Контакт

Спорт

Гигс завршил во полициска станица

Објавено пред

Селекторот на Велс, Рајан Гигс, завршил во полициска станица под сомение дека ја злоставувал својата девојка. „Сан“ пишува дека, во неделата вечерта, полицијата поради пријава за физичко злоставување влегла во неговиот дом. Наводно Гигс ја повредил својата девојка Кети Гривил.

„Девојката се здобила со лесни повреди“ се наведува во полицискиот извештај.

Гигс бил пуштен на слобода откако платил кауција.

Легендата на Манчестер Јунајтед и Кети Гривил во врска се од 2017 година.

Фудбалскиот сојуз на Велс поради овој инцидент ја поместил прес-конференцијата на која Гигс треба да го објави списокот за претсотјните натпревари во Лигата на нации.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хабиб: Ако ми понудат 100 милиони долари, тогаш ќе имам проблем

Објавено пред

УФЦ -ампионот Хабиб Нурмагомедов уште еднаш ја повтори својата цврста одлука да остане во пензија откако во Москва ја промовира својата нова борачка федерација – Игл фајтинг шампионатот (ЕФЦ).

И покрај тоа што призна дека ќе биде присутен во публиката за мечот помеѓу Конор Мекгрегор и Дастин Поаире, Хабиб вели дека нема интерес за меч со некој од двајцата бидејќи веќе ги има задавено.

„Оставете ме да уживам, убаво е да си шампион. Зошто веднаш сакате да ми го земете појасот? Ќе останам шампион додека не се видам со првиот човек на УФЦ, Дејна Вајт. Прво, знам дека ќе ми понуди пари. Потоа меч со подобриот од двајцата. Но, немам спортски интерес – ги задавив двајцата, двајцата се предадоа. Спортски нема вистински предизвик. Е, сега, ако ми понудат 100 милиони долари, тогаш ќе има проблем“, вели Хабиб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Богдановиќ во Атланта: Перо Антиќ ми зборуваше за клубот!

Објавено пред

Српскиот кошаркарски ас, Богдан Богдановиќ, го напушти тимот на Сакраменто Кингс и кариерата ќе ја продолжи во Атланта Хоукс. Во изјава за српските медиуми тој вели дека информации за Хоукси собира од македонскиот кошаркарски ас Перо Антиќ, кој моментно е претседател на КФМ.

„Моментно барам стан, немав многу време да го прошетам градот. Овде играше еден мој пријател – Перо Антиќ. Зборував со него, игравме заедно во Фенербахче. Беше бесен кога си одеше од Атланта, но беше возбуден кога дојдов тука и верувам дека ќе ми помогне“, вели Богдановиќ.

Србинот смета дека бргу ќе се навикне на средината.

„Јас сум добар играч и сметам дека добро ќе се вклопам. Чувствувам дека можам многу да придонесам. Од Сакраменто најмногу ќе ми недостигаат пријателите што ги стекнав во овие 3 сезони“, вели Богдановиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Овие 11 рекорди изгледаат недостижно во Лигата на шампионите

Објавено пред

Лигата на шампионите ги понуди некои од најдобрите фудбалски моменти што се видени некогаш. Од 1992 година ова натпреварување е во сила како продолжение на Европскиот куп.

Постојат рекорди кои и понатаму изгледаат недостижно, а поставени се од 1992 година се до ден-денес.

Еве кои се рекордите што чекаат некој да ги сруши:

– Бафетимби Гомис за само 7 минути постигна хет-трик за Лион против Динамо Загреб. Лион на „Максимир“ во 2011 година победи со 7-1, а Гомис постигна 4 гола на тој меч;

– Лео Меси во осмина-финалето постигна 5 гола, а Барса славеше со 7-1 против Баер Леверкузен. Мечот се одигра во 2012 година;

– Екголманот на Баерн Минхен, Ханс-Јорг Бут, постигна 3 гола во ЛШ, интересно – сите против Јувентус од пенал;

– Германскиот голман Јенс Леман од 2005 до 2006 година како голман на Арсенал врза 9 меча без примен гол во ЛШ;

– ХЈК Хелсинки во второто претколо во квалификациите за ЛШ во 2011 година со 10:0 го победи Бангор Сити, во двата меча финскиот клуб славеше со вкупни 13:0 против клубот од Велс;

– Борусија Дортмунд во групната фаза во 2016 година на домашен терен со 8-4 ја победи Легија Варшава, а тоа е мечот со најмногу голови на еден натпревар во ЛШ;

– Екситалијанскиот голман Марко Балота имаше 43 години и 253 дена кога настапи за Лацио при поразот од Реал Мадрид (3-1) во сезоната 2007/2008. Тоа беше неговиот последен настап во ЛШ и го држи рекордот како најстар фудбалер;

– Кристијано Роналдо во сезоната 2013/2014 постигна дури 17 гола во ЛШ, таа сезона стигна до титулата со Реал;

– Барселона во сезоната 1994/1995 на „Камп ноу“ играше против ПСЖ, а на трибините имаше рекордни за ЛШ 115.000 гледачи;

– Лајвин Курзава во победата на ПСЖ против Андерлехт во 2017 година постигна дури 3 гола и стана дефанзивец со најмногу постигнати голови на еден меч во ЛШ;

– Раул во победата на Реал против Ференцварош во 1995 годин постигна хет-трик, а имаше само 18 години и 114 дена. Досега само 5 тинејџери постигнале хет-трик во ЛШ, но никој не бил помлад од легендарниот Шпанец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија2 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија5 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Македонија7 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија7 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија7 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија8 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија8 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет8 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион8 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет9 часа

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион9 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија9 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет11 час

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет12 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет12 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет12 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија1 ден

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија1 ден

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Досие