20 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија21 час

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ23 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија24 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија1 ден

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија1 ден

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија1 ден

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет1 ден

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа1 ден

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион1 ден

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Досие