Контакт

Спорт

Ѓоковиќ: Мојата сопруга е помоќна од мене – секогаш пишува нешто

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ во ново интервју пред САД опен во Њујорк, последниот гренд слем од сезоната, се отвори за својот личен живот и неговата сопруга Јелена.

Како и секогаш, српскиот светски рекет број 1, повтори дека добива инспирација и амбиција од неговата сопруга Јелена, која инаку има дипломирано економија на универзитетот Бокони во Милано.

„Таа многу сака да пишува и секогаш е инспирирана и мотивирана да пишува. Знам дека со парче хартија може да ги искаже своите емоции, кога нешто е добро или лошо. Неодамна ме прашаа дали тенискиот рекет е најмоќното оружје за мене, но одговорот е дека пишувањето е посилно. Сите големи идеи, книги, песни, сеќавања, научни достигнувања се на хартија“, вели Ѓоковиќ.

Тој зборуваше и за својата фондација со која помага за образованието на децата во Србија и во светот.

„Кога во 2011 со партнерство на УНИЦЕФ дознав дека 55 отсто од децата во Србија не одат во градинка, решив дека морам да направам нешто. Се работи за различни причини – културни, финансиски и недостаток на простор. Затоа почнавме да градиме градинки, да ги обновуваме старите и во последните 10 години имавме многу успешни партнерства со Светската банка и другите институции“, вели Ѓоковиќ.

Спорт

Реал го комплетираше трансферот на тинејџерот Реиниер

Објавено пред

Реал Мадрид и официјално го потврдија пристигнувањето на 18-годишниот Бразилец Реиниер, кому веднаш му е доделен прекарот „Новиот Кака“, за 35 милиони евра од бразилскиот и јужноамериканскиот шампион Фламенго.

Тинејџерот потпишал долгорочен договор до 2026 година и на почетокот ќе се приклучи на „вториот“ тим на Реал, Кастилја. Тој е третиот млад Бразилец кој пристигнува на „Бернабеу“ по Винисиус Жуниор и Родриго – за триото тие платија 125 милиони евра. Ова е нова тактика на претседателот Флорентино Перез да се носат фудбалерите додека се тинејџери и додека сумата не станува астрономска.

Првично се проценуваше дека Реал ќе треба да плати 70 милиони евра за тинејџерот, но на крајот договорот е склучен за половина цена.

Во 14 настапи во бразилската лига, со само осум старта, Реиниер постигна шест гола и додаде две асистенции. Тој ги освои бразилската титула и Копа Либертадорес со Фламенго, пред да загубат од Ливерпул во продолженијата во финалето на Светското клупско првенство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лацио бара навивачите да ја платат казната од 50.000 евра!

Објавено пред

Лацио им прати посебни писма на навивачите кои отпоздравуваа со фашистичкиот поздрав на мечот против Рен барајќи тие да ја платат отштета на клубот од 50.000 евра по казната која ја добија од УЕФА.

Римскиот клуб се обидува да го подобри својот имиџ кој го нарушуваат дел од ултрасите на тимот кои подолго време се поврзувани со фашистичките групи во Италија. На 3 октомври против Рен, по низата фашистички поздрави, УЕФА затвори дел од „Олимпико“ за следниот меч и им додели казна од 20.000 евра.

Сега, по иницијатива на претседателот Клаудио Лотито, тие пратија писма до навивачите кои беа идентификувани.

„Од снимките кои ги има УЕФА и по полициската истрага, се откри дека Вие сте одговорни за казните и сега ќе следуваат обвиненија. Вие му наштетивме сериозно на имиџот на клубот, но и економски, што поради затворениот стадион и казната достигнуваат 50.000 евра. Ве покануваме да контактирате со нас за да одредиме метод на исплата за отштета кон Лацио. Во исто време, клубот го ограничи вашиот пристап до ’Олимпико’ за следните три меча“, се вели во писмото на Лацио.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватите со пола сили до драматична победа над Чешка (видео)

Објавено пред

Со сигурно место во полуфиналето, хрватскиот селектор Лино Червар реши да го одмори повредениот Лука Циндриќ и со „преполовен“ тим да стигне до победа од 22:21 над Чешка, обезбедена со гол во последната секунда од мечот.

По израмнетиот старт на мечот, Чесите успеаја да дојдат до предност од 6:5, но потоа следуваше одлична низа на хрватските ракометари за на полувреме да се отиде со предност од два гола 11:9. Иако резултатот не беше најважен, Чесите не се предаваа и во текот на целото второ полувреме остануваа на гол разлика, за на крајот Војчех Пацел да израмни на 21:21 во последната минута, пред Лука Степанчиќ вна три секунди пред крајот од мечот да ја донесе победата на „Каубојците“.

Марко Мамиќ беше најефикасен кај Хрватска со пет гола, додека Степанчиќ, Мариќ и Мандиќ имаа по три, додека за Чешка, ветеранот Ондреј Здрахала постигна седум гола.

Во групата 1, Шпанија во 18.15 часот ќе се обиде да го обезбеди второто место во полуфиналето, за што им е потребно само да не загубат со шест гола разлика од аутсајдерот Белорусија.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ

ГРУПА 1

Хрватска – Чешка 22:21 (11:9)

Белорусија – Шпанија 18.15 ч.

Австрија – Германија 20.15 ч.

Табела: 1.Хрватска 8, 2.Шпанија 6, 3.Германија 2, 4.Австрија 2, 5.Белорусија 2, 6.Чешка 0

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала...

Економија4 часа

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија5 часа

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија5 часа

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет6 часа

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија7 часа

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија9 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија9 часа

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ9 часа

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Свет10 часа

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет11 час

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите....

Македонија11 час

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет11 час

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет22 часа

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет22 часа

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава24 часа

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион1 ден

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет1 ден

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија1 ден

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа1 ден

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Досие