Контакт

Спорт

Фулам ја доби лузерската битка со ВБА

Објавено пред

Во дуел на два тима, кои оваа сезона влегоа во Премиер лигата и досега немаа победи, Фулам со 2:0 го совлада тимот на Вест Бромвич Албион за да се придвижи од дното на табелата.

Победникот на мечот беше решен за само четири минути во првото полувреме откако Александар Митровиќ собра две асистенции – прво до Боби Рејд во 26. минута, а потоа и до Ола Аина во 30. минута за 2:0 водство.

ВБА на Славен Билиќ се обиде да се врати во игра, но не успеа и сега останува еден од трите тима што немаат победа во Премиер лигата, покрај Шефилд јунајтед и Барнли. ВБА е на 18. место со еден поен, а Фулам сега е едно место погоре со 4 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хамилтон позитивен на коронавирусот

Објавено пред

Седумкратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, нема да вози на трката за Големата награда на Сахир. Британецот бил позитивен на вирусот Ковид-19. Се очекува неговиот тим Мерцедес, во најкус рок да објави кој ќе вози на патеката во Бахреин.

Хамилтон во неделата победи на трката за Големата награда на Бахреин. Поради коронавирусот, незивесен е неговиот настап и на последната трка во сезоната, Големата награда на Абу Даби.

Британецот ја обезбеди титулата за оваа сезона, тој има 131 поен повеќе од тимскиот колега Валтери Ботас.

Луис Хамилтон е третиот возач од почетокот на сезоната кој е заразен со коронавирусот, претходно заразени со вирусот беа Серхио Перез и Ленс Строл од Рејсинг Поинт. Перез поради вирусот не возеше во Силверстон, а Строл во Германија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Балотели има нов клуб?

Објавено пред

„Лошото момче“ на светскиот фудбал, Марио Балотели, се наоѓа пред трансфер во Васко де Гама. Балотели, од ре-стартот на сезоната нема клуб, откако го раскина договорот со Бреша.

„Овде тој би бил пречекан како да е Марадона“, рекол спортскиот директор на Васко де Гама, Фабио Кордела.

Тој дополнил дека, по Реал Мадрид, Васко де Гама е најтрофејниот клуб во светот и дека сите во клубот би сакале Балотели да игра за нив.

Бразилскиот клуб се уште не може да потпише договор со Балотели, поради што се договараат тој да остане слободен играч и со нив да потпише на 15.декември.

„Засега не можеме да го официјализираме трансферот, но преговараме, разменуваме мејлови. Се имаме договорено, останаа уште некои формалности. Се надевам дека до 15.декември ќе потпишем. На Васко му е потребен играч каков што е Балотели, а на Марио му е потребен клуб каков што е Васко де Гама“, заклучил Кордело.

Марио Балотели е поранешен играч на Интер, Манчестер сити, Ливерпул, Милан, Ница, Олимпик Марсеј и Бреша.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн гостува во Мадрид, Ајакс во Ливерпул

Објавено пред

Петтото коло во Лигата на шампионите, во групите А, Б, Ц и Д ќе се одигра вечерва. Дербито е во Мадрид, Атлетико ќе го пречека европскиот првак Баерн. Интересно се очекува да биде и на „Енфилд“ во дуелот на поранешните европски шампиони Ливерпул и Ајакс.

Баерн Минхен обезбеди пласман од првата позиција во групата, во осмина-финалето, додека Атлетико ќе треперат до последното коло. За разлика од Ла Лига, на „јорганџиите“, не им оди во Лигата на шампионите. Си ја компромитираа позицијата со двата нерешени резултати против Локомотив Москва.

Ливерпул, осакатен од повредите, го чека Ајакс. Поразот на Ливерпул во минатото коло, од Аталанта, ја врати неизвесноста во оваа група, каде и Аталанта има големи шанси да стигне до осмина-финалето. Во најдобра позиција засега се „црвените“, имаат два поени повеќе од Аталната и Ајакс.

Група А:

18.55 Локомотив Москва-Салцбург
21.00 Атлетико Мадрид-Баерн Минхен

Табела: Баерн 12, Атлетико 5, Локомотив 3, Салцбург 1

Група Б:

18.55 Шахтјор-Реал Мадрид
21.00 Борусија Менхенгладбах-Интер

Табела: Борусија 8, Реал 7, Шахтјор 4, Интер 2

Група Ц:

21.00 Порто-Манчестер сити
21.00 Олимпик Марсеј-Олимпијакос

Табела: Ман. сити 12, Порто 9, Олимпијакос 3, Марсеј 0

Група Д:

21.00 Ливерпул-Ајакс
21.00 Аталанта-Митјиланд

Табела: Ливерпул 9, Аталанта 7, Ајакс 7, Митјиланд 0

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион31 минута

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Свет2 часа

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет2 часа

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет2 часа

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет2 часа

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет3 часа

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија3 часа

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Македонија11 час

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Свет13 часа

(Видео) Пензионери излегоа на улиците на Минск против Лукашенко

Стотина пензионери протестираа денеска во Минск барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Безбедносните сили во еден момент спречија...

Регион15 часа

Руската вакцина „спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Првиот дел од руската вакцина „спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на...

Македонија16 часа

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК. Со седницата на...

Свет16 часа

Се самоуби телохранителот на Путин

Припадник на руската Федерална служба за безбедност изврши самоубиство денеска додека бил на должност во Кремљ, соопшти полицијата. „Вработен изврши...

Свет17 часа

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од Ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичката дистанца и...

Македонија21 час

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој...

Македонија21 час

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа22 часа

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија22 часа

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија22 часа

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија23 часа

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Досие