Контакт

Спорт

Голеада на „Олимпико“ во Рим, СМС спаси бод за Лацио (видео)

Објавено пред

Во последниот натпревар од 37 коло во Серија А на „Олимпико“ во Рим фудбалските вљубеници уживаа во 6 погодоци. Лацио ремизираше против Болоња 3-3.

Домашните поведоа со голот на Кореа во 14. минута. Но во вториот дел фудбалерите на Србинот Синиша Михајловиќ со двата гола во режија на Поли и Дестро донесоа резултатски пресврт.

Бастос им носи израмнување на домашните 2-2.

Болоња повторно поведе преку Орсолини. Но тоа не беше се.

Српскиот интернационалец Сергеј Милинковиќ-Савиќ со гол од слободен удар ги постави конечните 3-3.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса и Валенсија прават рокада на голманите!

Објавено пред

Барселона и Валенсија успешно ги завршија преговорите за размена на голманите.

Холанѓанецот Јаспер Силесен од „Ноу Камп“ се сели на „Местаља“, додека Бразилецот Норберто Мурара – Нето оди во спротивен правец.

Клубовите нема да потрошат ниту евро за отштета, затоа што проценките се дека двајцата голмани вредат по 30 милиони евра.

Кога се работи за платата на голманите, „лилјаците“ ќе треба да платат малку повеќе. Силесен во Валенсија ќе ја заработува истата плата што ја имаше во Барса, а таа е повисока од онаа што Нето ја заработуваше во Валенсија.

Единственото што не е добро за бразилскиот голман е што во Барса ќе биде втор голман зад неприкосновениот Германец Марк Андре тер Штеген, за разлика од Валенсија каде беше прв избор на голот.

Затоа пак Силесен, кој беше во сенка на Германецот, на „Местаља“ ќе има можност да ги покаже квалитетите. Холанѓанецот во 2016 од Ајакс прејде кај Каталонците и го чуваше голот само на 32 натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Пандевци“со босански, а Шкупи и Македонија ЃП со ерменски предизвик во ЛЕ

Објавено пред

Струмичка Академија Пандев во жрепката што предмалку се одржа во првото коло од квалификациите за пласман во Лигата на Европа за противник го доби тимот на Зрињски од БиХ.

„Пандевци“ првиот натпревар ќе го играат на домашен терен на 11 јули, додека реваншот ќе се игра на теренот на противникот на 18 јули.

Екипата, пак, на Македонија ЃП за противник во квалификациите за ЛЕ го доби Алашкерт од Ерменија. Ѓорчепетровци на првиот меч ќе гостуваат, додека реваншот ќе го играат на арената „Тодор Проески“ во Скопје.

Скопски Шкупи, исто како и Македонија ЃП за влез во второто коло од ЛЕ ќе има ерменски предизвик. Екипата од Чаир за противник го доби тимот на Пјуник од Ереван. Според жрепката, и Шкупи треба првиот меч да го игра нагости.

Прикажи повеќе...

Спорт

Се омажи една од најубавите светски тенисерки (фото)

Објавено пред

Поранешниот американски кошаркар, Дејвид Ли и екс-првата тенисерка во светот, Каролин Вознијацки стапија во брак по три ипол годишна врска.

Вознијацки моментно е 14. на ВТА листата, додека Ли е пензиониран како НБА шампион во 2015 година со Голден Стејт Вориорс.

Старосватица на свадбата беше тенисерката Серена Вилијамс, а меѓу гостите на свадбата која се одржа во Тоскана, Италија беа и По Гасол, Агњешка Радванкса, Анжелик Кербер.

Ли на својата идна сопруга и подари дијамантски прстен со 8,88 карати, затоа што осмицата е среќен број на тенисерката.

View this post on Instagram

Husband and wife ❤️

A post shared by David Lee (@davidlee) on Jun 17, 2019 at 7:40am PDT

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа2 часа

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија4 часа

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија5 часа

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет5 часа

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион5 часа

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија7 часа

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт7 часа

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет8 часа

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет8 часа

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија9 часа

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Македонија9 часа

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром (општина...

Hitech11 час

„Хуавеј“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеј“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат 30 милијарди долари помали...

Крвав четврток23 часа

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат на рокот

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се...

Македонија24 часа

Поплавени подруми, непроодни улици и затнати шахти од невремето во Куманово

Oпштинa Куманово денес од 14,45 до 15,40 часот ја зафати пороен дожд кој направи проблем за собирање на водата во...

Македонија1 ден

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија1 ден

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Македонија1 ден

Хан: Северна Македонија направи храбри компромиси, ЕУ губи ако не ја награди земјата

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на...

Економија1 ден

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е...

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Државата ќе бара екстрадиција на Груевски како организатор на 27 април

Државата ќе бара екстрадиција на поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, за настаните од 27 април 2017 година...

Досие