Контакт

Спорт

Фудбал за „мерак“ – гигантите Барселона и Баерн вечерва по место во полуфинале

Објавено пред

Единствените два клуба кои во својата историја имаат освоено титула од Лигата на шампионатите, а се преостанати во ждрепката оваа сезона се Баерн Минхен и Барселона и вечерва се среќаваат во супер-пресметка на „Естадио да Луж“ во Лисабон во најинтересното четврт-финале во европската елита.

Барселона имаа одличен старт во ЛШ оваа сезона, освојувајќи ја групата со Борусија Дортмунд и Интер без загубен натпревар, но перформансите на тимот паднаа по отпуштањето на Ернесто Валверде во јануари, а новиот тренер Кике Сетиен успеа да ја загуби титулата од Ла лига по рестартот иако имаа предност од два поени пред Реал Мадрид.

Уште позагрижувачки за тренерот на Барселона, првата ѕвезда Лионел Меси неколку пати отворено го критикуваше Сетиен и стратегијата на клубот, посочувајќи дека така не може да се стигне до толку посакуваниот трофеј од Лигата на шампионите. Сепак, токму Меси беше клучниот човек при победата над Наполи, и со 31 гол и 26 асистенции оваа година иако има 33 години повторно ќе биде човекот од кого се очекува (пре)многу. Пораз од Баерн сигурно ќе предизвика уште еден несакан потрес во Каталонија и речиси сигурно ќе значи крај за Сетиен.

Баерн Минхен исто така го сменија тренерот оваа сезона, откако Нико Ковач беше заменет од неговиот поранешен помошник Ханси Флик, кој иако немаше искуство со водење на големи тимови, успеа да ги врати Баварците во трката за титулата и на крајот да се стигне до германската двојна титула.

Под Флик, Баерн Минхен победи во 29 од 32 меча за да има најдобар просек по поени по натпревар (2.76) во историјата на клубот.

Прва ѕвезда, несомнено е полскиот напаѓач Роберт Левандовски, кој на 31 година ја игра својата најдобра сезона. Тој постигна 13 голови во само седум меча, за да стигне до само четири гола од рекордот на Кристијано Роналдо во 2013/14. Со три гола и четири асистенции против Челси, Полјакот е неверојатна опасност за противничките голмани.

Обложувалниците го сметаат Баерн за огромен фаворит во пресметката, а победникот од нивниот дуел сигурно ќе биде фаворит за европската титула. Барса и Баерн се сретнаа во четврт-финалињата во 2008/09 и полуфиналињата во 2012/13 и 2014/15, а победникот во сите случаи подоцна го крена трофејот.

ТОП ретро – величенствени дуели Барселона-Баерн Минхен©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Беа потребни 24.000 натпревари во европските купови за да се случи чудото во Бачка Топола

Објавено пред

ТСЦ од Бачка Топола и ФЦБС (поранешна Стеауа) одиграа натпревар во квалификациите во Лига Европа кој долго ќе се прераскажува.

По регуларните 90 минути и продолжениата немаше победник, дуелот заврши 6:6, а по изведувањето на пенали Стеауа победи 5:4. Играчот на ТСЦ Бањац во третата серија го промаши единствениот пенал.

Стеауа поради коронавирусот во Бачка Топола играше без деветмина од првиот тим, а за натпреварот пројави само 14 фудбалери. Од друга страна ТСЦ цело второ полувреме играа со играч помалку, а во продолженијата се бореа со двајца помалку на теренот.

„Граченоте“ портал специјализиран за фудбалска статистика дека по 24.000 одиграни натпревари во европските купови, дуелот во Бачка Топола е прв на кој двата тима постигнале најмалку пет гола.Прикажи повеќе...

Спорт

Ботошани по елиминацијата од Шкендија: Судијата не досуди чист пенал за нас

Објавено пред

Шкендија вчера успеа да победи во Романија кај Ботошани (1:0) и да избори место во наредната рунда каде противник ќе и биде Тотенхем.

Од таборот на романскиот тим за елиминацијата го обвинија шведскиот судија Мохамед Ал-Хаким. Според нив тој во 25 минута не досудил чист пенал по стартот на играчот на Шкендија Павиќ, врз Ашковски. Наместо да покаже на белата точка судијата досиди прекршок во напад од Ашковски.

Погледнете го спорниот момент на кој се жалат Ромамците.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Драгиќ блескаше, Мајми води 2-0 против Бостон

Објавено пред

Кошаркарите на Мајами хит поведоа со 2-0 во финалето на Истокот против Бостон Селтикс кога вториот меч го добија со 106:101.

Мајами успеа да го надомеси минусот од 17 поени и во неизвесна завршница да стигне до победата.

Бостон имаше плус 3 по првата четвртина (31:28), во вториот период имаше предност и од 17 поени, а на полувремето Селтикс водеше со 60:47. Мајами предноста ја стигнаа во третата четвртина кога ја имаше највисоката предност 77:84. Во последниот период имаше неколку пресврти, на крајот Мајами беше тој што се радуваше на победата.

По мечот, според медиумите, имало многу нервоза во соблекувалната на Бостон, а најгласен бил Маркус Смарт, кој викал по соиграчите.

Горан Драгиќ со 25 поени и Бем Адебајо со 21 поен и 10 скока го предводеа Мајами. На спротивната страна се истакнаа Кемба Вокер со 23 и Џејсон Тејтум со 21 поен.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион56 минути

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа „Јанис“, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет2 часа

Национален парк во Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови во Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија2 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион2 часа

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија2 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош почна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој изминатава недела гореше во два...

Свет3 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет3 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија3 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ4 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа4 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет4 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион4 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија15 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ16 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет16 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија17 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ17 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ20 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура20 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија22 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Досие