Контакт

Спорт

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците им биле направени во Белград.

Ѓоковиќ и неговата сопруга не чувствувале никакви симптоми на вирусот, а тестот го направиле по претходен договор со лекарите.

Изминатите десет дена, по враќањето од Задар, Новак и Јелена Ѓоковиќ беа во само изолација, следејќи ги сите протоколи и безбедносни мерки во врска со Ковид-19.

Минатиот вторник, по враќањето од Задар, тестовите кои ги направија сопружниците покажаа дека тие се позитивни на коронавирусот.

Спорт

„Л’Екип“ првпат даде оценка „кец“ за еден тренер

Објавено пред

Францускиот спортски весник „Л’Екип“ има препознатливо строг систем на оценки за фудбалските мечеви, но и дури под овој стриктен систем, ниту еден тренер пред Кике Сетиен не добил оценка „кец“.

Барселона вчера загубија во неверојатен меч со 8:2 од Баерн Минхен и оценувачите на „Л’Екип“ не беа нежни.

Покрај „кецот“ за Сетиен, пет фудбалери на Барселона завршија со оценка 2/10 – Жерард Пике, Нелсон Семедо, Серхио Бускетс, Френки де Јонг и Артуро Видал. Марк-Андре Тер Штеген, Клемен Ленгле, Жорди Алба, Серхи Роберто и Лионел Меси добија по „тројки“, а најдобро беше оцвенет Луис Суарез со четири.

Од другата страна, Томас Милер доби највисока оценка – деветка, а осумки отидоа кај Серж Гнабри, Иван Перишиќ, Ентони Дејвис и Џошуа Кимих, додека иста оценка доби и тренерот Ханси Флик.

Прикажи повеќе...

Спорт

Халеп и Мертенс ќе играат за титулата од Прага

Објавено пред

Двократната гренд слем шампионка Симона Халеп ја доби романската битка со Ирина Бегу со 7:6(2)/6:3 за да се пласира во финалето на Прага опен, нејзиниот прв турнир по паузата поради корона вирусот.

Во финалето, таа ќе има реприза од минатогодишното финале во Дубаи, дуел со Белгијката Елизе Мертенс за титулата, откако таа со 7:5/7:6(4) беше подобра од домашната фаворитка Кристина Плишкова.

Ова е одлична вест за Халеп, која започна тешко на чешкиот турнир и изјави дека ќе одлучи за настапот на САД опен по крајот на турнирот, стравувајќи од раширеноста на корона вирусот во Њујорк.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дали Пеп и Сити треба да се плашат од Лион, или веќе мислат на моќните Баварци?

Објавено пред

Манчестер сити и Пеп Гвардиола веќе го минаа Реал Мадрид и сè што стои пред нив до полуфинале на ЛШ е седмопласираниот француски тим Лион. Англиските букмејкери веќе ги „инсталираа“ Сити како фаворити за прво освојување на овој трофеј, и покрај тоа што ако ги минат Лион ќе налетаат на моќните Баерн Минхен, кои ја декласираа Барса со 8:2.

Но, дали е потребно внимание пред Лион пред вечерниот дуел? Сепак, се работи за тимот кој го елиминираше Кристијано Роналдо и Јувентус од натпреварувањето.

Бројките ги поставуваат Сити како апсолутни фаворити против младиот тим на Руди Гарсија. Лион имаат само 4 победи во последните 12 мечеви, но минатата година останаа непоразени во два дуели со Сити, вклучувајќи и победа на „Етихад“. Анкетата на „Би-би-си“ ги постави Баерн Минхен како фаврорити со 48 отсто од гласовите, Сити беа втори со 30 отсто, додека Лион имаа 0 отсто.

Сити влегуваат во мечот со само едно полуфинале од Лигата на шампионите во својата историја, а Гвардиола веќе девет години е без овој посакуван трофеј. Сепак, со триумф тој би влегол во своето осмо полуфинале, со што би се израмнил со рекордот на неговиот стар ривал Жозе Мурињо.

Иако првпат по долга пауза не се квалификуваа за Лигата на шампионите оваа сезона, по рестартот на фудбалот, Лион успеаја да ги намачат Пари Сен-Жермен пред да загубат на пенали во финалето на Францускиот куп, по што изддржаа за 2:1 пораз на гости кај Јувентус за да ги елиминираат „бјанконерите“.

Се работи за компактен и одличен тим во средината, со тројца фудбалери од 20 до 22 години – Максенс Какере, Хусем Ауар и Бруно Гимараеш, така што енергијата нема да биде проблем. Во нападот го имаат секогаш опасниот Мемфис Депај, кој влегува во мечот со постигнати голови во последните шест меча во ЛШ, израмнувајќи го рекордот на Руд ван Нистелрој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистриран 141 случај на новозаразени, починаа четворица пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија3 часа

НБРСМ: Сите мерки што ги презедовме за „Еуростандард“ банка беа за заштита на депонентите

Народната банка соопшти дека во врска со, како што наведува, невистините и клеветите изнесени од страна на сопствениците на „Еуростандард...

Регион5 часа

(Видео) Албанци чекаат со денови на границата со Грција – колона долга 20 километри

Огромна километарска колона возила на границата со Грција. Како што пренесуваат грчките медиуми, се работи за патници од Албанија, кои...

Свет6 часа

Голема акција во Шпанија – запленет имот вреден 8 милиони евра и уапсени 75 лица

Шпанската цивилна гарда заплени криминално стекнат имот вреден повеќе од осум милиони евра и уапси 75 лица. Тие се сомничат...

Регион6 часа

Во последните 24 часа во Словенијa 32 новозаболени

Во Словенија изминатите 24 часа се тестирани 1034 лица и се потврдени 32 новозаразени со ковид-19, или петмина помалку од...

Свет7 часа

Русија почна со производство на вакцината

Русија почна со производство на вакцината против ковид-19, објави денеска агенцијата „Интерфакс“, повикувајќи се на министерството за здравство. Русија соопшти...

Регион8 часа

Црна Гора ги отвори границите за македонските граѓани

Црна Гора од денеска ги отвори границите за државјаните на Западен Балкан. За влез во оваа земја од денеска е...

Свет9 часа

Најбрзата развиена вакцина некогаш била готова за 4 години

Четири години биле потребни за најбрз развој на вакцина во историјата, иако обично тој процес трае од 10 до 15...

Македонија10 часа

Од денеска задолжителен ПСР тест за влез во Србија

Српската влада донесе одлука со која за граѓаните на четири соседни земји меѓу кои: Македонија, Хрватска, Романија и Бугарија ќе...

Македонија23 часа

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија1 ден

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија1 ден

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија1 ден

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Топ1 ден

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ1 ден

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија1 ден

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија1 ден

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ1 ден

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет1 ден

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Досие