Контакт

Спорт

Ѓорѓевиќ го тужи Панатинаикос за 350.000 евра

Објавено пред

Екс-селекторот на кошаркарската селекција на Србија, Александар Ѓорѓевиќ го тужи грчки Панатинаикос. Како што пренесува српски „Телеграф“.

Ѓорѓевиќ бара од грчкиот кошаркарски клуб 350.000 евра по отказот што го доби, а не му беше исплатена половина од договорената сума. Договорот бил постигнат парите да му бидат исплатени на 17 рати, но клубот од Атина, по шестата рата престанал со исплатите.

Напомош на Ѓорѓевиќ ќе му дојде правниот тим од неговиот актуелен клуб, Виртус Болоња, а за целата ситуација била известена и ФИБА.

Ѓорѓевиќ потпиша двегодишен договор со „детелинките“ во 2015, но по неполна сезона, заработи отказ.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Германски кошаркар доби отказ поради присуство на протест

Објавено пред

Германскиот кошаркар Јошико Саибу доби отказ од неговиот клуб Баскетс Бон во вторникот откако минатиот викенд во Берлин бил дел од протестите против владините мерки за борба против корона вирусот.

„Не можеме да бидеме одговорни за постојаниот ризик од инфекции, каков што во моментов претставува кошаркарот Саибу. Тој доби отказ поради прекршувањата на договорот“, вели генералниот менаџер на тимот кој беше 15. во Бундеслигата, Волфганг Видлих.

Германија има 211.000 случаи од КОВИД-19 и 9.156 смртни случаи, но во последно време бројот на инфекции е на највисоко ниво од мај.

30-годишниот Саибу бил дел од демонстрациите против мерките за корона вирусот во центарот на Берлин во саботата, каде што беа присутни околу 20.000 протестанти. Полицијата го „растури“ собирот попладнето бидејќи демонстрантите не носеа маски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крофт: Ја загубив целата почит кон Ник Кирјос

Објавено пред

Поранешната најдобра британска тенисерка, Анабел Крофт го нападна Ник Кирјос за неговите „неверојатно непристојни и безмилосни“ коментари кон своите ривали кои според неа ги прави само да добие внимание.

Кирјос последните месеци влезе во остар напад на Новак Ѓоковиќ и неговата „Адрија турнеја“ на која се заразија со корона вирус повеќе тенисери, вклучувајќи го Ѓоковиќ, Григор Димитров, Борна Чориќ и Виктор Троицки, како и Горан Иванишевиќ. Подоцна, вчера кога се повлекуваше од САД опен на Флешинг Медоуз не пропуши да ги критикува „тие кои танцуваат на маси“.

Крофт вели дека таа не е голем фан на Кирјос, како и многу тениски љубители.

„Тој се поставува на позиција на морална супериорност и постојано е многу гласен, и според мене неверојатно непристоен и безмилосен кон своите соиграчи во последно време. Ги напаѓа Ѓоковиќ, Доминик Тим, неодамна го нарече Борна Чориќ човек со мозок како киритка и најдосадниот тенисер во историјата. Тоа го прави само за да добие внимание и самиот се промовираше во злосторник. Морам да кажам дека со ова однесување, не го почитувам најмногу. Не можам да го почитувам како човек и тешко е да се слушаат неговите изјави“, вели Крофт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мадрид опен и официјално е откажан

Објавено пред

Организаторите на мастерсот во Мадрид потврдија дека турнирот кој требаше да се оддржи од 12 до 20 септември е откажан поради зголемениот број на случаи на Ковид-19 во шпанската престолнина.

„Како најодговорен потег во сегашната ситуација и по разгледување на сите опции, одлучивме турнирот да не се оддржи оваа година“, објавија организаторите.

АТП и ВТА-турнирот требаше да биде главна подготовка за Ролан Гарос, кој стартува на 27 септември. Шпанија е една од најпогодените европски земји од коронавирусот имаше над 315.000 случаи и 28.400 смртни случаи од вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ3 часа

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија4 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија4 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија5 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија5 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија5 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија6 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија6 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет8 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион8 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ9 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет10 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет11 час

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа11 час

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија23 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион23 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија1 ден

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ1 ден

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија1 ден

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Досие