Контакт

Спорт

Ѓоковиќ без борба се пласираше во четврт-финалето

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ, првиот носител на Мастерсот во Париз, без борба избори место во четврт-финалето. Противникот на Ѓоковиќ, Гаел Монфис, поради повреда на препоната, се повлече од турнирот.

Гаел Монфис, во претходните две рунди, одигра два тешки меч против Миомир Кецмановиќ и сонародникот Адријан Манарино. Синоќа, против Манарино, два пати побара лекарска помош. И покрај проблемите што ги имаше, Монфис со пресврт го победи Манарино.

По победата, Момфис, изјави дека ќе побара мислење од лекарите и потоа ќе реши дали ќе му се спротивстави на Ѓоковиќ. Очигледно лекарите го советувале да не излегува на теренот.

Ѓоковиќ во четврт-финалето ќе игра против победникот од дуелот помеѓу Камерон Нори и Тејлор Фриц.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вардар загуби во драматичен меч во Загреб, му бега и осминафиналето…

Објавено пред

Вардар, неславно, стигна до својот седми пораз во низа во ЕХФ Лигата на шампионите, губејќи во регионалното дерби кај ППД Загреб со 23:22, за да го загуби шестото место во групата А, последно кое води во осминафиналето.

Во меч полн со пресврти и лута борба за секој гол, Вардар неколку пати во второто полувреме имаше предност од два гола, за на крајот да го загубат мечот од клубот кој минатата недела ја прекина најдолгата серија без победа во европското елитно натпреварување.

Загреб почнаа подобро, но Вардар успеа да се врати за водство од 11:9 во првото полувреме, пред на одмор да се отиде со предност на домаќините од 14:12. „Црвено-црните“ имаа фантастичен старт на второто полувреме, да вратат водство од два гола (16:18), по што се играше гол-за-гол до финишот на мечот.

Поранешниот вардарец, Иван Чупиќ ги предводеше Загреб со 5 постигнати гола, четири уфрли Давид Мандиќ, додека за Вардар, Тимур Дибиров и Жереми Тото имаа по 4 гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ГРУПА А

ППД Загреб – Вардар 23:22 (14:12)

Елверум – Алборг 28:34 (12:16)

Мешков Брест – Монпелје 31:31 (17:18)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

По Тотенхем и Лестер имаат „мини-пандемија“ на КОВИД

Објавено пред

Менаџерот на Лестер, Брендан Роџерс откри дека во тимот има повеќе позитивни случаи на КОВИД-19 што значи дека ќе бидат ослабени за важниот меч со Наполи во Лига Европа, откако слични проблеми јавија и од Тотенхем, каде што барем 7 фудбалери се позитивни.

Групата во која се Наполи и Лестер е неизвесна и четирите тима имаат шанси за пласман во нокаут фазата. Лестер се лидери и патуваат во Неапол без неколку клучни фудбалери.

„Има дел од фудбалерите и од придружниот тим кој не се со нас. Имавме позитивни тестови, а некои луѓе се болни. Јури Тилеманс тренираше и ќе игра, но седум фудбалери ни се отсустни. Кој точно, ќе видите пред мечот. Се работи за проблем во последните неколку дена, кога се зголемија бројот на случаите. Мораме да ги почитуваме правилата за патување во Италија и ќе имаме силен тим, иако нема да е комплетен“, вели Роџерс.

Според „Тутомеркато“, во Италија не патуваат Лукман, Амарти, Ихеаначо, Вестергард, Перез, Бенковиќ и Дејли-Кемпбел.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аталанта-Вилјареал ќе се игра утре, снегот не дозволи фудбал (ОБНОВЕНО)

Објавено пред

Одлучувачката борба помеѓу Аталанта и Вилјареал за второто место во групата Ф на Лигата на шампионите и место во осминафиналето е одложена за утре , откако англискиот судија Греем Тејлор одлучи дека поради силниот снег нема услови за игра на „Гевис“ стадионот во Бергамо.

Вилјареал пред мечот има 7 поени, додека Аталанта се втори со 6 поени, но подобра гол-разлика, така што на италијанскиот клуб му е доволно и реми за осминафинале на ЛШ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија7 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет9 часа

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа11 час

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет12 часа

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа12 часа

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет12 часа

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет12 часа

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет13 часа

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет13 часа

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа1 ден

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа1 ден

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија1 ден

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа1 ден

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија1 ден

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија1 ден

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија1 ден

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа1 ден

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија2 дена

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Досие