Контакт

Спорт

Годишнина од смртта на Аиртон Сена

Објавено пред

На денешен ден пред точно 27 години, на трката за Големата награда на Сан Марино, смртно страдаше легендарниот бразилски возач Аиртон Сена.

Сена, еден од најдобрите возачи во историјата на Формула 1, животот го загуби на 34-годишна возраст.Тој ден, на патеката „Енцо и Дино Ферари“, при брзина од преку 300 километри на час, на откажа управувачот во болидот на „Вилијамс“. Во полна брзина Сена удри во ѕидот во свиокот „Тамбурело“.

Ден претходно, на истата патека, за време на квалификациите, речиси на истото место смртно страдаше и младиот Австриец, Роланд Раценбергер.

Овие две трагедии, засекогаш ги сменија работите во Формула 1.

Аиртон Сена, во кариерата, победил на 41 трка, а уште 39 пати се искачувал на победничкиот пиедестал. Освоил три шампионски титули (1988, 1990, 1991) сите како возач на Мекларен.

Запаметен е како кралот на квалификациските сесии. Никој како Сена не возел на трките во врнежливи услови.

И сега, по 27 години, многумина се прашуваат што ќе се случуваше со овој спорт, доколку не се случеше оваа трагедија.

Сена беше еден и единствен, различен од сите по начинот на возење.

Некои не го сакаа, на многумина им беше идол, но едно е сигурно, беше и остана недопирлив.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шпанците повторно разочараа, Полска освои бод во Севилја

Објавено пред

Шпанија не успеа да забележи победа и во вториот меч на Европското првенство. Вечерва, во натпреварот, со кој заврши второто коло, Шпанија одигра 1:1 со Полска, во Севилја.

Шпанците, како и во првото коло, доминираа во текот на целиот натпревар, меѓутоа шансите што ги создадоа не ги реализираа.

Во првото полувреме, Шпанците постигнаа еден гол, преку Алваро Мората во 25 минута.

Првично помошникот на главниот судија Даниеле Орсато сигнализираше офсајд, сепак десетина секунди подоцна ВАР потврди дека голот е регуларен.

Полска имаше можност да израмни во 42.минута, најпрвин Швијетерски ја погоди стативата, топката се одби до Левандовски, чии удар во ситуација „еден на еден“ го одбрани Унаи Симон.

Во вториот дел, Полска израмни преку Роберт Левендовски во 54.минута. Најдобриот стрелец во историјата на полската репрезентација, го доби дуелот со Ајмерик Лапорт и со глава го совлада Унаи Симон.

Само што тргнаа од центарот ВАР додели пенал за Шпанија, ударот на Џерард Морено заврши во стативата, на одбиената топка налета Мората кој пред себе имаше празен гол, но не успеа да погоди.

До крајот на мечот, Шпанците доминираа во поседот, Мората имаше уште една шанса, но не успеа да ја реализира.

По две кола во Е-групата води Шведска со четири бода, Словачка има три, Шпанија два, а Полска еден бод. Во последното коло Шпанија ќе игра против Словачка, а Полска против Шведска.Прикажи повеќе...

Спорт

Два авто-гола, неславен рекорд на европските првенства

Објавено пред

Португалија, во поразот од Германија (2:4) на Европското првенство, забележа негативен рекорд. Ниту една репрезентација во историјата не постигнала два авто-гола на еден натпревар.

Португалците со авто-головите на Рубен Дијаш и Рафаел Гереиро и дозволија на Германија да направи пресврт за 1:2.

На крајот запишаа убедлив пораз од 2:4.

Португалија во последното коло ќе игра уште едно дерби, противник ќе им биде Франција.Прикажи повеќе...

Спорт

Играч од Ла Лига пред трансфер во Црвена звезда

Објавено пред

Црвена звезда се наоѓа пред договор со Колумбиецот, Хуан Мохика.

Договорот на Мохика со Џирона истекува за неколку дена и тој како слободен играч би пристигнал во Белград.

Мохика, последните две сезони не играше за Џирона, туку беше позајмен во Аталанта и Елче. Минатата сезона беше еден од најзаслужните што Елче избори опстанок во Ла Лига.

Во кариерата, Мохика играл и за Рајо Ваљекано и Ваљадолид. Беше дел од репрезентацијата на колумбија на Светското првенство во Русија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион9 часа

(Видео) Силна експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак, наредена итна евакуација

Неколку детонации се слушнале вечерва во Чачак, по екплозија во фабриката „Слобода“, пренесуваат српските медиуми. Според информациите, во инцидентот полесно...

Македонија13 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ14 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија16 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија17 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Спорт20 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет20 часа

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија21 час

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион21 час

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ1 ден

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет2 дена

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт2 дена

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија2 дена

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион2 дена

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија2 дена

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион2 дена

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт2 дена

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Досие