Контакт

Спорт

Француски новинар тврди: Нејмар пијан доаѓа на тренинзите на ПСЖ

Објавено пред

Нејмар, најскапиот играч во светот, по се изгледа ќе го напушти Париз, по завршувањето на сезоната. ПСЖ, за Нејмар, издвоија 222.000.000 евра, но Бразилецот никогаш не успеа да се наметна како вистински лидер и играч кој прави разлика во натпреварите, во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Елиминацијата од Реал повторно на површина ги исфрли сите проблеми кои постојат во соблекувалната на ПСЖ. Навивачите, најмногу го критикуваат Нејмар. Кон него и кон Меси беа упатени низа навреди на мечот со Сент Етиен.

Нејмар и пред дуелите со Реал ги налути навивачите со изјават дека би сакал да игра во САД, во МЛС лигата, бидејќи таму паузата помеѓу две сезони трае три месеци и дека на тој начин би имал повеќе време за одмор.

По дуелите со Реал, го обвинија дека тој максимално ја влошил атмосферата во тимот.

Новинарот на РМЦ, Даниел Риоло, тврди дека Нејмар е во лоша состојба и дека повеќе не наликува на професионален фудбалер.

„Речиси и не тренира. На тренинзите доаѓа пијан. На овој начин сака да му се освети на клубот. Да, тоа е вистина, Нејмар раскина со клубот и соиграчите“, рекол Риоло.

„На навивачите не им е гајле за неговите глупости и документарецот на Нетфликс. Мораме да му напишеме чек и да го пуштиме да си оди. Пуштете го, тој го уништува ПСЖ“.

Нејмар сезонава има одиграно 21 натпревар (1.545 минути), постигнал пет гола и забележал пет асистенции. Од 2017 година, за ПСЖ одиграл само 135 натпревари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ајнтрахт со титулата од Лига Европа по пенал-драмата, Арон Ремзи трагичар на Ренџерс

Објавено пред

Ајнтрахт Франкфурт ја комплетираше неверојатната сезона во Лига Европа со освојувањето на титулата во Севилја по пенал-драмата против Глазгов Ренџерс, откако по 120 минути игра беше 1:1. Во пенал-серијата, трагичар на шкотскиот клуб беше најголемото засилување минатата сезона, Арон Ремзи, кој беше единствениот кој не постигна гол во пенал-рулетот.

dobivaj vesti na viber

Титулата, втора европска во историјата на Ајнтрахт по Купот на УЕФА во 1980 година, е сосема заслужена откако бундеслигашот успеа драматично во четврт-финалето да ја елиминира Барселона на „Ноу Камп“, по што во полуфиналето беа подобри и од Вест хем јунајтед.

Ниту андалузиската жештина (32 степени на стартот на мечот), не ги спречи двата клуба кои долго чекаат за европска титула да одиграат возбудлив меч, во кој Ајнтрахт имаше повеќе шанси, но Ренџерс беа тие кои дојдоа први во водство.

Нигериецот Џо Арибо во 57. минута успеа да направи одличен продор и да го совлада Кевин Трап за „лудница“ од страна на шкотските фанови на стадионот. Меѓутоа, во 69. минута, Филип Костиќ му асистираше на Рафаел Боре, за тој да го постигне четвртиот гол за Ајнтрахт во Лига Европа оваа сезона за израмнување. До крајот на мечот, Ајнтрахт повторно имаше неколку поизгледни шанси, но на крајот по 90 минути стана јасно дека ги чека долга ноќ во Севилја.

И продолжението донесе повеќе шанси од бундеслигашот, но најдобрите две шанси ги имаше тимот на Џовани ван Бронкхорст. Во пенал-серијата, до третата серија пеналџиите беа прецизни, пред поранешниот фудбалер на Арсенал и Јувентус, Арон Ремзи да има крајно лош обид, кој заврши во рацете на Кевин Трап. По него, Филип Костиќ беше прецизен за Ајнтрахт, како и Кевин Руф за шкотскиот клуб, по што Рафаел Боре го постигна шампионскиот гол за германскиот клуб.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Спорт

Бразилскиот Русин Фернандеш ја стави кариерата во „мирување“

Објавено пред

Дефанзивецот на ЦСКА Москва и на руската репрезентација, Марио Фернандеш, објави дека ја „паузира“ својта кариера и дека ќе се врати во Бразил.

dobivaj vesti na viber

31-годишниот Фернанеш, кој е роден во Бразил и доби руско државјанство во 2016 година, вели дека ќе се врати во својата родна земја по крајот на сезоната, но посочи дека одлуката нема врска со војната во Украина.

„Би сакал да се заблагодарам на Бога за овие прекрасни 10 години во Русија. Би сакал да се заблагодарам на моите сакани фанови кои покажаа само респект и топлина кон мене. Но, во последно време чувствувам колосален умор и не можам да го дадам мојот максимум како досега за ЦСКА. Играм фудбал веќе 13 години, од кои 10 во ЦСКА и сега е време да бидам со семејството. Како што знаете оваа година ќе добијам и син. Мојата одлука нема врска со неодамнешните светски случувања“, вели Фернандеш, кој има 328 настапи за ЦСКА со која освои три лигашки титули и 33 настапи за руската репрезентација со 5 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кјелце пак го растури Монпелје за пласман на Ф4

Објавено пред

Кјелце по три сезони се врати на Фајнал фор турнирот во ЕХФ Лигата на шампионите, откако и во реваншот беа убедливи против Монпелје, победувајќи ги со 30:22 (15:8) пред домашна публика, за да се приклучат на Веспрем на завршницата на елитното европско натпреварување.

dobivaj vesti na viber

Исходот не беше неизвесен ниту пред стартот, откако полскиот клуб стигна до 31:28 победа на гости во Франција, за целосно да доминираат и дома, правејќи разлика од седум гола на полувреме (15:8) за да избегнат било каква можност за камбек.

Белорусинот Арцем Каралек беше најефикасен за Кјелце со 7 гола, додека по четири уфрлија Никола Турна, Дилан Нахи и Аркадијуш Морито, додека за гостите Жулиен Бос даде 8 гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ

Алборг – Веспрем 31:30 (20:21), прв меч 29:36

Кјелце – Монпелје 30:22 (15:8), прв меч 31:28

Кил – Пари Сен-Жермен утре, прв меч 30:30

Барселона – Флензбург утре, прв меч 29:33

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет10 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион11 час

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет13 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија13 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија14 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион18 часа

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија18 часа

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија20 часа

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија21 час

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа21 час

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа22 часа

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија23 часа

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти

Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти. 90 пациенти со колоректален, оваријален и цервикален...

Свет23 часа

Столтенберг: Финска и Шведска официјално аплицираа за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска официјално го доставија своето барање за влез во НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг....

Европа23 часа

Медведев: Нема да дозволиме трета светска војна, но ќе одговориме на нападот

Русија нема да дозволи избувнување на Третата светска војна, но може да одговори веднаш и „супер силно“ во случај да...

Европа24 часа

Карл Нехамер: За Австрија членството во НАТО не доаѓа предвид

Канцеларот на Австрија, Карл Нехамер, рече дека членството во НАТО не доаѓа предвид за неговата земја, додавајќи дека земјата била,...

Европа24 часа

Зеленски го отвори 75. Кански филмски фестивал

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати на отворањето на 75. Кански филмски фестивал, велејќи дека „ни треба нов Чарли Чаплин...

Македонија1 ден

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите...

Македонија2 дена

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот...