Контакт

Спорт

Ѓоковиќ добро се испоти против анонимниот Германец во Белград

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ се пласираше во четврт-финалето на домашниот Белград опен, откако добро се испоти против светскиот рекет број 253., Германецот Матс Мораинг пред да стигне до 6:2/7:6(4).

dobivaj vesti na viber

Во прв меч по поразот од Надал на Италијанскиот опен, Ѓоковиќ за противник имаше 28-годишен тенисер, кој оваа сезона има само два меча на АТП турнејата, и зашочна силно, освојувајќи четири гема во низа во првиот сет за да го добие со 6:2. Но, во вториот сет, Мораинг врати на брејкот при 2:2, за да стигне до 5:5, пред да се игра тај-брејк, за Србинот да обезбеди меч со Аргентинецот Федерико Корија во четврт-финалето.

„Доста нервозен меч. Имав противник кој нема искуство на ова ниво на натпреварување, но играше како 10-годишен ветеран. Секоја топка беше бомба на другата страна и секогаш сте на работ на нервите. Вториот сет беше тежок, но на крајот стигнав до победа“, изјави Ѓоковиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ембид доби и трет пасош

Објавено пред

Кошаркарот на Филаделфија, Џоел Ембиид продолжи да „собира“ пасоши од различни земји.

dobivaj vesti na viber

Камерунецот пред неколку месеци доби документи од Франција и најавил дека ќе игра за таа земја на Олимписките игри во Париз во 2024 година, а сега стана и државјанин на САД.

Како што и самиот истакна, неговиот син одиграл клучна улога во тој процес.

„Мојот син е Американец и почувствував дека живеам овде и се чувствувам благословен поради тоа. Си реков – зошто да не?“, изјави Ембиид.

Ембиид е во НБА од 2014 година кога беше избран од Филаделфија и оттогаш го носи дресот на оваа франшиза.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нкунку од наредното лето во Челси

Објавено пред

Кристијан Нкунку, најдобриот играч на РБ Лајпциг, наредното лето ќе се пресели во Челси, тврди „Билд“. Нкунку, има договор со германскиот клуб до 2026 година. Откупната клаузула во договорот изнесува 60.000.000 евра.

dobivaj vesti na viber

Според информациите на „Билд“, играчот веќе бил на тајни прегледи. Не во Лондон, туку кај доктор во Франкфурт. Таму му биле извршени кардиолошки прегледи, а присутен беше и ортопедот на Челзи. Се е веќе платено, што значи дека тој дел е завршен.

Нкунку е челн на РБ Лајпциг од 2019 година, кога клубот на ПСЖ му плати оштета од 13.000.000 евра. На 147 натпревари за РБ Лајпциг постигна 53 гола и забележа 48 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конте гласините за преселба во Јувентус ги нарече непочитување

Објавено пред

Италијанскиот стручњак и менаџер на Тотенхем, Антонио Конте вели дека гласините за неговата преселба во Јувентус, се знак за непочитување кон него и неговиот колега
Масимилијано Алегри.

dobivaj vesti na viber

„Мислам дека тоа е чисто непочитување кон тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри и непочитување кон мојата работа во Тотенхем“, изјави Италијанецот на прес-конференцијата пред дербито со Арсенал.

Конте ја освои титулата во Серија А со Јувентус и како играч и како тренер.
„Само што ја започнавме сезоната. Многупати говорев на оваа тема и секогаш сум велел дека сум среќен во Тотенхем“, изјави Конте.

Конте минатата сезона успеа да го врати Тотенхем во Лигата на шампионите, а годинава немаат пораз во првите седум кола, пред дербито се наоѓаат на третото место, со бод помалку од водечкиот Арсенал.

„Имам одлични односи со сопственикот на клубот. Не гледам зошто би имало некакви проблеми во иднина“, додаде Конте.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 часа

СДСМ: Ново покачување на пензиите од 6,8 отсто за сите 330.000 пензионери

Грижата за граѓаните и политиките на Владата предводена од СДСМ доведоа до рекордно зголемување на пензиите. Околу 330.000 пензионери добија...

Свет2 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет2 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет2 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет3 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија3 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет15 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија17 часа

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ18 часа

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија20 часа

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија21 час

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија21 час

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија22 часа

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија22 часа

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...

Македонија23 часа

Македонија ќе добие четири милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...

Македонија24 часа

Анкета: Општинските инспектори се жалат на недостиг на опрема и кадар за определени области

НВО Инфоцентарот заедно со партнерските организации Спектар од Крива Паланка и Центарот на заедницата на општина Струга, во јуни годинава,...

Регион24 часа

Апсења во Подгорица – со години работеле за руската разузнавачка служба

Неколку црногорски државјани се уапсени во Подгорица под сомнение дека работеле за руската разузнавачка служба, дознава „Вијести“ од повеќе извори....

Свет24 часа

Трамп: Се смееја на моите предупредувања, ама веќе не се смеат

Саботажата што ги оштети гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2 може да доведе до ескалација или дури и...

Европа24 часа

Дали Путин би ризикувал да ги искористи своите подморници во предизвикување експлозии на „Северен тек“?

Три крајбрежни линии на рускиот гасовод Северен тек, кој ја снабдува Германија, претрпеа „невидена“ штета во понеделникот, што резултираше со...

Свет1 ден

Шведска пронајде четврто истекување на гасоводот Северен тек

Шведската крајбрежна стража наводно открила четврто истекување гас на гасоводот Северен тек. Крајбрежната стража соопшти дека го лоцирала истекувањето откако...