Контакт

Спорт

Фудбалот се враќа во својата татковина

Објавено пред

Овогодинешното Европско првенство во фудбал, кое ќе се оддржи од 11 јуни до 11 јули, по многу што ќе биде единствено првенство во однос на претходните. Најкрарактеристично е бројот на учесници – дури 24 репрезентации, и, за прв пат во 60-годишната традиција на организирања на првенствата, домаќини ќе бидат дури 12 градови. Тоа се: Амстердам, Баку, Севиља, Букурешт, Будимпешта, Копенхаген, Глазгов, Лондон, Минхен, Рим и Санк Петерзбург. Нефудбалски куризотет е што првенството ќе се одржува во 2021 година, меѓутоа ќе се вика Еуро 2020. Причината е позната – поради пандемијата со Ковид, шампионатот е одложен за една година.

Без потценување на другите групи и репрезентации, се чини дека најинтересно ќе биде во Лондон. Најпрвин во групните натпреварување, ова е групата Д, за која важи епитетот „повеќе од фудбал“. Ривалството на репрезентациите прво се гледа во главниот конкурент на домаќинот Англија за освојување на првото место во групата, а тоа е светскиот вицешампион Хрватска. Овие две репрезентации имаат повеќегодишна традиција на меѓусебни ривалства со, понекогаш, многу шокантни резултати. Вкупно имаат одиграно 10 мечеви, од кои во три побдник била Хрватска, два завршиле нерешено, а во пет мечеви победила Англија. Највисоки победи остварила Англија во квалификациите за Светското првенство, во 2008 година, победувајќи 4-1 и во 2009 со 5-1. Хрватска се реванширала на последното Светско првенство во фудбал во Русија, победувајќи со 2-1, како и во кваификацииите за Европското првенство во 2006 година, кога победила со 2-0.

Дополнителна фудбалска, но и вонфудбалска драж на оваа група ѝ дава, пласманот на репрезентацијата на Шкотска. Поголемо меѓусебно ривалство на Шкотска со Англија и Хрватска нема традиција, бидејќи се тоа репрезентации од различни шешири според квалитет, меѓутоа политичките констелации кои се надвиснати над британскиот остров, најавуваат дека натпреварот помеѓу Англија и Шкотска ќе претставува „повеќе од игра“. По парламентарните избори на 06. мај во Шкотска, на кои победи Шкотската национална партија и најавата за втор референдум за независност, на кој централната влада во Лондон се спротиставува и најавува дека нема да го дозволи, овој меч добива и вонфудбалски конотации. Доколку организаторот имаше мало опуштање по елиминацијата на Србија, и пропуштената можност да се сретне со Хрватска на Вембли, полоша замена за тој натпревар од натпреварот помеѓу Шкотска и Англија не можел да замисли.

Во групата најрастеретена од вонфудбалски мотиви за игра е Чешка, што можеби е и предност за оваа репрезентација да прикаже добар фудбал и да стигне до самата завршница. Особено ако се знае историјатот на Чешката фудбалска репрезентација, која отсекогаш била поуспешна на европските првенства отколку на светските. Така, во 1996 година, и тогаш играјќи во Англија на ЕП, Чесите играле во финалето, кое го загубиле од Германија со 2-1. Во 2004 година, на првенството во Португалија, Чешка го освоила третото место, победувајќи ја во малото финале Данска, а пред тоа Германија и Холандија. Ваквите резултати ја прават Чешка фаворит од сенка во групата, но и на целото првенство.

Дополнителна фудбалска магија на оваа група и дава и местото каде ќе се играат повеќето натпревари. Тоа е колевката на светскиот фудбал – Вембли стадионот. Овој стадион со капацитет од 90.000 седишта е комплетно реновиран во 2007 година и е седиште за Анлискиот национален тим. Освен групните натпревари, на овој стадион ќе се играат и полуфиналните натпревари, како и финалето на 11 јули, кое ќе биде и второ Вембли финале, по она во 1996 година. За разлика од другите светски стадиони, кои го предаваат победничкиот трофеј на самиот терен, на Вембли се предава пехарот во т.н. Кралската кутија (Royal Box) на средината на северниот дел.

Фасцинантниот полукружен лак на стадионот Вембли е најдолгиот и единствен „покрив над покрив“ на светот, со висина од 315 метри над стадионот. Куриозитет е што финалето на Вембли ќе се игра во недела, на 11 јули, во 20 часот, истиот ден, само пет часа подоцна, кога традиционално се игра и машкото финале на тенискиот турнир Вимблдон. Бидејќи Англичанице многу држат до традицијата, уште од сега е јасно дека никакво поместување на термините нема да има.

Топ Спорт и Макфакс планираат да имаат свој известувач од овие два врвни спортски настани.

25.05.2021,

од Лондон, Ненад Живановски

Спорт

Би-би-си се извини поради потресните сцени од борбата за живот на Ериксен

Објавено пред

Британскиот сервис Би-Би-Си им се извини на гледачите што ја гледале потресната сцена од борбата за животот на Кристијан Ериксен за време на преносот на натпреварот Данска – Финска, што го емитуваше оваа телевизија.

Многу обожаватели и гледачи ширум Европа ги осудија организаторите на преносот кои скоро цело време го снимаа онесвестениот Ериксен и неговата борба за живот.

Британската Би-Би-Си беше една од телевизиите што имаше директен пренос од „Паркен“, а го следеа милиони луѓе ширум светот.

 

Гледачите можеа да ги видат расплаканите играчи на Данска кои стоеа над нивниот пријател и соиграч, неподвижното тело на Ериксен во еден момент, како и лекарите кои со голем напор се бореа за неговиот живот. Дури и сите во еден момент мислеа дека нема спас за фудбалерот.

Вознемирувачки сцени го обиколија светот со молскавична брзина, а Би-Би-Си е една од првите ТВ-станици што испрати извинување, пренесуваат данските медиуми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бензема за неговиот настап на ЕП: 100 проценти сум подготвен!

Објавено пред

Напаѓачот на фудбалската репрезентација на Франција, Карим Бензема кој по долга пауза повторно е во националниот тим се повреди на последниот подготвителен меч против Бугарија. Бензема предвреме го напушти теренот, па стравувањата на „галските петли“ беа дали тој ќе може да му биде на располагање на тренерот Дидие Дешам на ова првенство.

„Вчера добив можност да го продолжам тренингот со групата. Немам болки. Не размислував за фактот дека можам да останам без настап на ЕП. Тоа беше голема болка, ама беше само удар. Имаме многу добар медицински персонал, така што сè беше направено многу брзо. Се чувствувам добро, работев во вежбална и 100 проценти сум подготвен“ изјави голгетерот кој имаше одлична сезона во Реал Мадрид.

Франција се натпреварува во групата Ф заедно со Германија, Португалија и Унгарија. Првиот меч на „триколорите“ е во вторник против „Панцирите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Голот за победа Мин Сон му го посвети на екс-соиграчот Кристијан Ериксен

Објавено пред

Репрезентативен фудбал освен на ЕУРО 2020, овие денови се игра и во Азија каде се во тек квалификациите за СП во Катар 2022 година.

Јужна Кореја со 2-1 славеше против Либан, а голот за победа го постигна ѕвездата на Тотенхем, Хеунг-мин Сон од пенал во 66 минута.

Крилниот напаѓач по реализацијата истрча до најблиската камера и со прстите го покажа бројот 23 со повик: „Кристијан Ериксен, те сакам“.

Данскиот фудбалер синоќа колабираше, изгуби свест во 43 минута од мечот против Финска во Копенхаген. Ериксен 7 години беше дел од Спарси пред да направи трансфер во Интер.

Најновите информации се дека неговата состојба е стабилна.

Слична посвета Ериксен доби и синоќа од Русија, каде Ромелу Лукаку, неговиот колега од Интер погоди во мрежата на „Зборнаја“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа4 часа

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ5 часа

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија5 часа

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт5 часа

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Македонија8 часа

Општина Центар за протестот: Ќе се засадат нови дрвја на Орце Николов, отстранетите беа стари, болни и оштетени

По повод денешниот протест против сечата на дрвјата на улицата Орце Николов, општина Центар тврди дека останува посветена на остварување...

Македонија20 часа

Мицкоски: Ги почитуваме стратешките интереси на партнерите, но ги почитуваме и македонските национални интереси

ВМРО-ДПМНЕ ги почитува стратешките интереси на стратешките партнери, но тоа не значи дека немаме право да ги почитуваме и да се...

Македонија20 часа

Заев: Извозот на канабис за медицински цели oд Северна Македонија во ЕУ станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Северна Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност, пишува...

Спорт22 часа

Ериксен во стабилна состојба префрлен во болница

Данскиот репрезентативец, Кристијан Ериксен, во стабилна состојба е префрлен во болницата во Копенхаген. Натпреварот, помеѓу Данска и Финска е прекинат...

Македонија1 ден

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија1 ден

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија1 ден

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија1 ден

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија1 ден

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт1 ден

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт2 дена

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион2 дена

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија2 дена

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија2 дена

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија2 дена

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Досие