Контакт

Спорт

Ѓоковиќ го напушта Монако, се сели во прекрасен дом во Марбелја

Објавено пред

Српскиот таблоид „Информер“ тврди дека Новак Ѓоковиќ решил од оваа есен официјално да се пресели во Марбелја, Шпанија, поради образованието на неговите деца, Стефан и Тара.

Светскиот број 1 повеќе од една деценија изнајмуваше дом во Монте Карло, а од 2020 година има дом во Андалузија, каде што сега според изворите на весникот, ќе живеат постојано од есента. Покрај образованието на шестгодишниот Стефан и тригодишната Тара, во Марбелја живее поголемиот дел од неговото семејство – братот Марко работи на академијата на Пепе Имаз како тренер и живее во Шпанија со неговата сопруга Лета, додека помладиот брат Марко исто така живее на југот на Шпанија.

Куќата во која ќе живее српскиот тенисер има вредност од 6.4 милиони евра, и за него се пишуваше и пред една година. Пред да го купи домот, тој го изнајмувал за 10.000 евра месечно.

Како изгледа прекрасниот нов дом на Ѓоковиќ погледнете на линкот подолу.

Новак купи „дворец“ во шпанска Марбеља од 10 милиони евра (галерија)

 

Спорт

Кикс на Баерн, Лајпциг го растури Вердер, 7+ во Франкфурт

Објавено пред

Лајпциг ја намали предноста на Баерн по 28.коло во Бундеслигата, кое го обележа натпреварот со седум гола помеѓу Ајнтрахт и Волфсбург.

Баерн, со комбиниран состав, не успеа да го победи Унион Берлин. Натпреварот во Минхен заврши без победник 1:1. Мусиала го постигна голот за Баерн во 68.минута, а израмни Ингвартсен на четири минути до крајот.

Лајпциг во првото полувреме ја обезбеди победата над Вердер во Бремен. Во првиот дел погодија Олмо и два пати Сорлот. До крајот Рашица го постигна почесниот гол за Вердер, а Сабицер во 88. минута ги постави конечните 4:1 за Лајпциг.

Ајнтрахт не се откажуваат од намерите да играа во Лигата на шампионите наредната сезона. Во дербито, тимот од Франкфурт го совлада Волфсбург со 4:3. Волфсбург се трети со 54 бода, еден повеќе од Ајнтрахт.

Волфсбург водеа со голот на Баку во шестата минута, но за 20 минути Камада и Јовиќ направија пресврт. На стартот од второто полувреме резултатот беше 2:2, откако израмни Вегхорст.

Ајтрахт потоа постигнаа два гола преку Андре Силва и Дурм, а во финишот Филип ги постави конечните 4:3.Прикажи повеќе...

Спорт

Бијелса: Ние сме тим на бунтовници

Објавено пред

„Лудакот“, Марсело Бијелса, по сензационалната победа на Лидес јунајтед над Манчестер сити (2:1), ги пофалил карактерот и одлучноста на неговите фудбалеи. Лидс јунајтед, до победата над лидерот во Премиер лигата, дојдоа со играч помалку.

„Вредноста на оваа победа е уште поголема бидејќи е извојувана во натпревар во кој бевме во подредена положба. Беше неопходно да се покаже карактер, труд…Мислам дека победата го отсликува духот на нашите фудбалери. Кога вложуваат заеднички труд, тогаш успеваат да ги исполнат сите задачи. Мислам дека ја заслуживме победата, но да бидам искрен ја заслужи и Сити бидејќи доминираа и имаа свои шанси. Ние сме тим на бунтовници, поради тоа вака лесно минуваме низ тешки ситуации. Не се откажуваме, тоа е нашиот стил“, рекол Бијелса.

Лидс јунајтед во наредното коло ќе го пречекаат Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џани Алиоски, еден од хероите на Лидс во победата над Манчестер сити

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец, Џани Алиоски, попладнево, одигра брилијантен натпревар, на „Етихад“, во победата на Лидс јунајтед над Манчестер сити од 2:1.

Лидс јунајтед, иако цело второ полувреме го одиграа со фудбалер помалку, успеаја да го изненадат фаворитот.

Алиоски во 91.минута, имаше брилијанта асистенција кон Далас, кој го постигна голот за победа. Тој во 66.минута доби и жолт картон.Статистиката покажува дека Алиоски одиграл брилијантен натпревар.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк
Прикажи повеќе...

Најново

Македонија60 минути

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија3 часа

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет3 часа

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ4 часа

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија8 часа

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет8 часа

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет9 часа

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија1 ден

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Македонија1 ден

Приведен висок полициски службеник, запленета дрога вредна над 800.000 евра

Полицијата заплени дрога вредна над 800.000 евра, а приведен е висок полициски службеник, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....

Свет1 ден

СЗО: Не препорачуваме комбинирање на вакцини, сè уште немаме доволно податоци

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот повтори дека поради недостиг на соодветни податоци не може да даде препорака во врска...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Мафијашот Седат Пекер во Скопје бил пречекуван со полициски возила

Додека турската полиција денеска спроведува обемна акција и во Истанбул насекаде го бара меѓународниот мафијаш Седат Пекер, во Скопје тој...

Европа1 ден

Почина принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст. Бакингaмската палата објави дека војводата од Единбург почина во...

Македонија1 ден

Антикорупциска откри случаи на злоупотреби од страна на обложувалници

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) откри злоупотреба на лични податоци и сомнежи за перење пари од страна на...

Свет1 ден

Почна клиничкото испитување на нова, поевтина вакцина против Ковид-19

Клиничките испитувања на новата вакцина против Ковид-19, чие производство би било поевтино, полесно и побрзо, почнуваат да се спроведуваат во...

Македонија1 ден

Филипче: Деновиве е намален бројот на хоспиталиразни пациенти во болниците

Министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната координација со директорите на Клиниките, истакна дека деновиве е намален бројот на хоспитализации во...

Европа1 ден

Оние кои примиле прва доза на „Астразенека“ во Франција, за втората ќе добијат друга вакцина

Француското здравствено тело денес треба да објави дека оние под 55 години кои ја примиле првата доза на „Астразенека“ ќе...

Европа1 ден

Зеленски ги посети војниците во источна Украина: „Се гордеам со вашето херојство“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети бојното поле каде се случуваат судири со проруските сепаратисти, а беше поддржан од Берлин,...

Регион1 ден

Србија ги отвора трговските центри и училиштата

На денешната седница на српскиот кризниот штаб е донесена одлука за отворање на трговските центри, но и за враќање на...

Европа1 ден

Италијанскиот премиер: Ердоган е диктатор, тој сакаше да ја понижи Фон дер Лајен

Италијанскиот премиер, Марио Драги, го обвини турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека неделава сакал да ја понижи претседателката на Европската...

Досие