Контакт

Спорт

„Големата четворка“ ја спасува Бундеслигата

Објавено пред

Фудбалскиот свет е воодушевен од гестот на четири екипи Бундеслигата, во периодот кога светот е парализиран од коронавирусот.

Четири клуба (Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Баер Леверкузен и РБ Лајпциг) решија да формираат солидарен фонд за да им помогнат на помалите клубови кои не можат да се изборат со финансиските проблеми.

Наведените клубови ќе уплатат 20 милиони евра во Фудбалскиот сојуз на Германија. Овие пари Сојузот ќе треба да ги распредели по клубовите во првата и втората лига, со што ќе биде олеснето нивното функционирање.

Баерн, Борусија, Баер и Лајпциг се откажале од приходите од ТВ-правата, 12,5 милиони евра по клуб, а сумата ја заокружиле со по 7,5 милиони евра од своите буџети.

Претходно фудбалерите на Баерн и Борсија Дортмунд се откажаа од една петина од своите плати, додека трае кризата, со што цел да им овозможат на вработените во нивните клубови редовно да ги добиваат своите плати.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Засилувања? Не сакам да шпекулирам“

Објавено пред

Менаџерот на фудбалерите на Манчестер Јунајтед Оле Гунар Солскјер не сакал да зборува за евентуалните засилувања. Во финишот на преодниот рок неколку фудбалери се поврзуваат со Манчестер Јунајтед. Досега на „Олд Треафорд“ пристигна само Дони ван де Бек од Ајакс.

Медиумите најчесто со „црвените ѓаволи“ го поврзуваа Џејдон Санчо, но тој поради цената најверојатно ќе остане само желба на клубот. Дортмунд за својот играч бараат 120.000.000 евра.

„Не можам да зборувам за фудбалерите на другите тимови, не сакам да шпекулирам. Јасно ни е дека треба да се развиваме, да напредуваме како тим, но ќе мора да видиме дали ќе можеме да донесеме уште некого. Разговарам со клупските челници, но ништо не е сигурно“, рекол Солјкер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ако го мине Тотенхем Шкендија оди на Ростов или Макаби

Објавено пред

Шкендија на 24 септември ќе го пречека Тотенхем во третото квалификациско коло во Лига Европа. Доколку направат сензација и го елиминираат фаворизираниот англиски тим фудбалерите на Шкендија за пласман во фазата по групи ќе играат натпревар на домашен терен.

Евентуална победа над Тотенхем на Шкендија ќе и овозможи плејоф меч на 1 октомври против победникот од натпреварот помеѓу Ростов (Русија) и Макаби Хаифа (Израел).

Прикажи повеќе...

Спорт

Квалификациите за ЕП ќе се играат турнирски

Објавено пред

Извршниот комитет на ФИБА поради пандемијата со коронавирусот реши да воведе измени во начинот на кои ќе се играат квалификациските натпревари предвидени за ноември оваа година и февруари 2021 година.

Земајќи го предвид здравјето и безбедноста на играчите, тренерите и службениците и следејќи ја препораката од Медицинската комисија и Комисијата за натпревари, ФИБА реши сите натпревари во двата „прозорци“ да се спроведуваат во т.н. „меури“ (bubbles), наместо на домашни или на гостински терени.
Секој „меур“ ќе се состои од четири или осум екипи (една или две квалификациски групи).
Домаќините ќе бидат одредени на регионално ниво и ќе бидат објавени во догледно време.
ФИБА ќе продолжи да ја следи ситуацијата со КОВИД-19 на дневна основа и да комуницира со нови ажурирања во врска со натпреварите на ФИБА кога е потребно.

Ова би требало да значи дека наредните натпревари на македонските сениорски селекции во квалификациите за Евробаскетот 2021 година, ќе ги одиграме турнирски, на домашен терен, или на теренот на некоја од противничките селекции.
Кошаркарите во ноември требаше да гостуваат во Италија и Естонија, додека во февруари наредната година во Скопје беше закажан мечот со Русија.

Што се однесува за оној женски дел од квалификациите за Евробаскетот 2021, согласност со календарот, нашата женска сениорска репрезентација во ноември ја чекаат дуели со селекциите на Хрватска (гости), на 12 ноември, и на Германија (дома), 15 ноември, додека во февруарскиот, наредната година, следуваат уште два натпревари.

Мечот на гостински терен, против селекцијата на Летонија, на 4 февруари, како и оној на 7 февруари, 2021 кога сме домаќини на репрезентацијата на Хрватска.

фото/kfsm.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Осум лица починаа од коронавирус, потврдени 144 нови случаи

Во последните 24 часа осум лица починаа, а потврдени се 144 нови случаи на коронавирус од 1.545 теста, соопшти Министерството...

Македонија2 часа

Мицкоски: На Јанкулоска ѝ судеа без докази затоа што не избра да биде слуга во скутот на Заев

„Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило што го...

Македонија3 часа

40 илјади деца немаат компјутери за да следат онлајн-настава

Училиштата ќе отпечатат материјали за учење од дома за 40 илјади деца, кои немаат техничка опрема за следење на онлајн-наставата....

Македонија3 часа

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку која бара 100.000 евра поради изнесени клевети и лаги...

Македонија4 часа

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион5 часа

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет6 часа

Национален парк на Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија6 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион6 часа

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија6 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош почна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој изминатава недела гореше во два...

Свет7 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет7 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија7 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ8 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа8 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет8 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион8 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија19 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ20 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет20 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Досие