Контакт

Спорт

Фудбалер што беше вклучен во размената за Осимен: Никогаш не ни бев во Лил

Објавено пред

Луиџи Лигуори, еден од младинските фудбалери на Наполи, кој беше вклучен во трансферот на Виктор Осимен од Лил во Наполи, потврди дека никогаш не бил во Франција и го обвини Наполи дека му ја уништиле кариерата.

Трансферот е дел од истрагата во Италија за вештачко прикажување вредности на трансфери откако нигерискиот напаѓач Осимен беше продаден за 70 милиони евра и 10 милиони евра бонуси во 2020, но 20 милиони евра од овие пари беа претворени во четири фудбалери што Наполи му ги даде на Лил – ветеранот голман Орестис Карнезис и тројца членови на младинскиот тим – Луиџи Лигуори, Клаудио Манци и Чиро Палмиери.

Во интервју за весникот „Ла Република“, Лигуори, кој сега игра во аматерската лига Ечеленца, го објасни неговиот случај.

„Бев на заем во Фермана во Серија Ц. Во јуни од Наполи ни се јавија и ни дадоа две опции – да потпишеме едногодишно продолжување на договорот и да останеме или да потпишеме тригодишен договор со Лил како дел од договорот за Осимен. Што ќе направевте вие? Потпишавме со Лил, но никогаш не отидовме таму, туку нѐ оставија на заем во Италија. На 1 јули Лил ни прати порака дека треба да отидеме во Франција и предвреме ни ги раскинаа договорите. Мене ми поставија вредност од 4 милиони евра во трансферот, нешто што ми тежеше во кариерата и ме направи лут. На крајот сфатив дека тоа не е трансфер за мене, туку за некој друг. Во контакт сум со двајцата фудбалери, кои беа исто така дел од трансферот, и Наполи ни ги уништи кариерите“, вели Лигуори.

Наполи платил само 36 милиони за Осимен, иако пријавил трансфер од 81 милион евра

Нови сомнежи за легалноста на трансферот на Осимен во Наполи©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Селски потег на црногорскиот ракометар Ласица кон македонските навивачи

Објавено пред

Македонија вчера доживеа болен пораз од Црна Гора, со што нашите противници останаа со најголеми шанси за втората рунда на Европското првенство, но крајот на мечот донесе непријатен момент во кој црногорскиот ракометар Марко Ласица се покажа како вистински „сељак“.

30-годишниот Ласица реши да влезе во конфликт со повеќебројните македонски навивачи, и дури плукна кон нив.

Црногорскиот капитен Васко Шеваљевиќ потоа се извинуваше за однесувањето на својот соиграч, а поголем инцидент спречи обезбедувањето и другите репрезентативци на Црна Гора.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кутињо: Ми недостасуваше Премиерлигата!

Објавено пред

Филипе Кутињо призна дека е среќен што се вратил во Премиерлигата, откако го одбележа своето деби за Астон вила со израмнувачки гол при 2:2 ремито со Манчестер јунајтед, неколку дена откако пристигна од Барселона.

„Ми недостасуваа вакви натпревари и Премиерлигата. Среќен сум што сум тука со новите соиграчи. Ова беше добар старт, бидејќи верувавме во добар резултат до крајот. Малку бев нервозен, а бидејќи не зборувам најдобро англиски, подобро своето да го кажувам на теренот. Сакам да работам напорно и да бидам во подобра форма“, вели Кутињо.

Ова беше совршен старт за Бразилецот кој помина четири лоши години во Барселона, од кои во 2019/20 беше на позајмица во Баерн Минхен, откако пристигна во Барса од Ливерпул како еден од најдобрите фудбалери во Премиерлигата, но беше големо разочарување во Каталонија.

„Да, имаше многу проблеми, но тоа е во минатото. Сега сум тука и фокусиран сум на целите на клубот и на менаџерот и сакам да завршам добра работа“, додава Кутињо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ: Не ми беше пријатно што фокусот беше на мене, а не на тенисот

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ се јави со кратко соопштение по конечната одлука да биде депортиран од Австралија по „натегањето“ со австралиските власти од 6 јануари, што значи дека нема да може да оди на 10-та титула на Австралија опен, првиот гренд слем од сезоната, кој почнува утре во сенка на случувањата со светскиот број 1.

„Би сакал да дадам кратка изјава со која би ги заокружил случувањата на судот денеска. Ќе направам мала пауза да се одморам и да соберам енергија пред да дадам дополнителен коментар. Навистина сум разочаран од одлуката да се одбие мојата апликација за судско мислење за одлуката на министерот да се одбие мојата виза, што значи дека нема да можам да играм на Австралија опен. Ја почитувам одлуката на судот и ќе соработувам со властите околу депортацијата. Не ми е пријатно што фокусот последните недели беше на мене и се надевам дека сега ќе се фокусираме на тенисот и турнирот кој го сакам. Би сакал да им посакам на тенисерите, официјалните лица, волонтерите и фановите многу среќа на турнирот. Благодарност до моето семејство, пријателите, тимот, навивачите, моите драги Срби за поддршката. Вие ми бевте извор на сила“, објави Ѓоковиќ.

Конечна одлука! Ѓоковиќ ја загуби жалбата, ќе биде депортиран од Австралија

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ35 минути

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Свет2 часа

Премиерот на Австралија ја поздрави одлуката на судот за Ѓоковиќ : Сега е време за тенис

Премиерот на Австралија Скот Морисон изјави дека одлуката за укинување на визата за српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е донесена од...

Регион2 часа

Во Србија започна референдумот за промена на Уставот

Во Србија во 07:00 часот беа отворени избирачките места за референдумот за промена на Уставот, чија цел се судските реформи...

Македонија3 часа

Продолжува расправата за избор на нова Влада, пратениците до полноќ треба да гласаат

Собранието на Македонија денеска, со почеток во 12 часот, треба да ја продолжи собраниската седница на која единствената точка на...

Регион4 часа

Судот одлучи, Ѓоковиќ мора да ја напушти Австралија

Сојузниот суд во Австралија донесе пресуда против Новак Ѓоковиќ. Со ваквата судска одлука Ѓоковиќ ќе остане без настап на турнирот...

Македонија16 часа

Регистрирани 1.635 новозаразени со Ковид-19, починати 9 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 7.564 тестови,...

Македонија19 часа

Казна за фирма која превезувала патници без лиценца и без дозвола

Инспекторатот на Град Скопје во текот на денешниот ден изврши вонреден надзор на терен преку контроли на автобусите и комбињата...

Топ20 часа

Невенчаниот сопруг и уште неколку лица извршиле обљуба врз 44-годишна струмичанка

Врз 44-годишна жена од струмичко била извршена обљуба од страна на повеќе лица соопшти полицијата. Вчера околу 13.00 часот, 47-годишна...

Македонија24 часа

(Видео) Ковачевски: Нема разговори за македонскиот идентитет, тој е темел на државата

Разговорите со Република Бугарија ќе продолжат и ќе се интензивираат но никој не смее и нема да преговара за идентитетот...

Свет1 ден

(Видео) Цунами удри на пацифичката држава Тонга: Брановите носат сè пред себе

Пацифичката држава Тонга е погодена од цунами по вулканска ерупција на дното на Тихиот Океан. На социјалните мрежи се појавија...

Македонија1 ден

На паркингот кај Клинички центар има 832 места, а издадени се 2.200 дозволи за паркирање

В.Д. директорот на ЈП Градски паркинг – Скопје, Бојан Христовски, беше во работна посета на Клиничкиот центар каде има долгогодишен...

Свет1 ден

(Видео) Ѓоковиќ вратен во хотелот за мигранти, објавена снимка како го носат во притвор

Откако Австралија повторно му ја одби визата, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по вчерашното сослушување, одново е вратен во притвор. До...

Македонија1 ден

Собраниска седница за избор на нова влада

Предлогот за составот на новиот владин кабинет кој го достави мандатарот, Димитар Ковачевски, во следните два дена ќе биде пред...

Спорт1 ден

Македонија против Црна Гора во второто коло на ЕП

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе го одигра вториот натпревар на Европското првенство во Унгарија и Словачка. По воведниот пораз од...

Свет2 дена

САД: Имаме информации дека Русија крои планови за инвазија на Украина

САД тврдат дека имаат информации оти Русија подготвила група оперативци за спроведување тајна лажна операција (т.н. false flag operation, што...

Економија2 дена

Владата преку ЕСМ ќе управува со БЕГ до крајот на грејната сезона

Владата преку „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) ќе управува со БЕГ до крај на грејната сезона. Ова е одлуката што...

Македонија2 дена

1.732 новозаразени и 13 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.928 теста, а регистрирани се 1.732 нови случаја на...

Регион2 дена

(Видео) Вучиќ со порака до австралиските власти: Зошто се изживувате врз Ѓоковиќ и врз целата нација?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги искористи социјалните мрежи за да ја коментира ситуацијата во врска со Новак Ѓоковиќ и...

Свет2 дена

ЕМА објави нови податоци за ретки несакани ефекти од две вакцини

Европската агенција за лекови препорача новите, ретки несакани ефекти да бидат вклучени во упатствата за употреба на вакцините за Ковид-19...

Досие