Контакт

Спорт

Ѓоковиќ ќе биде во притвор кај своите адвокати, случајот е префрлен во Сојузниот суд

Објавено пред

До конечната одлука на судот, Новак Ѓоковиќ нема да биде депортиран од Австралија. Најдобриот светски тенисер, вечерва во 22 часот по средно-европско време, со своите адвокати ќе има разговор со надлежните во министерството за имиграција. Она што е најважно, судијата Ентони Кели, кој во првиот процес му ја врати визата на Ѓоковиќ, реши случајот да биде префрлен во Сијузниот суд.

Обвинителот, побара, по тој разговор, Ѓоковиќ да биде притворен, најверојатно во истиот хотел за имигранти, во кој веќе мина пет дена.

Сепак, како што реши судијата Ентони Кели, Ѓоковиќ, во периодот до состанокот во министерството за имиграција ќе биде во „притвор“ во канцелариите на неговите адвокати, а и по тој состанок, до новото појавување пред судот, тој ќе остане под нивни надзор.

На истиот кат да бидат двајца државни служебници, кои ќе следат дали тој ги следи правилата одредени од судот.

Според адвокатскиот тим на Ѓоковиќ, префрлувањето во притвор ќе предизвика нов медиумски циркус.

Во текот на сослушувањето, адвокатот на Ѓоковиќ, потенцирал дека причините кои ги навел министерот, кога му ја укинал визата на неговиот клиент, се различни од оние на граничната полиција.

Тој навел дека министерот се согласил дека Ѓоковиќ го почитувал законот, дека претставува минимална закана по здравјето на другите и дека има медицинска потврда да не се вакцинира. Вели дека единствената причина за одлуката да му се укине визата на Ѓоковиќ е стравот од „потенцијалното возбудување во заедницата која се противи на вакцинацијата“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мареј го доби трилерот со Басилашвили

Објавено пред

Енди Мареј, по пауза од три години, го одигра првиот меч на Австралија опен. Поранешниот број 1, на турнирот влезе со специјална покана од организаторот.

Мареј, во првото коло, успеа да го победи Николоз Басилашвили од Грузија. Дуелот кој заврши со победа на Британецот 6/1, 3/6, 6/4, 6/7, 6/4, траеше три часа и 54 минути.

Мареј имаше можност порано да го реши мечот, а во драматичниот петти сет испушти брејк предност. На крајот носен од публиката ја искористи третата меч топка.

Во второто коло, Мареј, ќе игра против Таро Даниел, кој преку квалификациите избори место на турнирот.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Како гласаа селекторот и капитенот на Македонија

Објавено пред

Светската фудбалска федерација, вчера, го прогласи најдобриот играч во светот. Наградата ја однесе Роберт Левандовски. Полјакот победи во конкуренција на Лионел Меси и Мохамед Салах.

За наградата „Бест“, гласаа селекторите, капитените на националните тимови и новинарите од земјите членки на ФИФА.

Капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Стефан Ристовски гласеше за Левандовски, Меси и Кристијано Роналдо, додека селекторот Благоја Милевски гласаше за Жоржињо, Левандовски и Меси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јамајка со три екипи на ЗОИ во Пекинг

Објавено пред

Јамајка со три екипи во боб ќе настапи на Зимските олимписки игри во Пекинг. Покрај екипоте во боб, Јамајка ќе има и претставник во велеслалом.

Олимпискиот тим на Јамајка објави дека три екипи се квалификувале за Игрите во Пекинг: четворосед и двосед во машка конкуренција и едносед во женска конкуренција.

Постои можност на Игрите да учествува и женскиот боб двосед доколку се откаже некоја од екипите што изборија пласман.

Исто така, Јамајка ќе има претставник и во велеслалом. Бенџамин Александер е првиот скијач од оваа земја во Карипското Море, кој се квалификувал на едни зимски олимписки игри.

ЗОИ во Пекинг ќе се одржат од 4 до 20 февруари.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет2 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг, ја прикажуваат земјата...

Македонија3 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија12 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија15 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија18 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија20 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија22 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија23 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија23 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет24 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт24 часа

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион1 ден

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет1 ден

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет1 ден

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет1 ден

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија1 ден

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија2 дена

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија2 дена

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Досие