Контакт

Спорт

Формула 1 вети користење на синтетички горива до 2026 година

Објавено пред

Формула 1 шампионатот планира да користи одржливо гориво до 2026 година како дел од ветувањето за постигнување на карбонска „неутралност“ до 2030 година.

dobivaj vesti na viber

Новите хибридни мотори, кои треба да почнат да се користат од 2026 година ќе користат целосно синтентичко гориво, за кое подоцна се надеваат дека ќе се користи во стандардните мотори со внатрешно согорување и ќе биде прифатено од автомобилската инустрија. Според „Би-би-си“, само 1 отсто од светските автомобили биле електрични или хибридни во 2020 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мората е понуден на „Олд Трафорд“

Објавено пред

Шпанскиот интернационалец Алваро Мората би можел да го засили Манчестер Јунајтед. Тој има договор со Атлетико Мадрид до крајот на јуни 2023 година, но ниту во престојната сезона нема да игра за составот на Диего Симеоне. Претходно беше позајмен во Јувентус, но сега Атлетико сака комплетно да го продаде.

dobivaj vesti na viber

Напаѓачот е понуден на „Олд Трафорд“, а „црвените ѓаволи“ бараат напаѓач. Претходно, Болоња ја одби понудата од Јунајтед за Марко Арнаутовиќ.

Мората изминатите две сезони играше како позајмен играч во Јувентус, но и „старата дама“ не сакаше да го откупи неговиот договор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вернер е нов играч на Лајпциг – „Тимо се врати дома“

Објавено пред

Напаѓачот на Челси, Тимо Вернер, официјално се врати во Лајпциг, потврдија двата клуба. По две сезони на „Стемфорд бриџ“, Германецот ќе се врати во Ред Бул, каде што помина четири многу успешни години помеѓу 2016 и 2020 година.

dobivaj vesti na viber

Трансферот е комплетиран, а според последните информации Лајпциг ќе плати 20 милиони евра за Вернер плус бонуси со кои сумата може да достигне и 30 милиони.

Договорот на напаѓачот е на четири години.

Непосредно пред двата клуба официјално да ја објават веста, Вернер објави писмо со кое се збогуваше со Челси и навивачите на тимот. Иако можеби не ги оправда целосно очекувањата, 26-годишниот напаѓач го напушта „Стемфорд бриџ“ како освојувач на трофејот во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ерик тен Хаг се насочи кон Коди Гакпо

Објавено пред

Манчестер Јунајтед продолжува со очајната потрага по напаѓач и сега од „Олд Трафорд“ размислуваат за трансфер на Коди Гакпо од ПСВ Ајндховен, пренесуваат медиумите на Островот. Гакпо минатата сезона забележа 12 гола и имаше 13 асистенции во првенството на Холандија, а неговите квалитети му се добро познати на менаџерот на Манчестер Јунајтед, Ерик тен Хаг, кој до пред само два месеци беше на чело на Ајакс.

dobivaj vesti na viber

„Црвените ѓаволи“ активно бараат уште еден напаѓач, кој ќе биде конкуренција на Кристијано Роналдо, чија иднина останува нејасна иако изгледа е сè поверојатно дека ќе остане на „Олд Трафорд“ и на Антони Марсијал, кој допрва треба да импресионира откако минатата сезона беше и на позајмица.

Последните денови активно се зборуваше за интерес за 33-годишниот Марко Арнаутовиќ, но Болоња веќе ја одби понудата и децидни се дека не сакаат да се разделат со играчот.
Очекувањата се дека во наредните денови „црвените ѓаволи“ ќе успеат да ја завршат зделката за ангажман на Адриен Рабио од Јувентус.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет3 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија6 часа

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија10 часа

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија10 часа

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион11 час

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет12 часа

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет12 часа

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет13 часа

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион13 часа

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска, Зрче, на островот Паг, синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија1 ден

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија1 ден

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија1 ден

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа1 ден

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ1 ден

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија1 ден

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија1 ден

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет1 ден

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...

Македонија1 ден

Ја нападнал екссопругата со тупаници и ѝ се заканил дека ќе ја убие ако не се смират

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило...