Контакт

Спорт

Гатузо заминува од Наполи, се сели во Фиренца

Објавено пред

Џенаро Гатузо, наредната сезона би можел да ја предводи Фиорентина. Гатузо е тренер на Наполи, но извесно е дека ќе го напушти клубот по завршувањето на сезоната. Договоорт на Гатузо со Наполи истекува на 30.јуни.

Гатузо преговарал со Фиорентина, откаде му понудиле двегодишен договор, со моженост истиот да биде продолжен на уште една година. Медиумите во Италија тврдат дека тој, годишно би заработувал два милиони евра.

Џенаро Гатузо, во декември 2019 година го замени на клупата на Наполи, Карло Анчелоти, кој се пресели во Евертон. На крајот од сезоната тој успеа да го освои Купот на Италија.

Тренерската кариера ја започна во Милан во 2017 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дебакл на Финикс, Јута го декласира Сан Антонио, нов трипл-дабл на Вестбрук

Објавено пред

Јута Џез се вратија на лидерската позиција во Западната конференција во НБА лигата. Изминатата ноќ Јута ги победи Сан Антонио 126:94, додека нивните главни конкуренти Финикс Санс беа убедливо поразени од Атланта Хокс 135:103. Ноќта во НБА лигата ја обележа Расел Вестбрук кој го забележа 179 трипл-дабл во кариерата.

Јута Џез, без Донован Мичел и Мајк Конли, лесно се спреави со Сан Антонио. До победата 126:94, Џезерите ги предводеа Џордан Кларксон со 30 и Бојан Богдановиќ со 24 поени. Кај Спарс најефикасен беше младиот Хрват, Лука Шаманиќ со 15 поени.

Финикс немаа никави шанси во дуелот со Атланта. Хокси славеа со 135:103. Клинт Капела забележа 18 поени и 10 скока, а тројца играчи (Богдан Богдановиќ, Тре Јанг и Данило Галинари) уфрлија по 16 поени.

Финикс сега имаат скор од 47 победи и 19 порази, една победа помалку од лидерот на Западот, Јута.Милвоки Бакс со 135:134 ги поведија вашингтон Визардс. Петмина играчи на Милвоки постигнаа двоцифрен број на поени. Најефикасни беа Џру Холидеј со 29 и Јанис Адетокумбо со 23 поени, девет скока и осум асистенции.

Вашингтон го предводеа Бредли Бил со 42 поени и Расел Вестбрук со 29 поени, 12 скокови и 17 асистенции. Вестбрук со 33 трипл-дабл во сезоната, дојде до бројката од 179 во кариерата. Два натпревари со ваков учинок го делат од рекордерот Оскар Робертсон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер и Челси покажале интерес за Пјаниќ

Објавено пред

Миралем Пјаниќ е подготвен да ја напутши Барселона во летниот преоден рок. Репрезентативецот на БиХ, минатото лето се пресели на „Ноу Камп“. Во Барселона пристигна како големо засилување, меѓутоа не успеа да се избори за место во тимот кај Роналд Куман.

Најтиражниот спортски весник во Каталонија, „Спорт“, во денешното издание пишува дека два клуба покажале сериозен интерес за Пјаниќ. Станува збор за новиот италијански шампион, Интер и финалистот во Лигата на шампионите, Челси.

Пјаниќ сезонава настапил на само 28 натпревари за Барселона, односно на теренот минал 1.265 минути. Последен пат на теренот се појавил во март, на натпреварот со ПСЖ во Лигата на шампионите

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ за 29 минути го „затрупа“ кошот на Њујорк

Објавено пред

Кошаркарите на Денвер нагетс забележаа победа во дуелот со Њујорк никс, 113:97. Оваа победа е десетта за Нагетс на последните 12 натпревари. Денвер до победата ги предводеше најдобриот играч, Никола Јокиќ.

Кандидатот за МВП-наградата го „затрупа“ кошот на Никс во првата четвртина, во која постигна 24 поени. Јокиќ на теренот мина 29 минути, постигна 32 поени, на кои придодаде 12 скокови и шест асистенции.

Во последната четвртина Јокиќ не играше, бидејќи разликата беше поголема од 18 поени.

Покрај Јокиќ, кај Денвер се истакнаа и Остин Риверс со 25 поени, односно Мајкл Портер со 17 поени и шест скока и Факундо Канпацо со 16 поени и девет скока.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион25 минути

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет48 минути

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет1 час

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет2 часа

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Македонија2 часа

Премиерот Зaев денеска ќе се вакцинира

Премиерот Зоран Заев денеска јавно ќе се вакцинира против Ковид-19, соопшти Владата. Тој ќе се вакцинира напладне во А1 Арената...

Свет2 часа

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија14 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија18 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија19 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија23 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија1 ден

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 ден

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион1 ден

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет1 ден

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет1 ден

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија1 ден

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион2 дена

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет2 дена

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет2 дена

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Досие