Контакт

Спорт

„Го наместивме натпреварот со Хајдук, моравме да го вратиме долгот“

Објавено пред

Зоран Симовиќ, поранешен југословенски фудбалски голман, призна дека натпреварот Напредак – Хајдук од далечната 1980 година бил наместен. Тој натпревар заврши нерешено 2:2.

dobivaj vesti na viber

„Да, натпреварот беше наместен. Вистината секогаш мора да излезе на виделина. Дотогаш немавме примено гол дома… Им реков на соиграчите: Ако велат така, мора да биде така. На крајот на краиштата, Хајдук е Хајдук “, рече Симовиќ.

Бодот што Напредак му го даде на Хајдук не влијаеше на конечниот пласман во таа сезона. Екипата од Крушевац го заврши првенството на четвртото место, кое водеше во Европа, зад Црвена звезда, Сараево и Раднички од Ниш, а Хајдук остана на петтото место со бод помалку и без пласман во европските купови.

„Ние им бевме должни од претходната сезона кога игравме 1:1, па… Се сеќавам и на тој натпревар, Шурјак сам оди кон голот и застанува нашиот играч да му ја земе топката. Тогаш стануваш должник…“, додаде Симовиќ.во емисијата „Моите 11“.

По сезоната 1979/80. Симовиќ од Крушевац замина во Хајдук за кој играше четири години и преку чиј дрес стигна до репрезентацијата на Југославија. Во анкетата на „Слободна Далмација“, во 1983 година беше прогласен за најдобар спортист во Далмација. Подоцна шест години бранеше во Галатасарај.

Спорт

Ристо Вуков од следната сезона ќе се натпреварува во Порше Суперкуп

Објавено пред

Македонскиот автомобилист Ристо Вуков од следната година ќе настапува во највисокото по ранг светско натпреварување од ГТ трките, Порше Суперкуп.

dobivaj vesti na viber

Вуков минатите три сезони ги мина како возач во Порше Карера Куп Италија, каде што се етаблираше како возач кој континуирано освојуваше поени и беше рамо до рамо со оние кои имаат поголеми можности за тестирање и учење на патеките.

Денеска во Скопје, Вуков одржа прес конференција за македонските медиуми и ги објави своите планови за 2023 година.

„Трките од Порше Суперкуп се олицетворение за едно врвно натпреварување. Јас отсекогаш сум сонувал за Формула 1, а овие трки се возат заедно со нивните, веќе три децении. Многу познати возачи минале низ ова натпреварување и за мене е голема чест што сум прифатен да бидам дел од светскиот куп, бидејќи во него бројот на учесници е лимитиран. Соништата се остваруваат и се надевам дека заедно со новиот тим ќе успееме да постигнеме уште подобри резултати“, изјави Вуков.

Во календарот за 2023 година предвидени се осум трки, при што сезоната почнува на 21 мај во Имола, а завршува на 3 септемрви во Монца.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дербито Црвена Звезда – Партизан во прекин

Објавено пред

Кошаркарското дерби меѓу Црвена Звезда и Партизан во АБА лигата е прекинато уште во првата четвртина, откако судиите решија да се повлечат во соблекувалната.

dobivaj vesti na viber

Навивачите фрлаа тврди предмети на теренот, а судиите одлулија да ги повлечат кошаркарите од теренот и си замина во соблекувалната. Барањето на судиите е да се испразни дел од салата, а ова е речиси редовна појава кога играат белградските вечни ривали.

Во моментот на прекинот Партизан има минимално водство (17:18).

Прикажи повеќе...

Спорт

Хакими славеше со својата мајка: Таа чистеше туѓи куќи за јас да играм фудбал

Објавено пред

Репрезентацијата на Мароко ја победи Белгија со 2:0 во вториот натпревар на Светското првенство. Една од најголемите ѕвезди на Мароко, дефанзивецот на ПСЖ, Ашраф Хакими, веднаш дотрча до трибините за да ја прегрне мајка си по тој натпревар.

dobivaj vesti na viber

Хакими претходно има истакнато дека неговото семејство било сиромашно и дека неговите родители се жртвувале за тој да успее.

„Мајка ми чистеше туѓи куќи, а татко ми работеше како продавач на тезга. Потекнувам од скромно семејство кое понекогаш се бореше само да преживее. Денес се борам секој ден за нив. Тие се жртвуваа за мене. Моите браќа не можеа да имаат многу работи за јас да можам да успеам“, изјави Хакими.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Шефот на НАТО: Путин сака да ја искористи зимата како оружје за војна

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа украинската електрична мрежа, гасната инфраструктура и основните услуги за луѓето, изјави генералниот секретар...

Економија3 часа

Евростат: На Европejците сè потешко им е да врзат крај со крај

Сè повеќе Европејци сè потешко врзуваат крај со крај поради растот на цените кои ги намалуваат нивните приходи, се наведува...

Европа4 часа

Француски пратеник: „Зеленски сака да ја вовлече Европа во трета светска војна, тој е опасна личност“

Франција треба да престане да му доставува оружје на Володимир Зеленски, кој се обидува да започне трета светска војна, рече...

Топ5 часа

Приведен малолетник кој извршил обљуба врз малолетничка од Скопје

Ноќеска по полноќ, бил приведен малолетник кој се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка од Скопје. Имено, според полицијата, денеска...

Европа6 часа

Вучиќ од Норвешка: Ситуацијата на Косово врие, Курти се повикува на силата на западните земји

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е во посета на Норвешка, каде што денеска и утре ќе разговара со државниот врв....

Економија6 часа

Ковачевски: Инвестирајќи во патната инфраструктура, инвестираме во развој на економијата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, и заменик-директорот...

Економија9 часа

Ново намалување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Топ10 часа

Воз прегази маж на пругата Битола – Скопје

Патнички воз прегази машко лице – пешак на железничката пруга Битола – Скопје, кај железничкиот мост на Маркова Река. Во...

Македонија11 часа

Советот на Општина Гевгелија бара разрешување на директорката на градинката поради инцидентот со 10-месечното дете

Советот на Општина Гевгелија на седницата одржана во саботата донесе заклучок со препораки до Министерството за труд и социјална политика...

Македонија11 часа

Историската комисија не преговара за црковниот статус на МПЦ-ОА

Членовите на македонскиот тим во заедничката мултидисциплинарна и експертска Комисија за историски и образовни прашања тврдат дека не преговараат за...

Свет12 часа

Зеленски до Украинците: Доаѓаат нови напади, Русите нема да се смират сè додека имаат проектили

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави доцна синоќа дека Русија сигурно ќе изврши нови ракетни напади врз неговата земја и ги...

Свет13 часа

Кличко му одговори на Зеленски: „Не сакам да се вовлекувам во политички битки“

Градоначалникот на Киев, поранешниот професионален боксер Виталиј Кличко, рече дека нема смисла да се расправа одговарајќи на критиките од Зеленски...

Македонија13 часа

СДСМ: Хаос со превозот во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ создаде катастрофа

Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ го доведе во колапс јавниот превоз и создаде хаос во функционирањето на градот Скопје, обвини владејачкиот СДСМ....

Свет13 часа

Русија: Нуклеарката „Запорожје“ останува под наша контрола

Нуклеарната централа „Запорожје“ во Енергодар останува под руска контрола, соопшти градската управа. „Медиумите активно шират лажни вести дека Русија наводно...

Свет13 часа

Авион се заплетка во кабли на далновод, па над 120.000 луѓе останаа без струја во Мериленд

Мал приватен авион вчера се урна во високонапонски далноводи на 50-ина километри северно од Вашингтон. Ова доведе до голем прекин...

Македонија14 часа

Блокада на крстосницата кај „Мавровка“ поради протест на приватните превозници

Посебен сообраќаен режим утрово на булеварот Гоце Делчев и на булеварот Крсте Петков Мисирков и околните улици поради најавениот протест...

Свет1 ден

The Telegraph: Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Талибанците заработија милиони на Светското првенство со обезбедување градежна опрема за изградба на стадион во Катар, тврди британски Телеграф. Високи...

Европа1 ден

Борел: Можно е војната во Украина да не заврши

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел оцени дека „можно е војната во Украина да не заврши, да се одолговлекува како...

Европа1 ден

Енергоатом: Русите се подготвуваат да ја напуштат нуклеарната централа во Запорожје

Шефот на украинската државна компанија за нуклеарна енергија Енергоатом рече дека има знаци дека руските сили се подготвуваат да ја...

Топ1 ден

На нива почина 63 годишен струмичанец, удрил со главата во метална шипка

На 26.11.2022 во 16.16 часот било пријавено дека на нива, атар на с. Моноспитово-Струмичко, Ј.Ј.(63) додека извршувал земјоделски работи со...