Контакт

Спорт

Голден стејт ја освои титулата, Кари е МВП

Објавено пред

Кошаркарите на Голден стејт ворирорс направија уште еден брејк, славеа со 103:90 во Бостон и ја освоија шампионската титула во НБА-лигата. Вориорси ја освоија седмата титула во својата историја (1947, 1956, 1975, 2015, 2017, 2018, 2022 година).

dobivaj vesti na viber

МВП на финалето, првпат во кариерата, иако ова му е четврти прстен е Стеф Кари, кој мечот го заврши со 34 поени (12/21) и седум скока и седум асистенции.

Бостон подобро го отвори натпреварот и многу брзо дојде до двоцифрена предност (+12), а ретко кој во „ТД Гарден“ во тие моменти очекуваше дека толку брзо ќе има пресврт.

Вориорси експресно фатија приклучок, а на крајот од првиот период имаа предност (22:27).
Бостон целосно се распадна во втората четвртина.

Не можеа да погодат ништо и покрај тоа што стрелците не беа расположени и на другата страна, дозволија премногу скокови во нападот, па тоа се одрази на резултатот.

Во еден момент беше и +21 за гостите, но на полувреме се замина со 15 разлика (39:54).
Бостон во третата четвртина успеаја да ја намалат разликата на 10 поени, но немаа сила за пресврт. На крајот Ворироси заслужено славеа.

Покрај споменатиот Кари најдобар кај шампионите беше Дрејмонд Грин со 12 поени, 12 скока, осум асистенции и две украдени топки и блокади.

Вигинс постигна 18 поени, со шест скока, пет успешни додавања, четири украдени топки и три блокади.

Џордан Пул имаше 15, а Клеј Томпсон само 12 поени со 5/20 од игра.

На другата страна најефикасен беше Џејлен Браун со 34 поени (12/23), седум скока, три асистенции и една украдена.

Ал Хорфорд додаде 19 поени со 14 скока, две украдени топки и една блокада, а целосно потфрли Џејсон Тејтум со 13 поени (6/18), седум скока, три украдени топки и една блокада.

Двоцифрен беше и Роберт Вилијамс со десет поени, со седум скока и пет блокади.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Академија Пандев се надева на подвиг во Полска против Лехија Гдањск

Објавено пред

Македонскиот претставник Академија Пандев вечерва го игра првиот натпревар од пресметката против Лехија Гдањск од квалификациите во Конференциската лига на УЕФА. Противникот е голем фаворит, а тренерот Ѓорѓе Стојчев верува дека овие европски дуели ќе бидат големо искуство за неговиот млад тим.

dobivaj vesti na viber

Нашиот тим се надева дека може да направи изненадување.

„Ние сме мал клуб и вторпат излегуваме во Европа, но подготвени сме за предизвикот. Лехија Гдањск е фаворит, но ние ќе сториме се за да одиграме квалитетно и да избориме поволен резултат за нас. Верувам дека ова ќе биде непроценливо искуство за овој млад тим на Академија Пандев“, изјави Ѓорѓе Стојчев пред вечерашниот меч во Гдањск.

Натпреварот меѓу Лехија Гдањск и Академија Пандев се игра вечерва, со почеток во 20.15 часот, на „Полсат плус арена“ во Гдањск.

Прикажи повеќе...

Спорт

Елена Рибакина ќе ја предизвика Онс Жабер во финалето на Вимблдон

Објавено пред

Елена Рибакина од Казахстан е втората финалистка на Вимблдон. Таа во финалето ќе и се спротистави на Онс Жабер, која прва обезбеди пласман во мечот за трофејот.

dobivaj vesti na viber

Рибакина во два сета беше поуспешна од некогашната најдобра светска тенисерка, Романката Симона Халеп. Таа славеше со 6-3, 6-3.

Елена Рибакина ги доби првите три гема и најави дека е подготвена да го добие првиот сет. Во ист ритам продолжи и во вториот, и го доби со идентични 6-3.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкендија посакува триумф против Арарат на вечерашната пресметка во Скопје

Објавено пред

Македонскиот фудбалски клуб Шкендија вечерва на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје го пречекува ерменскиот тим Арарат во првиот меч од воведното коло во квалификациите на Конференциската лига на УЕФА. Нашиот претставник важи за умерен фаворит, а тренерот Артим Шаќири вели дека првиот меч е многу важен за крајниот исход.

dobivaj vesti na viber

„Подготвени сме за предизвикот. Го анализиравме Арарат до детали и нема да го потцениме. Сепак, исто така и не треба да го прецениме ривалот. Веруваме во нашите квалитети и треба да докажеме дека сме подобар тим“, истакна Артим Шаќири.

Капитенот Егзон Бејтулаи се надева дека Шкендија ќе има солидна европска одисеја оваа година.

„Имавме две неуспешни години во Европа и се надевам дека сега ќе бидеме многу подобри. Посакувам повторно да дојде некој голем европски тим во Македонија, а за тоа ќе треба да оствариме неколку победи“, изјави Бејтулаи.

Натпреварот меѓу Шкендија и Арарат започнува од 20 часот на Националната арена во Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Францускиот предлог стигна во Собранието, седница не е планирана за вечерва

Владата до Собранието ја достави информацијата за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Македонија со Европската Унија,...

Македонија3 часа

(Интервју) Марјан Ѓорчев: Францускиот предлог нè фрла во амбис и води кон сeриозни проблеми

Македонија е внедрена во погрешна рамка закачена на погрешен ѕид, тој ѕид нè оддалечува од европската перспектива и не се...

Македонија5 часа

Ковачевски: Најостро го осудувам насилството на протестите

Премиерот Димитар Ковачевски на „Фејсбук“ остро ги осуди немилите настани на вчерашните протести, апелирајќи до граѓаните да го изразат својот...

Свет6 часа

(Видео) Борис Џонсон поднесе оставка

Премиерот Борис Џонсон ѝ се обрати на британската јавност и ја разреши дилемата дали поднесува оставка или не. Пред Даунинг...

Економија6 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 3,00 ден/лит, додека малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е...

Македонија6 часа

Макрон: Се отвора историска можност, изборот е ваш

„Повторно Северна Македонија се наоѓа пред клучен момент од својата историја. Седумнаесет години по добивањето кандидатски статус, штотуку се отвора...

Македонија7 часа

Нови 355 заразени со ковид и двајца починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.129 тестови,...

Македонија8 часа

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа што тргнаа против својот народ

„На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите партиски пулени, исклучиво раководејќи се од партиски интереси и желба за зачувување на...

Македонија9 часа

Приведен 18-годишник кој фрли молотов коктел кон Собранието

Во текот на вчерашното деноноќие приведено е 18-годишно момче кое фрли молотов коктел кон зградата на Собранието, соопшти МВР. Станува...

Македонија10 часа

Вечерва нов протест во Скопје – „Ултиматум – НЕ благодарам“

„Нема враќање чекор назад. Нема отстапување од Македонија. Денес продолжуваме, масовно, мирно и гордо во 19:00 часот пред Влада, преку...

Македонија10 часа

Пендаровски: Неприфатливо е користење и поттикнување насилство во политички цели

Претседателот Стево Пендаровски се огласи по вчерашниот инцидент за време на протестите против францускиот предлог. „Неприфатливо е користење насилство и...

Економија10 часа

Лајен: Европа мора да се подготви за целосно прекинување на испораките на руски гас

Европската Унија мора да се подготви за потенцијално целосно суспендирање на испораките на руски гас, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет11 час

Војната во Украина во фокусот на самитот на Г20 во Индонезија

Министрите за надворешни работи на Групата 20 (Г20) денеска доаѓаат на Бали, Индонезија, на разговори во кои ќе доминира конфликтот...

Македонија21 час

Мицкоски: Подолго време добивам информации за моја елиминација

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека на денешниот протест при инцидентите кај „Мавровка“ имало намера да се изгуби човечки...

Македонија23 часа

Демонстрантите нападнати со камења и шишиња кај „Мавровка“

Демонстрантите што протестираа против францускиот предлог беа нападнати со стаклени шишиња и камења од група луѓе кај плоштадот Скендербег по...

Спорт24 часа

Ексклузивно интервју со Калин Ивановски: Верувам дека в недела можам да го освојам Вимблдон

Од Лондон, Ненад Живановски Калин Ивановски, осумнаесетгодишниот русокос скопјанец, веќе втора година по ред како единствен ја претставува Македонија на...

Македонија1 ден

Маричиќ: Би можеле да ги завршиме преговорите до крајот на оваа деценија, шансата е сега

Вицепремиерот Бојан Маричиќ е убеден дека Македонија може да влезе во ЕУ ако го прифати францускиот предлог и ги почне...

Регион1 ден

Генчовска: Имаме џентлменски договор со Османи дека протоколите се прецизирани, нема да ги отвораме текстовите

Бугарија ќе преземе мерки против говорот на омраза што деновиве се случува Македонија, како што секогаш правиме, изјави бугарската министерката...

Македонија1 ден

(Видео) Митрески: Ќе дадеме наши предлог-заклучоци кои ќе се однесуваат на стратешките определби за членството во ЕУ

„Зборуваме за заклучоци коишто би се донеле евентуално по информацијата што ќе ја достави Владата до Собранието по која ние...

Македонија1 ден

(Видео) Порака со среден прст за францускиот предлог

Маж изведе перформанс пред Клубот на пратеници, испраќајќи порака до политичарите со среден прст. Тој со кацига на главата во...