Контакт

Спорт

Ѓоковиќ во одбрана на својот татко по нападите кон Федерер

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ не сакаше да ги осуди коментарите кои неговиот татко Срѓан Ѓоковиќ ги упати кон швајцарскиот ривал Роџер Федерер, нарекувајќи го „одличен тенисер, но лош човек“.

„Пред 15 години, Федерер го нападна мојот син кога тој имаше 18 или 19 години. Знаев дека некој е подобар од него. Кажав дека Федерер е голем шампион, но не е добар човек“, изјави постариот Ѓоковиќ.

По камбекот со победа на Мастерсот во Монте Карло, Ѓоковиќ вели дека не се согласува секогаш со изјавите на неговиот татко, но дека секогаш стои зад него.

„Го сакам, тој ми е најголемата поддршка. Не можам да контролирам што кажува, бидејќи секој има право да го каже своето мислење и не се согласувам со сите работи кои ги кажува. Тој е страствен човек и сака да ме заштити, така што секогаш сум зад него“, вели Новак.

Таткото на Ѓоковиќ: Сакаме Федерер да игра уште 5-6 години за да губи од Новак

Таткото на Ѓоковиќ се жали: Како е возможно Федерер 15 пати да биде најфер играч!©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јанис уште еднаш го доби дуелот со Дурент и Ирвинг, Хардавеј и Дончиќ им пресудија на Мајами

Објавено пред

Кошаркарите на Милвоки Бакс, повторно го добија дербито со Бруклин Нетс. Во неделата, Бакс победија со три поени разлика, а изминатата ноќ со резултат 124:118. Јанис Адетокумбо, уште еднаш ја доби битката со Кевин Дурент и Кајри Ирвинг.

Гркот, во саботата, блескаше со 49 поени. Синоќа тој ги предводеше Бакс со 36 поени, 12 скока и четири асистенции. Јанис помош доби од Крис Мидлтон (23 поени), Џру Холидеј (23 поени, осум скока, 10 асистенции) и Донте Дивиченцо (10 поени, 15 скока).

На спротивната страна Дурент и Ирвинг заедно постигнаа 70 поени. Дурент уфрли 38, а Ирвинг 32 поени.Второто дерби, на Флорида го одиграа Мајами Хит и Далас Маверикс. Предводени од тим Хардавеј јуниор и Лука Дончиќ, Маверикс славеа победа 127:113.

Хардавеј јуниор со 36 поени беше најефикасен играч на натпреварот, тој постигна 10 тројки од 18 обиди. Дончиќ натпреварот го заврши со 23 поен, 12 скокови и осум асистенции.

Мајами со по 19 поени го предводеа Горан Драгиќ и Данкан Робинсон.

Резултати:

Шарлот-Детроит 102:99
Финикс-Кливленд 134:118
Голден стејт-Њу Орлеанс 103:108
Сакраменти-Оклахома 103:99
Торонто-ЛА Клиперс 100:105.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Поврзаноста“ на Марк Селби и Реал Мадрид

Објавено пред

Реал Мадрид, вечерва во Лондон, против Челси ќе го одигра полу-финалниот реванш во Лигата на шампионите. На Реал му треба победа или нерешен резултат со повеќе од еден постигнат гол за да се пласира во финалето, каде од синоќа се фудбалерите на Манчестер сити.

Првиот меч, одигран пред осум дена во Мадрид, заврши 1:1. Пулишиќ постигна гол за Челси, а Бензема за Реал.

Шпанските медиуми, се сигурни дека Реал не само што ќе влезе во финалето туку и дека ќе ја освои титулата. Тие се повикуваат на традицијата која вели дека Реал ја освојувал Лигата на шампиони, секогаш кога Марк Селби го освојувал светското првенство во снукер.

Селби, пред два дена, четврти пат во кариерата стана светски шампиони. Претходните три ги освоил во 2014, 2016 и 2017 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сопственикот на Јунајтед одбил да им се извини на навивачите

Објавено пред

Сопственикот на Манчестер јунајтед, Аврам Глејзер, одбил да им се извини на навивачите за обидот клубот да ја напушти УЕФА и Лигата на шампионите. Јунајтед беа во групата на тимови кои ја формираа Суперлигата. м

Новинарка на „Скај спорт“, се обидела да добие изјава од првиот човек на Манчестер јунајтед, но Глејзер ја игнорирал, пота седнал во авојот автомобил и заминал.

Навивачите на Манчестер јунајтед бараат Глејзер да замине од клубот. Поради нивниот протест и упадот на „Олд Трафорд“, во неделата не се одигра дербиот со Ливерпул.

Се уште не е познато кога ќе се одигра овој натпревар.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион22 минути

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет26 минути

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет27 минути

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија2 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион14 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет14 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет14 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија15 часа

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија17 часа

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа19 часа

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија20 часа

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија22 часа

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет23 часа

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Македонија24 часа

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија...

Македонија1 ден

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во...

Свет1 ден

(Видео)15 починати и 70 повредени откако се сруши надвозник на метро во Мексико Сити

Најмалку 15 лица загинаа, а 70 се повредени кога се сруши надвозник на метрото во Мексико Сити, соопштија локалните власти....

Свет1 ден

(Видео)Тепачка во џамија во Турција: Верниците ги прекршија корона-мерките, полицијата реагираше со солзавец

Во регионот Газиантеп во југоисточна Турција, во џамија настана тепачка во која учествуваа собраните верници и членови на Фондацијата „Фуркан“...

Македонија2 дена

(Видео) Се утврдуваат причините за пожарот над Галичник

Полициска екипа врши увид и ги утврдува причините за пожарот кој избувна вчера над Галичник. Директорот на Центарот за управување...

Македонија2 дена

Повторно гореше трска кај Калишта

Нов случај на запалена трска на брегот на Охридското езеро, во делото од Струга кон Калишта е забележан вчера. „На...

Досие