Контакт

Спорт

Французите објаснија зошто Меси не е во конкуренција за Златната топка

Објавено пред

„Франс Фудбал“, ја објави листата на номинирани играчи за Златната топка. Големо изненадување е што на листата го нема Лионел Меси. Аргентинецот, седум пати во кариерата ја добил оваа престижна фудбалска награда. Ова е прв пат од 2005 година, Меси да не биде номиниран за Златната топка.

dobivaj vesti na viber

Новинарите на „Лекип“, решија да ја анализираат ситуацијата и да објаснат зошто 35. годишниот играч на ПСЖ не е меѓу номинираните. Според францускиот весник, главен фактор била промената на правилата за доделување на Златната топка. Се земаат предвид успесите за завршената сезона, а не за целата календарска година, како што тоа беше случај досега.

„Неговото отсуство од оваа листа дефинитивно претставува шок. Промените на правилата не му одеа во прилог. Промената на клубот исто така беше клучна. Покрај тоа, тој не се истакна за време на квалификацискиот циклус за Светското првенство. Вреди да се напомене дека неговата прва сезона во клубот од Париз беше многу сиромашна. Тој постигна само шест гола во лигата. Сигурно многу луѓе имаа впечаток дека подобриот дел од Меси остана во Барселона“, пишува „Лекип“.

И иако новинарите на „Лекип“ потенцираа дека најважни се индивидуалните успеси, важни се и тимските резултати. Иако ја освои титулата со ПСЖ, клубот предвреме испадна од Лигата на шампионите и се чини дека ниту Меси ниту неговиот клуб не можеа да бидат презадоволни од минатата сезона.

„На крајот, важен е и критериумот број три, односно класата на играчот и неговото чувство за фер-плеј. Фудбалерот исто така мора да даде пример, што дефинитивно му недостигаше на Меси минатата сезона“, заклучуваат новинарите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Лекип“ контра Меси за неговите 52 лета со приватен авион за само три месеци

Објавено пред

Приватниот авион на Лионел Меси оставил во атмосферата јаглерод во само три месеци колку што просечниот Французин би го направил во 150 години, тврди спортскиот весник „Лекип“ критикувајќи ја аргентинската фудбалска ѕвезда за неговите неверојатни 52 лета од 1 јуни до 31 август.

dobivaj vesti na viber

Според „Лекип“, 30 од овие лето биле интерконтинентални, 14 преку Атлантикот, по што се испуштиле 1.502 тони јаглероден диоксид во атмосферата.

Нивните докази велат дека тој направил серија патувања помеѓу Аргентина и Америка летајќи петпати од Буенос Аирес до Мајами. Тој патувал и од Монтевидео, Уругвај до Мајами на 10 јуни, 22 јуни и 23 јуни, а имало и патувања до Бразил и, секако, летови од Европа до Јужна Америка, како и неколку лета до Барселона, каде што уште има куќа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Касилјас демантира дека е во врска со Шакира, која неодамна се раздели од Жерард Пике!

Објавено пред

Легендарниот поранешен голман на Реал Мадрид, Икер Касилјас, преку социјалните мрежи ги демантира шпекулациите во шпанските медиуми дека е во врска со Шакира, поранешната сопруга на својот соиграч од шпанската репрезентација, Жерард Пике.

dobivaj vesti na viber

Самиот Касилјас неодамна се разведе од новинарката Сара Карбонеро по што шпанските таблоиди забележаа дека 41-годишниот поранешен голман почнал на „Инстаграм“ да ја следи Шакира по што реагира со порака „Допри си го носот“ на социјалните мрежи.

Шакира и Пике ја потврдија разделбата во јуни по 12 години, период во кој имаат два сина – деветгодишниот Милан и седумгодишниот Саша, по шпекулациите дека 35-годишниот Пике, кој е 10 години помлад од пејачката, ја изневерувал со повеќе жени. Касилјас, инаку, има две деца со поранешната сопруга Карбонеро.

Прикажи повеќе...

Спорт

Потер смирен и покрај големите потреси во Челси

Објавено пред

Новиот менаџер на Челси, Греем Потер, вели дека не му е проблем да работи и покрај големите промени во клубот, каде што новите американски газди продолжуваат со детаљните промени по купувањето на клубот од Роман Абрамович.

dobivaj vesti na viber

Покрај тоа што потрошија над 250 милиони фунти во летниот преоден рок, новите газди го отпуштија германскиот тренер Томас Тухел, а си заминаа и спортските и техничките директори, како и дел од медицинскиот тим. Потер, кој утре првпат ќе ги предводи „сините“ во меч од Премиер лигата (против Кристал палас) по неубедливото 1:1 реми со Ред бул Салцбург во Лигата на шампионите, останува смирен.

„Првата работа што ќе ја кажам дека промените се добри, лоши и се предизвик, сите тие работи заедно. Поважно е како ќе се справиш со нив, како ќе работиш. Сите знаат што се случи со сопственичкиот состав на тимот, со нов тренер, со нови луѓе. Тоа е дел од животот. Ресурсите и историјата не ви гарантираат ништо во оваа лига. Има многу клубови што потрошија многу пари и не ги остварија посакуваните цели. Не можам да ја сменам перцепцијата на луѓето, туку само да се фокусирам на следниот меч и на следниот тренинг“, вели Потер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Зеленски: Подготвени сме за дијалог, но со друг претседател на Русија

Во Украина денеска се одржа итен состанок на Советот за национална безбедност, а претседателот на Украина, Володимир Зеленски, по состанокот...

Топ2 часа

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет5 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија5 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија6 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија6 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија6 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија8 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија8 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет11 час

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет11 час

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет11 час

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет11 час

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија11 час

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет24 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија1 ден

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ1 ден

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...