Контакт

Спорт

Ѓоковиќ се намачи со Чориќ и го израмни рекордот на Сампрас

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ го совлада Хрватот Борна Чориќ со 7:6(11)/6:3 за пласман во четврт-финалето на Виена опен, по маратонскиот прв сет, за да го обезбеди првото место на АТП листата на крајот на 2020, израмнувајќи го рекордот на Пит Сампрас од шест години во кои календарската година ја завршил како број 1.

Единствен начин на кој ќе му биде ускратен овој рекорд ќе биде ако Рафаел Надал прифати вајлд карта за настап на Софија опен, што засега Шпанецот го нема најавено.

Ѓоковиќ спаси три брејк топки во првиот сет и не загуби брејк, за маратонски гем во кој имаше 94 поени, од кои Чориќ освои 48. Борна загуби само девет поени по првиот сервис, а Ѓоковиќ спаси три брејк топки во деветтиот и 11 гем и четири сет-топки во тај-брејкот, за да го освои првиот сет за маратонски 75 минути.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Нема зима“ за газдата на Ред бул – Матешиц доби дивиденда од 343 милиони евра!

Објавено пред

И покрај тоа што пандемијата на КОВИД-19 предизвика стопирање на многу бизниси и спортови, сопственикот на Ред бул, Дитрих Матешиц сигурно нема да гледа со жалење на 2020, откако доби фантастични 343 милиони евра од компанијата.

Сопственикот на двата Формула 1 тимови, Ред бул рејсинг и Алфа Таури, како и фудбалските клубови РБ Лајпциг и Ред бул Салцбург, Матешиц бил добитник на 343 милиони евра како дивиденда за успешната бизнис-година, за да ја додаде сумата на својата процената вредност од 27.5 милијарди долари.

Ред бул исто така исплатиле 211.4 милиони евра дивиденда на семејството на Чалео Јувидја, поранешниот одгледувач на патки од Тајланд, кој го измисли енергетскиот пијалок кој „ви дава крила“ и кој почина во 2012.

Матешиц, поранешен продавач на паста за заби, го откри пијалокот при едно патување во Тајланд во 1984 година, по што заедно со Јувидја ја формираа компанијата Ред бул во 1987 година. 33 години подоцна и 65 победи во Ф1, 76-годишниот Австриец има 49 отсто од акциите во Ред бул, додека 49 отсто се во сопственост на 11 наследници на Јудвија. Преостанатите 2 отсто се во рацете на најстариот син на Јувидја, Чалерм.

Прикажи повеќе...

Спорт

Француската рагби легенда Доминики се самоуби

Објавено пред

Поранешниот француски рагби великан, Криштоф Доминики бил пронајден мртов во паркот Сен-Клод во близината на Париз, откако полицијата добила известување од очевидци дека човек скокнал од една напуштена зграда.

48-годишниот Доминики имаше 25 обиди во кариера во која играше на три Светски купови за Франција и беше миленик на француските навивачи, кои не го забораваат неговиот потег во полуфиналето на Светскиот куп во 1999 против Нов Зеланд кога ги предводеше до историски камбек.

Доминики се повлече од рагбито во 2008 по 17 години и стана тренер во Стад Франсе, каде што остана една сезона. Во 2007 година во својата автобиографија тој призна дека често страдал од депресија, објаснувајќи ја сексуалната злоупотреба во детството и трагичната смрт на неговото семејство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Многу фудбалери ќе се приклучат на Бејл и Златан во борбата против ФИФА 21?

Објавено пред

Голем број на професионални фудбалери се подготвени да се приклучат на Златан Ибрахимовиќ и Герет Бејл во протестот против користењето на нивните ликови во видео играта ФИФА 21 на „ЕА спортс“, тврди „Атлетик“.

Двајцата фудбалери, заедно со агентот на Ибрахимовиќ, Мино Рајола, преку Твитер ги повикаа „ЕА спортс“ и организацијата на фудбалери ФИФПро да реагираат за користењето на нивните ликови во видео играта, сметајќи дека тоа не го дозволиле. Сепак, во „ЕА спортс“ сметаат дека со договорите кои ги иамаат со нивните клубови, Милан и Тотенхем, се добиваат и правата за фудбалерите, стадионите и дресовите.

Иако не постои идеа за кампања за борба против „ЕА спортс“, се верува дека многу фудбалери охрабрени со потегот на двете фудбалски ѕвезди ќе се јават јавно против американската компанија. Другите извори пак, велат дека се работи за борба за влијание пред состанокот на ФИФПро во јануари, кога ќе се одлучува за реформа на правилата на фудбалските агенти и користењето на ликовите на фудбалерите.

Иронично, една друга поранешна фудбалска ѕвезда, Дејвид Бекам, неодамна по 23 години се „смири“ со „ЕА спортс“ потпишувајќи богат договор за користење на неговиот лик во играта.

Ибра контра ФИФА 21: Кој сака да заработи пари на мене?

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет1 час

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет2 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија2 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа2 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет3 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт4 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ4 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Македонија4 часа

Вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по фотографиите дека пациент прима инфузија покрај починати лица

Министерот за здравство Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола како би се...

Македонија5 часа

На инфективните одделенија се лекуваат 814 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни...

Свет6 часа

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре...

Европа6 часа

Германски научници докажаа дека проветрувањето е поефикасно од прочистувачите на воздухот

Кратко отворање на сите прозорци во училницата неколкупати на ден е многукратно поефикасно отколку да користите прочистувач на воздухот, според...

Свет7 часа

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата...

Свет9 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија10 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија11 час

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија12 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет12 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија12 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет13 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Досие