Контакт

Спорт

Голманот на Астон Вила за Роналдо: Исти сме, двајцата ја чекаме топката пред голот

Објавено пред

Голманот на Астон Вила, Емилијано Маринез, не престанува да го провоцира Кристијано Роналдо. Откако, изминатиот викенд, го предизвика тој да го шутира пеналот во 93.минута, кој подоцна го промаши Бруно Фернандеш, тој рекол дека нема никава разлика помеѓу нив двајца.

„Не гледам никаква разлика помеѓу мене и Роналдо. Имаме сличен стил на игра. Двајцата стоиме во шеснаесетникот и ја чекаме топката“, рекол аргентинскиот репрезентативец, алудирајќи на тоа дека Роналдо не прави ништо друго на теренот, туку ја чека топката пред голот за да поентира.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Еднрујз: Само ваквцинираните ќе играат на Австралија опен

Објавено пред

Властите на австралиската држава Викторија, ги отфрлија сите можности, дека тенисерите и тенисерките кои не се вакцинирани ќе можат во јануари наредната година, да учествуваат на Австралија опен.

„Нема никакви специјални преговори, само вакцинираните ќе можат да играат во Мелбурн“, изјавил премиерот на Викторија, Даниел Ендрјуз.

Оваа изјава става голем знак прашалник околу учеството на Новак Ѓоковиќ. Српскиот тенисер е рекордер со девет трофеи во Мелбурн.

„Мислам дека невакцинираните нема да добијат виза. Дури и да ја добијат, ќе мора да бидат во карантин неколку недели, што значи дека не постојат шанси да играат на турнирот“, истакнал Ендрјуз.

Ѓоковиќ: Си земаат слобода да ме прашаат дали сум вакциниран

Прикажи повеќе...

Спорт

Касано: Кристијано е најдобриот во историјата? Тој не ни во првите петмина

Објавено пред

На крајот од наредниот месец ќе биде доделена Златната топка на Франс фудбал. Најголем фаворит е Роберт Левандовски, Французите се кренаа во лобирањата за Карим Бензема, а не мал бројот на оние кои сметаат дека освојувачот на Лигата на шампионите и Европското првенство, Жоржињо треба да ја грабне престижната награда.

Покрај Левандовски, Жоргињо и Бензема, во најтесниот круг се и неизбежните Лионел Меси и Кристијано Роналдо.

На оваа тема се огласи поранешниот фудбалер Антонио Касано, кој е познат по своите жестоки коментари.

Тој му одоговри на менаџерот на Роналдо, Жорж Мендеш, кој рекол дека Роналдо не само што е најдобриот оваа година туку е најдобриот во историјата на фудбалот.

„Доста правите драми. Дали е Кристијано најдобриот фудбалер во историјата? Тој не е ни во најдобрите петмина. Сметам дека пред него се Меси, Пеле, Марадона, Кројф и Роналдо феноменот од Бразил кој друга димензија“, рекол Касано за „Бобо ТВ“, кој го има поранешниот италијански репрезентативец Бобо Виери на „Јутјуб“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Србија ќе добие стадион од 257.000.000 евра

Објавено пред

Српското Министерство за градежништво, инфраструктура и сообраќај и Урбанистичкиот завод на Белград го претставија изгледот на новиот национален стадион, кој најверојатно ќе го носи името Србија.

На промоцијата, од ресорното министерство не го прецизирале датумот кога ќе започнат градежните работи, туку само информирале дека националниот стадион ќе се гради во белградската општина Сурчин, дека за неговата изграба ќе бидат потрошени 257.000.000 евра. Стадионот ќе биде со капацитет од 52.000 седишта.

Комплетните градежни работи би требало да завршат најдоцна до 2025 година.

Дел од комплексот ќе бидат фудбалската академија и музејот на Фудбалскиот сојуз на Србија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија42 минути

(Видео) Полиција го запре Максим Димитриевски, градоначалникот се жали на притисоци

Полиција утрово го запре актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски. Тој со вклучување во живо на „Фејсбук“ кажа дека полициско...

Македонија1 час

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија2 часа

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа4 часа

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион4 часа

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет5 часа

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија15 часа

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија. Во...

Македонија15 часа

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија20 часа

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Македонија23 часа

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија23 часа

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија1 ден

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ победи во 20, а СДСМ во 9 општини во првиот круг, според досега целосно обработените податоци

Oд целосно обработените податоци од Државната изборна комисија (ДИК), на локалните избори во првиот круг избрани се  32 градоначалници. Според...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија1 ден

ДИК го заврши пребројувањето во Куманово – Димитриевски води со 22 гласа пред Илиевски

Актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, води пред кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски за 22 гласа, согласно последната промена направена...

Топ1 ден

Прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои две деца

Дваесет и деветгодишен прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои двајца малолетни. Едно лице се здобило со тешки...

Свет1 ден

Напад со нож во трговски центар во Мелбурн – избодени двајца мажи

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн. И двајцата се здобиле...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: На крајот СДСМ ќе има повеќе градоначалници oд ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека СДСМ и коалицијата победуваат или имаат водство во повеќе од 30 општини во...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски соопшти каде победи ВМРО-ДПМНЕ, а каде има предност: „Ова е победа на народот“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски презентираше резултати од изборите кои според аналитичкиот центар на партијата донеле победа во првиот круг....

Досие