Контакт

Спорт

Француската полиција го испитувала Блатер за Катар 2022

Објавено пред

Анти-корупциската полиција на Франција го повикала на разговор поранешниот претседател на ФИФА, Швајцарецот Сеп Блатер за контроверзното гласање за домаќин на СП во 2022, кое го доби Катар.

85-годишниот Блатер бил повикан како сведок во четвртокот и петокот, потврди француската полиција по шпекулациите кои ги објави весникот „Ле монд“, посочувајќи на вечерата која се оддржала на 23 ноември 2009, девет дена пред гласањето во Елисејската плата во Париз на која домаќин бил тогашниот француски претседател Никола Саркози.

На вечерата гости биле Шеик Тамим бин Хамад Ал Тани, кој стана емир на Катар во 2013 година, тогашниот премиер на Катар, Хамад бин Џасим Ал Тани и Мишел Платини, тогашниот претседател на УЕФА. Платини, наводно гласал за Катар по барање на Саркози, нешто што двајцата го демантираат. На гласањето на 2 декември во Цирих, Катар доби 14 гласа, а САД 8 гласа.

Француската полиција е заинтересирана за договорот од 300 милиони долари со бонус од 100 милиони за ФИФА за ТВ-правата за СП во 2018 и 2022 на катарската ТВ-мрежа „Ал-Џазира“. Блатер беше претседател на ФИФА од 1998 до 2015, кога беше приморан да си даде оставка и доби осумгодишна суспензија (која потоа му беше намалена на 6 години).

Спорт

Ѓоковиќ без вакцина ќе може да игра на „Ролан Гарос“

Објавено пред

Иако претходно беше потенцирано дека Новак Ѓоковиќ нема да може да настапи на претстојниот Ролан Гарос доколку не прими вакцина против ковид, тоа се промени. Откако Франција реши да направи промени во политиката во однос на зелените сертификати, најдобриот светски тенисер сега спаѓа под „исклучок“.

Имено, луѓето кои заболеле од Ковид во последните шест месеци можат непречено да циркулираат во Франција, што значи дека Ѓоковиќ без проблем ќе може да влезе во оваа земја, со оглед на тоа што кон средината на декември добил позитивен тест за Ковид-19.

Тоа значи дека неговиот „пас“ важи барем до средината на јуни, исто колку што ќе трае Ролан Гарос во главниот град на Франција. Ова е најновата одлука на француската влада, која потоа беше потврдена во тамошниот национален парламент.

Сите спортисти од понеделник ќе треба да го имаат на располагање таканаречениот „супер ковид-пасош“ кој се добива доколку се вакцинирани или поминале најмалку 11 дена од закрепнувањето од ковид, а не повеќе од шест месеци од тој датум.

Турнирот во Франција започнува на 22 мај, а завршува на 5 јуни. Новак доби позитивен тест за коронавирус на 16 декември, а Србија има договор со Франција, но и со сите земји од Европската унија, за меѓусебно признавање на сертификатите, па затоа Ѓоковиќ нема да треба да се грижи околу својот престој во Париз до 16 јуни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Севилја извлече бод против Селта

Објавено пред

Фудбалерите на Севилја, во драматичен меч, успеаја да освојат бод против Селта. На својот „Рамон Санчез Писхуан“, Севилја одигра 2.2 против тимот од Виго.

Севилја како полека да го губи чекорот со лидерот на табелата Реал. Ова е второ реми за Севилја, по кое, со натпревар повеќе имаат три бода помалку од Реал.

Двата тима, во овој дуел, имаа по едно полувреме. Селта, во првиот дел, во интервал од три минути, постигна два гола. Во 37.минута Дмитровиќ го совлада Серви, а во 40. Јаго Аспас.

Буквално со иста мерка возврати Севилја во вториот дел. Папу Гомес со екстра гол намали во 71., а Оливер Торес израмни во 74.минута.Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ и невакциниран ќе може да игра на Рплан Гарос

Објавено пред

Франција ги измени правилата поврзани со социјалните активности што значи дека Новак Ѓоковиќ ќе може да ја брани титулата на Ролан Гарос. Минатата недела, се појави информацијата дека Франција донесе нов закон, според кој на невакцинираните нема да им биде дозволен пристап на сите општествени настани, меѓу кои се и спортските натпревари.

Измените ќе му дозволат на Ѓоковиќ да игра на Ролан Гарос. Српскиот тенисер не е вакциниран, но кон крајот на декември втор пат беше заразен со коронавирусот.

Што предвидуваат измените? Лицата кои во последните шест месеци го прележале коронавирусот непречено ќе можат да се движат низ Франција. Доколку нема некакви дополнителни измени, тоа значи дека Ѓоковиќ ќе може да се појави во Париз.

Ролан Гарос ќе започне на 22.мај. Ѓоковиќ на 16.декември доби позитивен тест на коронавирусот, а шест дена подоцна беше негативен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија6 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион8 часа

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија9 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија9 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија11 час

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет12 часа

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија12 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет13 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија13 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија1 ден

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија1 ден

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија1 ден

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион1 ден

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет1 ден

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ2 дена

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија2 дена

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Досие