Контакт

Спорт

Голчиште на Луис Суарез

Објавено пред

Луис Суарез го обележа големото дерби во Ургвај во кое Насионал го победи Пењарол со 3:1.

dobivaj vesti na viber

Мајсторот на фудбалската игра во 53. минута постигна еден од најубавите голови во импресивната кариера.

Од 25 метри со прекрасен волеј-удар Суерез ја погоди мрежата на Пењарол.

Ова е трет гол за Суарез по враќањето во Национал и најзаслужено е што неговиот тим е лидер на табелата со 15 бода.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дали Клоп нешто претчувствува: Кога ќе биде готово…

Објавено пред

Под водство на Јирген Клоп, Ливерпул го врати приматот на еден од најдобрите европски клубови. Сепак, оваа сезона работите не тргнаа според очекувањата.

dobivaj vesti na viber

Клоп е на клупата на „црвените“ од 2015 година и со овој тим ја освои Лигата на шампионите и играше уште две финалиња, потоа Суперкупот на УЕФА, Светското клупско првенство на ФИФА, по една титула во ФА купот, Лига купот и Суперкупот на Англија, и многу посакувана и долгоочекувана Премиерлига.

За разлика од претходните, досега оваа сезона резултатите на Ливерпул не се на задоволително ниво за своите навивачи, па сè почесто се споменува евентуалното заминување на Клоп од „Енфилд Роуд“.

По седум одиграни натпревари, Ливерпул е деветти во Премиер лигата со само две победи, четири нерешени средби и еден пораз, односно десет бода и веќе заостанува 11 бода зад водечкиот Арсенал.

Ниту во Лигата на шампионите не е подобро. Ливерпул во првото коло беше декласиран од Наполи (4:1), а во второто го совлада Ајакс (2:1) со кого го делат второто место во групата А.

Германскиот стручњак проговори за притисокот под кој е во последно време и не избегна да признае дека напуштањето на „Енфилд Роуд“ би било можно. Сепак, Германецот вели дека тоа ќе се случи само доколку ситуацијата е критична.

„Отсекогаш знаев дека сакам да останам во Ливерпул и да потпишам нов договор. Овде сè уште сум на вистинското место, сто проценти. Кога не е така, ќе биде готово. Би било глупаво да не биде така“, изјави Јирген Клоп.

Германецот летово Клоп потпиша нов договор со Ливерпул, кој го врзува со англискиот гигант до 2026 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Илиевски: Заслугата за триумфот во Штип е на фудбалерите

Објавено пред

Работнички оствари важен триумф (1:3) на гости против Брегалница во деветтото коло од Првата фудбалска лига. Тоа беше дебитантска победа за новиот шеф на стручниот штаб Милан Илиевски, кој заедно со Баже Илијоски, го презеде тимот во текот на репрезентативната пауза.

dobivaj vesti na viber

Задоволство по триумфот секако е присутно, но Илиевски вели дека сега фокусот е веднаш насочен кон куп-натпреварпот против Струга Трим Лум.

„Задоволни сме, на триумф не се гледа низ заби. Морам да кажам дека целата заслуга оди за фудбалерите, кои одиграа одлично и во целост ги исполнија сите наши планови пред натпреварот. И да имаше некоја грешка, секако анализата ќе ни послужи да бидеме уште подобри на наредните натпревари. Кога го презедов Работнички на момците им реков дека мораат да веруваат во себе. Во овој тим има двајца поранешни репрезентативци, капитенот Крсте Велкоски и Арменд Алими, еден актуелен член на националниот тим, голманот Игор Алексовски, двајца младински репрезентативци Димитар Тодоровски и Методи Максимов, и уште неколку млади сили, Манојлов, Елмас, и останатите…Едноставно, нивниот квалитет и потенцијал заслужува тимот да биде пласиран многу подобро на табелата. Ќе работиме напорно, против Брегалница беше одлично и веруваме дека ќе одиме напред“, вели Милан Илиевски за официјалниот сајт на клубот.

В среда Работнички гостува во Струга во Купот на Македонија…

„Сигурно нема да одиме таму само за да го видиме езерото. Имаме свои идеи, имаме свој план, имаме и максимално мотивиран тим кој сака да одигра нов квалитетен натпревар. Струга Трум Лум има одличен состав, непоразени се од почетокот на сезоната, но Купот е секогаш интересно натпреварување, а само еден може да продолжи во следната рунда“, истакнува Илиевски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реакција на Брегалница: До кога судиите ќе грешат, а клубовите ќе страдаат?

Објавено пред

Судиската комисија при Фудбалската федерација на Македонија, во својата денешна анализа, го потврди сето тоа што беше очигледно за сите присутни на Градскиот стадион во Штип на натпреварот од 9. коло во Првата македонска фудбалска лига меѓу Брегалница и Работнички. Брегалница со судиските грешки на главниот судија Александар Грујоски од Кичево и неговите помошници, значително е оштетена на натпреварот со Работнички кој, на крај заврши со победа а почна со неправедно досуден непостоечки пенал за гостите.

dobivaj vesti na viber

„ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА И СОРАБОТКА НА ГЛАВНИОТ И ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА СО ДОСУДУВАЊЕ УДАР ОД 11 МЕТРИ. Центрирана топка во шеснаесетникот на домаќините, играч од нападот на гостите со глава ја удри топката кон голот на домаќините, удрената топка од напаѓачот удира во главата на одбранбениот играч од домаќините и се одбива во рака на соиграч која е во природна положба. Погрешна одлука на главниот судија што досуди удар од 11 метри. Во оваа ситуација вториот помошен судија му дава на главниот судија погрешна информација, т.е. да се досуди удар од 11 метри за игра со рака“ – се вели во оценката од Судиската комисија на ФФМ.

 

Но, вистинското прашање е што добива Брегалница, па и македонскиот фудбал, со постојаното признавање на судиските грешки од страна на ФФМ!? Што добива клубот со признанието дека во саботата беше досуден непостоечки пенал при резултат 0-0, кој значително го промени текот на натпреварот, и на крајот крајниот исход!?

ФК Брегалница, како клуб, изминативе две сезони во прволигашкото натпреваруње, па и претходно, како последна своја опција ја практикува прозивката на судиите и нивните грешки, затоа што знаеме дека сето тоа е дел од фудбалската игра. Но, се поочигледните и позачестени грешки на штета на клубот, неизбежно ја наметнуваат дебатата за тенденциозност на истите во ситуација во која е очигледен неизрамнетиот критериум на судиите.

Оваа сезона Брегалница, во само девет одиграни кола, е оштетена во неколку наврати, па некако се наметнува констатацијата дека не само што игра против противниците на терен, туку мора постојано да игра и против судиите кои и од саботниот натпревар со Работнички е јасно дека немаат воопшто ист критериум кога се суди за и против Брегалница.

Очигледно е дека судењето е најслабата „алка“ во моментов во македонскиот фудбал. А, судењето е и тоа како важен елемент од играта во желбата за напредок на клупскиот фудбал. Секое натпреварувачко коло од ФФМ ги потврдуваат судиските грешки, и повторно, без решение за истите, само со постојано едноставно оправдување дека „секој жив човек греши“.

А, притоа никој не сака да го наметне прашањето што тие грешки значат за клубовите и македонски фудбал. Кој ќе ги оправда инвестициите во фудбалот од и онака се помалиот број домашни стопанственици желни за вложување во најважната споредна работа во светот!? Се прашува ли некој што значи ваквиот однос кон клубовите кои вложуваат во фудбалот? Сака ли некој конечно да се стави точка на сето ова? Затоа што јасно е дека фудбалот не се игра за судиите кои секое коло се во центарот на вниманието, туку за играчите и публиката.

До каде ќе оди македонскиот фудбал на овој начин? До кога судиите ќе грешат а клубовите ќе страдаат!?

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет2 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија5 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион5 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија5 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија6 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија6 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија6 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет7 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет7 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија8 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет9 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија9 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет10 часа

Бројот на загинати од ураганот Јан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Јан во САД се искачи на повеќе од 80 бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет10 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет11 час

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност кога половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа11 час

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора сами да дејствуваме и затоа Австрија прави сè за да се заштити...

Свет11 час

Поранешниот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус, испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опремата во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет11 час

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостиг на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити откога болеста ненадејно се врати поради недостиг на гориво и чиста вода...

Регион20 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...