Контакт

Спорт

Гана пред СП се засили со шестмина играчи

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Гана изненади со пласманот на Светското првенство во Катар бидејќи во дополнителните квалификации ја совлада фаворизираната Нигерија. Во Катар ќе играат со Португалија, Уругвај и Јужна Кореја.

dobivaj vesti na viber

Гана со големи амбиции ќе настапи на Светското првенство. Националниот тим се засили со шестмина фудбалери кои досега играче за младинските селекции на Шпанија, Англија и Германија.

Најпознато име меѓу нив е Инаки Вилијамс (28), напаѓач на Атлетик Билбао. За шпанската репрезентација до 21 година има настапувано 17 пати, а има и еден настап на пријателски натпревар за сениорската селекција. Тој е познат и по тоа што шест последователни сезони ги одигра сите можни 38 натпревари во шпанското првенство.

За Гана ќе настапува и десниот бек Тарик Ламптеј (21), фудбалер на Брајтон кој ги мина сите младински селекции на англиската репрезентација од У-18 до У-21. Во мај ја одби поканата на англиската репрезентација до 21 година.

Од Англија пристигнува и стоперот Мохамед Салису, единствениот од овие шест играчи кој е роден и израснат во Гана. Досега во татковината беше обвинуван дека одбива да игра за репрезентацијата, но сега тоа веќе не е така. Минатата сезона беше стандарден во Саутемптон.

Списокот на нови играчи се заокружува со трио од Германија. Станува збор за двајца фудбалери на ХСВ, напаѓачот Рансфорд Јебоа Конигсдерфер (21) и дефанзивецот Стефан Амбросиус (23), како и дефанзивецот на Дармштад, Патрик Фајфер (22). Сите играа за младинските селекции на Германија, но сега решија да ја претставуваат земјата од која потекнуваат нивните родители.

Фудбалскиот сојуз на Гана се обидува да убеди уште двајца Англичани да го облечат дресот на „црните ѕвезди“.

Станува збор за крилниот напаѓач на Челзи, Калум Хадсон-Одои и напаѓачот на Арсенал, Еди Нкетија.

Спорт

Суспендиран ФС на Индија

Објавено пред

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) одлучи да го суспендира Фудбалскиот сојуз на Индија. Одлуката стапува на сила веднаш, а е донесена поради „јасно мешање на трета страна во работата на алијансата“.

dobivaj vesti na viber

ФИФА во понеделникот објави дека ќе донесе одлука за суспензија на индиската ФА и дека одлуката ќе стапи на сила веднаш по усвојувањето.

Одлуката е донесена поради „јасно мешање на трета страна во работата на здружението“, што е сериозно кршење на прописите на ФИФА.

Суспензијата значи дека на Индија и е одземена организацијата на Светското првенство за жени до 17 години, кое требаше да се одржи од 11. до 30. октомври оваа година.

ФИФА ги разгледува следните чекори по ова прашање и нагласува дека е во постојан контакт со луѓето од Министерството за млади и спорт на Индија за да се отстранат причините за суспензијата.

Високиот суд на Индија во мај го распушти ФС на Индија и назначи тричлен совет да го замени бидејќи ФС на Индија го прекршил рокот од 18 месеци за спроведување избори. По сите обиди да се реши ситуацијата, ФИФА на крајот ја суспендираше индиската ФА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Историско коло во Серија А

Објавено пред

Првото коло во италијанската Серија А донесе неколку интересни резултати и победи на фаворитите.

dobivaj vesti na viber

Победија сите оние на кои им беше предвидено добар почеток на сезоната, некои убедливо (Милан, Наполи, Јувентус), некои се мачеа (Интер, Рома, Лацио), но нема дилема дека битката за врвот на табелата во актуелната кампања ќе биде возбудлива до последното коло. Сите тимови кои минатата година завршија меѓу осумте најдобри – освоија три бода.

Она што се издвојува за првото коло на Серија А е информацијата дека ниту еден натпревар не завршил нерешено. Ова се случи за прв пат по сезоната 1971/72, претходно уште само два пати, немало нерешен резултат во воведното коло, во 1933/34 година и во сезоната потоа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пулишќ ќе го напушти Челси

Објавено пред

Фудбалерот на Челзи, американски репрезентативец Кристијан Пулишиќ до крајот на преодниот рок би можел да го напушти лондонскиот клуб, пренесуваат британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Менаџерот на Челзи, Томас Тухел, наводно не смета на Пулишиќ до крајот на сезоната, поради што раководството на „сините“ решило да го продаде или да го испрати на едногодишна позајмица.

Најголем интерес за американскиот фудбалер покажа Њукасл, кој се уште не заврши со засилувања во летниот преоден рок.
Пулишиќ (23) пристигна во Челзи во 2019 година од Борусија Дортмунд за 60 милиони евра, но не ги исполни очекувањата на „сините“.

Американскиот фудбалер одигра 117 натпревари за лондонскиот клуб во сите натпреварувања и постигна 25 гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион2 часа

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...

Македонија3 часа

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што...

Македонија3 часа

СДСМ: Потонаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводно менување на историјата

„Паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски со кои со месеци ги вознемируваа граѓаните и се обидуваа...

Европа3 часа

Киевскиот градоначалник Виталиј Кличко се разведува по 25 години брак

Градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко (51) се разведува од сопругата Наталија, по 25 години...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори, или уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоци од власта на Ковачевски кон пратениците...

Европа3 часа

Путин: Тоа што го прави Западот е глупаво

Владимир Путин ги нарече „залудни“ обидите да се поништи руската култура и самата Русија. „Тоа е едноставно глупаво. А оние...

Европа3 часа

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби на четири регионални одделенија. Според декретите објавени на претседателската веб-страница, Серхи Зајац беше...

Македонија20 часа

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија22 часа

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија22 часа

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија24 часа

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион1 ден

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...

Македонија1 ден

Власта да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на ДУИ, порача опозицијата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што...

Македонија1 ден

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое...

Топ1 ден

Jапонскиот премиер: Никогаш повеќе нема да водиме војна

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска, на 77-годишнината од капитулацијата на Токио во Втората светска војна, вети дека земјата никогаш повеќе...

Македонија1 ден

На Табановце се чека околу еден час, на Богородица 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Богородица времето на чекање за излез...

Свет1 ден

Путин му напиша писмо на Ким Џонг-ун

Рускиот претседател Владимир Путин напиша во писмо до севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод Денот на ослободувањето на Северна Кореја...

Регион2 дена

Исповед на Светлана Бориловиќ, мајката на монструмот од Цетиње: Подобро што и тој е мртов

Два дена по масакрот во Црна Гора, Светлана Бориловиќ, мајката на Вук Бориловиќ, жителот на Цетиње кој уби десетмина сограѓани...

Регион2 дена

(Видео) Автобус со деца од Србија се преврте во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот „Тракија“ кај градот Стара Загора, изјави за Нова ТВ,...