Контакт

Спорт

Фудбалот се враќа во својата татковина

Објавено пред

Овогодинешното Европско првенство во фудбал, кое ќе се оддржи од 12 јуни до 12 јули, по многу што ќе биде единствено првенство во однос на претходните. Најкрарактеристично е бројот на учесници – дури 24 репрезентации, и, за прв пат во 60-годишната традиција на организирања на првенствата, домаќини ќе бидат дури 12 градови. Тоа се: Амстердам, Баку, Билбао, Букурешт, Будимпешта, Копенхаген, Даблин, Глазгов, Лондон, Минхен, Рим и Санк Петерсбург.

Без потценување на другите групи и репрезентации, се чини дека најинтересно ќе биде во Лондон. Најпрвин во групните натпреварување, ова е групата за која важи епитетот „повеќе од фудбал“. Ривалството на репрезентациите прво се гледа во главниот конкурент на домаќинот Англија за освојување на првото место во групата, а тоа е светскиот вицешампион Хрватска. Овие две репрезентации имаат повеќегодишна традиција на меѓусебни ривалства со, понекогаш, многу шокантни резултати. Вкупно имаат одиграно 10 мечеви, од кои во три побeдник била Хрватска, два завршиле нерешено, а во пет мечеви победила Англија. Највисоки победи остварила Англија во квалификациите за Светското првенство, во 2008 година, победувајќи 4-1 и во 2009 со 5-1. Хрватска се реванширала на последното Светско првенство во фудбал во Русија, победувајќи со 2-1, како и во кваификацииите за Европското првенство во 2006 година, кога победила со 2-0.

Дополнителна фудбалска, но и вонфудбалска драж на оваа група ѝ дава, евентулниот, пласман на Србија на ЕП, која ќе игра во оваа група, а што ќе се знае во март. Меѓусоседското ривалство меѓу Србија и Хрватска отсекогаш претставувало „повеќе од игра“, во која, со една победа повеќе, поуспешна е Хрватска. Нивниот можен „судир“ во Лондон, Дејли Телеграф го најавува како едно од најжешките фудбалски ривалства во светот, поради тензиите меѓу двете земји од распаѓањето на Југославија, но и поради честите лоши меѓудржавни односи на Хрватска и Србија. Радост за навивачите и љубителите на фудбалот, но голема главоболка за организаторот.

Во групата најрастеретена од вонфудбалски мотиви за игра е Чешка, што можеби е и предност за оваа репрезентација да прикаже добар фудбал и да стигне до самата завршница. Особено ако се знае историјатот на Чешката фудбалска репрезентација, која отсекогаш била поуспешна на Европските отколку на Светските првенства. Така, во 1996 година, и тогаш играјќи во Англија на ЕП, Чесите играле во финалето, кое го загубиле од Германија со 2-1. Во 2004 година, на првенството во Португалија, Чешка го освоила третото место, победувајќи ја во малото финале Данска, а пред тоа Германија и Холандија. Ваквите резултати ја прават Чешка фаворит од сенка во групата, но и на целото првенство.

Дополнителна фудбалска магија на оваа група и дава и местото каде таа ќе се игра. Тоа е колевката на светскиот фудбал – Вембли стадионот. Овој стадион со капацитет од 90.000 седишта е комплетно реновиран во 2007 година и е седиште за Анлискиот национален тим. Освен групните натпревари, на овој стадион ќе се играат и полуфиналните натпревари, како и финалето на 12 јули, кое ќе биде и второ Вембли-финале, по она во 1996 година. За разлика од другите светски стадиони, кои го предаваат победничкиот трофеј на самиот терен, на Вембли се предава пехарот во т.н. Кралската кутија (Royal Box) на средината на северниот дел.

Фасцинантниот полукружен лак на стадионот Вембли е најдолгиот и единствен „покрив над покрив“ на светот, со висина од 315 метри над стадионот. Куриозитет е што финалето на Вембли ќе се игра во недела, на 12 јули, во 20 часот, истиот ден, само пет часа подоцна, кога традиционално се игра и машкото финале на тенискиот турнир Вимблдон. Бидејќи Англичанице многу држат до традицијата, уште од сега е јасно дека никакво поместување на термините нема да има.

Топ Спорт и Макфакс имаат намера да имаат свој известувач од овие два врвни спортски настани.

Ненад Живановски

Спорт

Начевски и Николов ќе го судат финалето на ЕП

Објавено пред

Македонските судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе го судат натпреварот за златниот медал на 14 Европско првенство во ракомет. Начевски и Николов неколку години се меѓу елитните европски судии, а финалниот меч ќе биде круна на нивните досегашни кариери.

Начевски и Николов судеа во првата и во втората фаза на Европското првенство, беспрекорно си ја завршија работата поради што ЕХФ реши да ги делегира за судии во финалето.

Инаку на Европското првенство во ракомет вечерва ќе бидат познати финалистите и репрезентациите кои ќе се борат за бронзениот медал.

Од 18 часот во првото полу-финале ќе играат Хрватска и Норвешка, а во вториот полу-финален натпревар од 20.30 часот ќе играат Словенија и Шпанија.

Натпреварот за третото место на програмата е в сабота од 18.30 часот, а ќе го судат Ларс Гајпел и Маркус Хелбиг.

Големото финале на програмата е в недела од 16.30 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сервисот на Раониќ го „скрши“ Циципас, Гркот елиминиран од АО

Објавено пред

Петтиот ден на Австралија опен донесе уште едно големо изненадување, второ на на машкиот дел од турнирот. Откако кај дамите испаднаа седумкратната шампионка Серена Вилијамс и бранителката на трофејот Наоми Осака, а Марин Чилиќ во пет сета го елиминираше деветтиот носител Роберт0 Баутиста-Агут, турнирот заврши и за шестиот носител Стефанос Циципас.

Гркот кој лани играше во полу-финалето на овој грен-слем во три сета загуби од Милош Раониќ. Канаѓанецот за 150 минути игра славеше со 7/5, 6/4, 7/6.

Раониќ против фаворизираниот Грк имаше беспрекорен сервис, забележа 19 ас-сервиси, направи само една дупла грешка и не му дозволи на противникот ниту една брејк топка.

Искусниот играч кој минатата сезона имаше многу проблеми со повредите забележа 55 директни поени, дури 32 повеќе од Циципас.

Раониќ во осмина-финалето ќе игра против Марин Чилиќ кој по голема борба, во пет сета, го испрати на трибините Баутиста-Агут.

Прикажи повеќе...

Спорт

Трипл-дабл на Леброн, Далас пресилен за Лилард (видео)

Објавено пред

Изминатата ноќ во НБА-лигата победи забележаа кошаркарите на Далас Маверикс, Лос Анџелес Лејкерс и Вашингтон Визардс. Блескаа Лука Дончиќ, Демијан Лилард, Леброн Џејмс и Бредли Бил.

Далас забележа победа во дуелот со Портланд 133:125. Изборот во првата петорка на олстар-натпреварот Дончиќ ја прослави со 27 поени, шест скока и девет асистенции. На спротивната страна Лилард постигна 47 поени.

ЛА Лејкерс славеше во Бруклин 128:113. Леброн Џејмс постигна уште еден трипл-дабл (27 поени, 12 скока, 10 асистенции). На спортивната страна неговиот поранешен соиграч од Кливленд, Кајри Ирвинг, реализира 20 поени.

Вашингтон го победи Кливленд 124:112. Бил го предводеше Визардс со 36 поени, а кај Кавилирс се истакна Колин Секстон со 29 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Поднесено обвинение за Емил Јакимовски за семејно насилство и закани кон новинарката Мери Јордановска

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за семејно насилство и закани упатени кон новинарката...

Македонија3 часа

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија3 часа

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија4 часа

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет6 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет6 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија6 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет18 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет19 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион20 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија21 час

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа23 часа

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија24 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија24 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија1 ден

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ1 ден

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет1 ден

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 ден

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет1 ден

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Досие