Контакт

Спорт

Гатузо се договорил со Олимпик Марсеј

Објавено пред

Олимпик Марсеј минува низ изклучително тежок период. Поради закани од навивачите по само седум натпревари оставка си поднесе тренерот Марсељино. Се шпекулираше дека во клубот ќе се врати Игор Тудор, кој замина на крајот од сезоната, но медиумите тврдат дека речиси сигурно Марсеј ќе го преземе Џенаро Гатузо (45).

dobivaj vesti na viber

„Гатузо денеска лета за Марсеј за да го потпише договорот“, објави Футмеркато. Информацијата ја потврди и познатиот новинар Фабрицио Романо. Марсеј му понудил работа, а тој прифатил, додаваат споменатите извори.

Гатузо ја започна својата тренерска кариера пред десет години и не може да се пофали со некаков успех. Тој ги водеше Сион, Палермо, ОФИ, Пиза, Милан, Наполи и Валенсија.

Во клубовите останува кратко, па неговата последна работа во Валенсија траеше само шест месеци. Неговиот единствен трофеј е Купот на Италија со Наполи во 2020 година.

По шест кола во Лига 1, Марсеј е осми во поредокот со девет бода, а викендов овој тим загуби во големо дерби кај Пари Сен Жермен со 4:0.

Foto/ EPA©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ас: ПСЖ има свои адути со кои ќе се обиде да го убеди Мбапе да остане

Објавено пред

За помалку од еден месец, Килијан Мбапе ќе може слободно да преговара со заинтересираните клубовите. Тоа значи дека ПСЖ има помалку од еден месец да го обезбеди неговиот потпис за продолжување на договорот или барем да го избегне ризикот големата ѕвезда на светскиот фудбал да го напушти клубот на крајот од сезоната без шбесштетување.

dobivaj vesti na viber

Мбапе веќе еднаш беше во слична ситуација, поголемиот дел од светските медиуми го преселија во Реал, но тогаш доби нестварна понуда од клубот да остане во Париз.

Според „Тајмс“, Мбапе добил 125 милиони евра како бонус за потпис на договорот и 250 милиони евра за тригодиешн договор.

Во Париз повторно се надеваат дека ќе успеат со таков план, а покрај огромната сума пари имаат, како што пишува „АС“, имаат и два адути во ракавот со кои ќе се обидат да го убедат Мбапе да остане во клубот.

Првиот адут е Олимпијадата во Париз, а другиот е можноста да стане најдобар стрелец на францускиот шампионат на сите времиња.

Мбапе е роден во Париз, а пораснал во блискиот Бонди и дека Олимписките игри ќе се одржат во Париз следната година. Мбапе на тој начин би можел да настапи на домашен терен како еден од тројцата играчи над 23 години.

Со голот што го постигна завчера против Ле Авр, Мбапе стигна до 179 гола во Лига 1, на 230 одиграни натпревари. 16 постигна за Монако, а останатите за ПСЖ на 189 натпревари. Рекордер е Делио Онис, кој постигна 299 гола на 449 натпревари во периодот од 1971 до 1986 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивачите на Динамо во притвор ќе останат уште најмалку шест месеци

Објавено пред

Навивачите на фудбалскиот клуб Динамо од Загреб ќе останат во грчките затвори уште најмалку шест месеци, објави денеска Вечерњи лист, повикувајќи се на изјавите на адвокатите.

dobivaj vesti na viber

Првата група навивачи, во понеделникот , дадоа изјава пред судот во Атина.

„Следната одлука што ја чекаме е кој ќе излезе од истражен притвор и кој ќе одговара и кој ќе оди на судење, а кој на слобода“, рече адвокатот.

Дотогаш ќе помине најмалку половина од максималниот истражен рок од 18 месеци, наведува Вечерњи лист.

Вкупно 102 хрватски навивачи се во затворите ширум Грција, каде што беа уапсени во август поради нереди ден пред натпреварот од квалификациите за Лигата на шампионите против АЕК, во кој беше убиен навивач на грчкиот клуб.

Грчкиот адвокат на мнозинството навивачи на Динамо, Атанасиос Каименакис, некогашен член на навивачката група на Панатинаикос „Гејт 13“, по завршувањето на распитот на неговите клиенти изјави дека за 60 од 90-те што тој ги застапува нема материјални докази, нема видеа, нема примероци од ДНК врз основа на кои се задржани во истражен затвор.

„Нашата одбрана е цврста, апелирам до семејствата на моите клиенти да останат смирени. Кога ги посетив Бед Блу Бојс во затворите, чуварите ми рекоа дека се крајно дисциплинирани и добро се однесуваат. Многу сум горд на нив“, изјави Каимеакис.

Меѓутоа, кога навивачите беа донесени во судот од полициската станица, тие извикуваа пцовки кон луѓето што беа собрани пред судот, пренесе Хина.

Неофицијално се дознава дека читањето на приговорите би можело да трае околу 15 дена, на што ќе работат бројни преведувачи. Пред судијата ќе се појават уште 44 членови на Бед Блу Бојс, додека останатите ќе дадат изјави во среда.

Прикажи повеќе...

Спорт

Финалето на ЛШ продадено на Абу Даби за 2,4 милијарди евра

Објавено пред

Финалето на Лигата на шампионите во 2030 година ќе се игра во Абу Даби како дел од новиот шестгодишен договор на УЕФА со Обединетите Арапски Емирати, тврди шпански „ОК Диарио“. За ова задоволство ОАЕ ќе издвојат 2,4 милијарди евра.

dobivaj vesti na viber

Овој договор меѓу УЕФА и ОАЕ е одговор на судската одлука поврзана со проектот наречен Суперлига, кој се очекува наскоро во Луксембург.

„УЕФА знае дека на 21 декември може да ја изгуби тужбата пред Судот на Европската унија поврзана со Суперлигата и се договори со Абу Даби да ја спонзорира Лигата на шампионите. Тие сакаат да ја направат поатрактивна за клубовите и да избегнат дезертерство во Суперлигата“, изјави добро информираниот шпански новинар Едуардо Инда во емисијата „Ел Чирингито“. Одлуката треба да биде официјална на 7 февруари, пред ждрепката на Лигата на нации.

УЕФА, пишуваат Шпанците, ќе ги продаде правата за сите свои натпреварувања, вклучително и женски фудбал и мал фудбал, за подрачјето на Блискиот Исток. Главен човек во преговорите од страната на УЕФА е Џорџо Маркети, кој се консултира со Извршниот одбор за да се осигура дека сè ќе помине во најдобар ред.

Договорот вклучува договор за покривање на правата за ТВ преноси на сите клупски натпреварувања на УЕФА. Абу Даби ќе биде задолжен за обезбедување на стадиони, сместување и транспорт за различните финалиња на УЕФА, кои ќе се одржат во Емиратите.

Главен настап во овој проект ќе биде финалето на Лигата на шампионите во сезоната 2029/2030, за кое веќе е извесно дека ќе се одржи во Абу Даби, додава шпанскиот извор.

Со овој пакт, УЕФА има намера да ја обезбеди својата економска исплатливост во иднина без страв од тоа што потенцијалната Суперлига може да им понуди на клубовите.

Шпанците додаваат дека Чеферин на крајот им се поклонол на петродоларите во страв од формирање на нова Суперлига, за што најмногу се залага претседателот на Реал, Флорентино Перез.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 минута

Затвореник од „Шутка“ итно префрлен на клиника каде што починал

Гостиварец кој бил во затворот Скопје во Шуто Оризари почина на комплексот клини Мајка Тереза. „На 04.12.2023 во 07.43 часот...

Македонија2 часа

САД му забрани влез на Кочо Анѓушев и семејството, поради вмешаност во корупција

Соединетите Држави го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради...

Македонија2 часа

Таткото на убиената Вања и денес негира дека кажал на грабнувачите кога таа ќе излезе од дома, заврши распитот

И на денешниот распит кај јавен обвинител Александар Ѓорчевски, таткото на убиеното 14-годишно девојче негира дека дал информации кога и...

Македонија3 часа

За градоначалникот обид за киднапирање во Карбинци, за полицијата покана за кафе за ученичка

Министерството за внатрешни работи демантира дека утрово имало обид за киднапирање двајца ученици во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Карбинци,...

Македонија5 часа

Каратист од Велес, е еден од осомничените за убиството на Вања

Пет лица се осомничени за убиството на Вања Ѓорчевска, а меѓу нив е и каратист од Велес. Велешкиот спортист Боре...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачки: До убиството на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата

Оливер Спасовски вчера ја излажа македонската јавност, а МВР под негово раководство е испреплетено односно поврзано со криминогени структури, истакнува...

Македонија6 часа

„Денеска ја очекуваме првата кривична пријава, се соочуваат со најмалку 10 години затвор“, вели обвинителот Бубевски

Обвинителот Гаврил Бубевски во утринската програма на српската ТВ Нова изјави дека на осомничените за убиството на тинејџерката Вања и...

Топ7 часа

Спречен обид за шверц на 50 тони дизел гориво, декларирано како базно масло

Царинските службеници на Ќафасан спречија обид за шверц на 50 тони дизел гориво декларирано како базно масло, а кое било...

Топ7 часа

(Видео) Тешка сообраќајна незгода кај Соборна, возило излета од булевар и турна столб

Сообраќајна несреќа во центарот на Скопје направи хаос во движењето на возилата. Автомобилот марка „голф“ излетал од булеварот, при што...

Македонија7 часа

30-дневен притвор за Љупчо Палевски, од денот кога ќе биде уапсен, определи Кривичниот суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје, донесе решение со...

Македонија8 часа

СДСМ: МВР и ЈО покажаа професионалност и го расветлија случајот со грозоморните убиства

Според партијата на власт, Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство како надлежни институции покажале посветеност и професионалност на високо...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Спасовски веднаш, вети враќање на безбедноста во маалата, 5 години потоа киднапирано и убиено е дете среде Скопје

Спасовски вети враќање на безбедноста во маалата, 5 години потоа киднапирано и убиено е дете среде Скопје, а тој недела...

Европа8 часа

Орбан ја блокира Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан побара на претстојниот самит на лидерите на Европската унија следната недела да се избегне донесување одлука...

Свет8 часа

Израел подготвува систем на пумпи за вода за да ги избрка борците на Хамас од тунелот

Израел подготвува голем систем на пумпи за вода со кои би можел да ги поплави тунелите на Хамас под Појасот...

Македонија19 часа

Одреден притвор од 48 часа за таткото на убиената Вања

Кривичниот суд го прифати предлогот на Основното јавно обвинителство и определи краткотраен притвор од 48 часа за таткото на Вања...

Топ21 час

Од вечерва и Интерпол трага по двојниот убиец Палчо, објавена меѓународна потерница

Љупчо Палевски Палчо од вечерва е објавен на веб страницата на МВР дека се бара со потерница. „Љупчо Палевски род.12.12.1964...

Македонија1 ден

Таткото негира дека кажал кога Вања ќе излезе од дома, Обвинителството и за него ќе бара притвор

Таткото на убиената Вања во истрагата негирал дека тој му ги дал информациите на организаторот, кој истовремено е и извршител...

Македонија1 ден

Од неовластено прислушување, држење оружје, даночно затајување: МВР за Палевски, првоосомничениот за убиството на Вања

Министерството за внатрешни работи со појаснување за тоа кој е и какво криминално досие има осомничениот за трагичната смрт на...

Македонија1 ден

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога, изрази сочувство до семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски и жалење за големата...

Македонија1 ден

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски, тој е „прометна жртва“. „Не можам до...