Контакт

Спорт

Германија одби да игра во квалификациите за ЕУРО 2024

Објавено пред

Германската фудбалска репрезентација најверојатно нема да учествува во квалификациите за ЕВРО 2024 година.

dobivaj vesti na viber

Германците, како домаќини на континенталниот турнир нема да ја прифатат улогата на „гостин“ и ќе играат пријателски натпревари во квалификацискиот период.

Така, Германија нема да го искористи правото за настап во една од квалификациските групи и покрај тоа што веќе го обезбеди своето место на завршниот турнир како организатор.

На пример, Франција го искористи тоа право за Европското првенство во 2016 година, исто како и Катар за Светското првенство во 2022 година.

„Како домаќини веќе се квалификувавме. Ова ни дава поголема флексибилност кога правиме планови за следната година за да можеме да се подготвиме против силни тимови“, изјави директорот на германската репрезентација Оливер Бироф.

Германија се надеваше дека како добра подготовка може да го има завршниот турнир од Лигата на нации во јуни следната година, но не успеа да го освои првото место во „групата на смртта“, во која беа Италија, Унгарија и Англија.

Ждрепката за квалификациите е закажана за 9. октомври во Франкфурт, а квалификациите ќе започнат во март следната година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Си-би-ес: Роналдо добил понуда од 216 милиони евра

Објавено пред

Ал-Наср, клуб од Саудиска Арабија, му понудил тригодишен договор вреден 216 милиони евра на Кристијано Роналдо, тврди Си-би-ес спорт. Да потсетиме, Манчестер јунајтед го раскина договорот со Роналдо, што се очекуваше по долгиот спор меѓу славниот Португалец и англискиот премиерлигаш.

dobivaj vesti na viber

Си-би-ес наведува дека Ал-Наср долго време е заинтересиран за Роналдо и не е единствениот клуб од Блискиот Исток кој би сакал да го доведе. Интересот на клубот бил „посилен од кога било“ и поради тоа биле подготвени да му понудат околу 70 милиони евра годишно.

„Разговорите започнати во текот на летото напредуваа, но се чека одлуката на Роналдо. Доколку тој ја прифати понудата, договорот експресно ќе биде склучен“, објави Си-би-ес.

Роналдо во моментов го игра последното Светско првенство со Португалија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аргентина преживеа – Меси и Фернандез му пресудија на Мексико

Објавено пред

Аргентина успеа да преживее, ги задржа шансите за пласман во осмина-финалето на Светското првенство. „Гаучосите“, во Ц-групата, славеа против Мексико 2:0.

dobivaj vesti na viber

Аргентина и Мексико одиграа тврд, на моменти грд натпревар, со неколку груби стартови. Аргентина во првиот дел не успеваше да го пробие двојниот блок пред голот на Очоа. „Гаучосите“ во овој период не упатија ниту еден удар кон голот на Мексико.

Во ток сегмент не се прославија ниту Мексиканците, чија главна определба беше да го одбранат својот гол и да освојат барем еден бод. Вега го упати единствениот удар кон голот во првиот дел.

Слична игра донесоа и првите 20 минути од второто полувреме. Тогаш на сцена стапи Лионел Меси, кој до 64.минута беше речиси невидлив на теренот.

Мексиканците заборавија на него, а тој прими топка на 18 метри од голот и го матираше Очоа.

По примениот гол Мексиканците се отворија, но не направија ништо конкретно пред голот на Аргентина.

На спротивната страна Аргентина постигна уште еден гол. Енцо Фернадез, во 87.минута, постигна спектакуларен гол.

На табелата во оваа група Полска води со четири бода, Саудиска Арабија и Аргентина имаат по три, а Мексико еден бод. Во пресрет на последното сите селекции имаат реални шанси да се најдат во осмина-финалето.

За четири дена ќе играат Аргентина-Полска и Мексико-Саудиска Арабија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ван Бастен за Ван Дајк: Тој не е лидер

Објавено пред

Легендарниот Марко ван Бастен, јавно го критикуваше капитенот на Холандија Вирџил ван Дајк, по ремито со Еквадор (1:1) на Мундијалот во Катар.

dobivaj vesti na viber

Ван Бастен смета дека капитенот не го слдел најдобро движењето на Енер Валенсија, кој на Јужноамериканците им донесе бод во пресметката со Холандија.

„Тој само застана и дозволи Валенсија да шутира. Што гледа и чека? Мора да биде до играчот и да не му дозволи да шутира на голот. Тој не е лидер, не му е гајле за ништо во тимот. Многу врева се крева околу него, но јас не гледам ништо конкретно“, изјави Ван Бастен.

Зборовите на славниот сонародник новинарите му ги пренесоа на Ван Дајк.

„И што да кажам сега? Лесно е да се зборува од студио. Тој никогаш не кажува ништо позитивно. Тој вели дека не сум вистински капитен? Не знам што да кажам. Го водам тимот најдобро што можам“, одговори Ван Дијк.

Холандија по две кола има четири бода, а во последното коло против Катар ќе треба да го потврди пласманот во осмина-финалето.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Автомобил влета во божиќен пазар во Англија

Автомобил управуван од непознат возач влета во божиќниот пазар каде се собраа околу 800 луѓе во англискиот град Конглтон. Според...

Европа5 часа

Во Белгија запленети 115 килограми кокаин, вреден над 11 милиони евра

Полицијата во Белгија заплени околу 115 килограми кокаин сокриен во бетонски плочи како дел од меѓународна полициска операција чија цел...

Топ6 часа

Пронајдено починато 26-годишно момче од Скопје

Вчера околу 17,30 часот во СВР Скопје од страна на итната медицинска помош било пријавено дека на ул.„Патрис Лумумба“ во...

Економија8 часа

Ковачевски: Очекувано е намалување на цените на основните прехранбени производи со антикризните мерки

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Штип ја посети фабриката за масло „Брилијант“ чие производство е рестартирано од страна на АД...

Македонија8 часа

ЗНМ бара оставка од директорот на топланата „Скопје-Север“ поради груби навреди кон новинарка

Наместо одговор на легитимно поставено новинарско прашање за работата на топланата „Скопје-Север“, директорот Куштрим Рамадани упати груби навреди и омаловажувања...

Европа10 часа

(Видео) Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 луѓе се исчезнати

Неколку лица се водат за исчезнати на италијанскиот остров Искија, по лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд. Затрупани се...

Европа10 часа

Лавров: Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во документарен филм емитуван денеска, рече дека Украинците заслужуваат пријателски однос со своите...

Топ11 часа

Царина: Запленети 12 килограми екстази вредни 200.000 евра

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа запленија 26 илјади таблети екстази со вкупна тежина од околу 12 килограми, 84...

Македонија12 часа

(Видео) Митева: Катастар пред банкрот, зголемување на давачките до 500 отсто

„Во услови на длабока сиромаштија, кризи и инфлација, СДСМ им воведе нови поскапи цени на услугите на Агенција за катастар...

Европа13 часа

САД распоредија осум беспилотни летала во Грција

САД распоредија осум беспилотни летала MQ-9 Reaper во Грција, објави Пентагон. Беспилотните летала се распоредени во воздухопловната база Лариса, дознава...

Свет14 часа

Канје Вест: Го поканив Трамп да биде мој потпретседател, тој врескаше по мене

Американскиот рапер Канје Вест објави дека му рекол на поранешниот претседател Доналд Трамп дека ќе биде одличен кандидат за негов...

Економија14 часа

СДСМ: 2023та ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

„Економскиот пресврт наредната година е реална, остварлива цел, што ја потврдуваат сите економски показатели. Проекцијата на ЕБОР е дека македонската...

Свет14 часа

Џинпинг до Џонг-ун: Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун дека Пекинг е подготвен да соработува со Пјонгјанг за...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија во топ 10 земји по инфлација на храната, народот ќе трпи за леб

„Поради владата на СДС и ДУИ, Македонија се соочува со економска катастрофа и драстично осиромашување на народот. Тоа го покажува...

Европа15 часа

Зеленски првпат од почетокот на војната јавно го критикува Кличко

Во ретко јавно несогласување меѓу украинските лидери, претседателот Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко дека не ја...

Европа15 часа

Столтенберг: Берлин сам да одлучи дали ќе го испрати ракетниот систем „Патриот“ во Украина

Откако Полска неодамна предложи противракетните системи „Патриот“ што ги нуди Германија да и бидат предадени на Украина, генералниот секретар на...

Македонија1 ден

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската архиепископија

Дводневниот состанок на мешовитата Комисија за историски прашања во Скопје заврши вечерва без договор. Единствената тема на која членовите на...

Свет1 ден

Велика Британија: Путин е очаен поради својата војска, затоа ја уништува инфраструктурата на Украина

Руските воздушни напади врз критичната инфраструктура на Украина се знак на очај на рускиот претседател Владимир Путин, изјави британскиот министер...

Економија1 ден

„Скопје Север“ исклучено од системот за гас по забраната од Град Скопје да користи мазут

Друштвото „Скопје Север“ АД информира дека денес е исклучено од системот за пренос на природен гас. „Во согласност со договорот со...

Македонија1 ден

МНР ја осуди изјавата на Костадинов, кој рече дека Македонија е втора бугарска држава

Министерството за надворешни работи соопшти дека ги осудува иредентистичките изјави, кои содржат и територијални претензии кон Република Северна Македонија, искажани...