Контакт

Спорт

Гол-шоу на „Диего Марадона“ – Наполи го „торпедираше“ Лацио!

Објавено пред

Сонот за Наполи за пласман во Лигата на шампионите останува жив, стигнаа до фантастична 5:2 победа над Лацио во вистинско гол-шоу на „Диего Армандо Марадона“.

Убедливиот домашен триумф ги остава „партенопеи“ на петтото место на табелата, но сега со 53 поени, само два помалку од Аталанта и Јувентус пред нив и само три зад второпласираниот Милан, додека Лацио остануваат шести со 58 поени.

Намерите на тимот на Рино Гатузо беа јасни од почеток – Лоренцо Инсиње уште во седмата минута од пенал ги донесе во водство, пред во 12. минута Матео Политано да зголеми на 2:0. Инсиње го започна и второто полувреме со гол, овојпат во 53. минута, за 12 минути подоцна, Дрис Мертенс да ја најави катастрофата на Лацио за 4:0.

Чиро Имобиле одговори во 70. минута за 4:1, а само четири минути подоцна Сергеј Милинковиќ-Савиќ намали на 4:2, но Виктор Осимен во 80. минута стави крај на сите надежи за камбек за 5:2.

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас доби шанса кога исходот беше веќе сигурен, откако во 82. минута од мечот го замени Пјотр Зиелински.

Популарно

Кој ќе си „заработи“ пежо од Sport Life?

Објавено пред

Остана уште малку време до крајот на акцијата „Двојна шанса за Peugeot 3008” на Sport Life. Во неа, типувачите, членови на СЛ клубот се натпреваруваат за новиот кросовер на пежо, а во игра се не едно, туку две возила. Се одбираат натпревари од посебната акциска понуда, од која дури 50 натпревари може да се наредат на тикет. Висината на вкупниот погоден коефициент на еден добитен тикет ќе го одреди победникот и добитник на едното возило, додека второто возило е за носителот на тикетот со највисок погоден вкупен коефициент, на кој има еден промашен пар.

Двојната трка за освојување на атрактивниот СУВ, ќе трае до крајот на овој месец, по што ќе ги дознаеме најдобрите и најсреќните типувачи на Sport Life. Текот на играта и играчите со највисоки освоени коефициенти во моментов, можете да ги видите на следниот ЛИНК и на вебсајтот на Sport Life.

Со учество во натпреварот се добиваат и поени за Типстер купот и право на другите програми на СЛ клубот. Минималната уплата на тикет е 20 денари, а максималната исплата на тикет е 10.000.000 денари, а на крајот некој ќе си замине и со францускиот СУВ-пежо 3008.

Прикажи повеќе...

Спорт

Претквалификациите за СП ќе се играат во „балони“

Објавено пред

На својот последен состанок, Бордот на европскиот дел од ФИБА го прифати предлогот претквалификациите за Светското првенство во 2023, да се играат во „балони“.

Наместо размена на домаќинства, 12. селекции кои се дел од вториот претквалификациски циклус за места во главните квалификации, ќе играат на четири одвоени турнири одво периодот од 12. до 18. август.
Местата на одигрување на т.н. „балони“ ќе бидат дополнително одредени, откако ќе бидат разгледани сите пријави за организација.

Македонија во Ф-групата, во наведениот период ќе ги одигра натпреварите со Швајцарија и на Словачка.
Првопласираните две селекции од секоја од четирите групи ќе се пласираа во квалификациите за Светското првенство, кое во 2023 година ќе се одржи во Јапонија, Филипини и Индонезија.

Фото/kfsm.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Идеалниот тим на Буфон: Од Малдини и Баџо до Роналдо и Мбапе

Објавено пред

Џанлуиџи Буфон, вчера објави дека нема да го продолжи договорот со Јувентус и дека по завршувањето на сезоната, втор пат во кариерата ќе го напушти клубот.

Во чест на Буфон, порталот „Livescore“, го објави идеалниот тим составен од неговите соиграчи од репрезентацијата и клубовите за кои настапувал (Парма, Јувентус, ПСЖ).

Во екипата покрај Буфон се: Лилијан Тирам, Фабио Канаваро, Алесандро Неста, Паоло Малдини – Андреа Пирло, Павел Недвед, Роберто Баџо, Алесандро Дел Пјеро – Кристијано Роналдо, Килијан Мбапе.

Инаку, 43-годишниот Буфон, не соопшти дали заминувањето од Јувентус значи и крај на неговата кариера.

Џиџи Буфон е рекордер во Серија А, досега во кариерата одиграл 656 натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет58 минути

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија2 часа

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа3 часа

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Европа3 часа

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку...

Свет4 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет4 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија16 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија19 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија20 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија22 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија22 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија23 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет1 ден

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион2 дена

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Досие